Jaki basen ogrodowy wybrać - praktyczne porady

Redakcja
04.01.2021 12:00
Baseny ogrodowe to modna rozrywka na ciepłe dni, pozwala na długie godziny zabaw w ogrodzie, gdzie w towarzystwie wody będziemy mogli spędzić radosne chwile. I choć lato dopiero przed nami, już teraz warto zastanowić się nad tym, jaki basen chcielibyśmy wybrać do swego ogrodu.

Aby kupić dobry basen ogrodowy, warto rozejrzeć się po ofertach różnych rodzajów basenów, gdyż dobry wybór basenu ogrodowego będzie dla nas przyjemnością nie tylko na kolejny sezon, ale również na długie lata. Możemy wybierać pomiędzy ofertą basenów rozporowych, stelażowych, hydromasażem lub basenów przeznaczonych głównie dla dzieci. Poniżej krótkie przedstawienie każdego z typu basenu ogrodowego dla tych, którzy chcieliby wybrać basen ogrodowy idealny do swoich potrzeb na czekające nas letnie dni.

Baseny rozporowe

Basen ogrodowy rozporowy to idealna propozycja do małych ogrodów. Ustawienie takiego basenu polega głównie na rozłożeniu go i nalaniu do wnętrza wody. Woda zaczyna napierać na ścianki i utrzymuje go w pozycji rozłożonej. Nie potrzeba tutaj dodatkowego stelażu. Basen rozporowy to tania opcja, baseny rozporowe są łatwe do złożenia i rozłożenia. Jest to również basen o wiele bardziej trwały niż dmuchany basen. Ponad to posiada też całkiem dużą pojemność, świetnie nada się do pływania, a nawet nurkowania.

Baseny stelażowe

Basen stelażowy wbudowany w ziemię.Basen stelażowy wbudowany w ziemię. Fot. Shutterstock

Stelażowe baseny różnią się nieco od rozporowych. O ile te pierwsze są tanią i szybką opcją, z kolei na zakup basenu stelażowego powinni zdecydować się ci, których interesuje inwestycja na dłuższy okres oraz dla tych, którzy posiadają więcej miejsca w ogródku. Basen stelażowy kosztuje z reguły więcej niż rozporowy, ale jego konstrukcja jest wyjątkowo stabilna. Na metalowej ramie rozciągana jest folia, dzięki czemu cały stelaż jest niewywrotny, a basen stelażowy stateczny. Jego rozłożenie jest jednak bardziej czasochłonne niż przy basenie rozporowym - najpierw należy rozłożyć stelaż, łącząc ze sobą odpowiednie elementy. Samodzielne składanie nie jest trudne, do każdego produktu dołączona jest instrukcja, która pozwoli nam na sprawne złożenie basenu. W większości przypadków nie będziemy również potrzebować żadnych narzędzi do jego złożenia. Baseny stelażowe to zabawa dla całej rodziny, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Jacuzzi ogrodowe

Jacuzzi ogrodowe to ciekawe rozwiązanie nie tylko na lato - baseny te mają zwykle nieduże rozmiary i możemy korzystać z basenu także w ziemie. Ogród to też nie jedyne miejsce do ustawienia basenu z hydromasażem - możemy z powodzeniem ustawić go również we wnętrzu domu, ciesząc się przyjemnością kontaktu z wodą oraz masażem wodnym także w czasie zimowych dni.

Baseny dla dzieci

Basen dmuchany.Basen dmuchany. Fot. Shutterstock

Ostatnim rodzajem basenów, o jakich warto porozmawiać, są baseny dla dzieci. Zwykle są to baseny dmuchane o niedużych rozmiarach, które sprawą naszym pociechom radość w czasie ciepłych dni. Nie posiadają żadnej dodatkowej, skomplikowanej konstrukcji, do ich rozstawienia wystarczy chwila nadmuchiwania go. Możemy teraz dolać wodę - basen dmuchany przygotowany do letniej zabawy! Zwykle są bardzo tanie, ale też nie odznaczają się wybitną trwałością.

Dodatki i akcesoria

Basen ogrodowy to jedno, ale warto również zdecydować się na zakup dodatkowych akcesoriów. Kupując basen do ogrodu, warto zaopatrzyć się w pompę, aby pozbyć się zanieczyszczeń z wody. Na rynku dostępnych jest wiele modeli pomp do basenów ogrodowych, rozejrzyjmy się dobrze zatem, zanim zdecydujemy się na dany model pompy filtrującej do naszego basenu. Aby utrzymać wodę w basenie w dobrym stanie dobierzmy rozmiar pompy odpowiednio do rozmiaru basenu - duży basen potrzebować będzie filtrów o większej przepustowości, mniejszy o mniejszej. Modele pomp są często dopasowane już do konkretnych typów basenów, ze znalezieniem odpowiedniego dla nas nie powinno być zatem problemu.

Wśród produktów, w które powinniśmy się również zaopatrzyć, na pewno znajdą się również akcesoria do czyszczenia: odkurzacze lub szczotki. Dzięki temu nasze baseny ogrodowe będą czyste i higieniczne. W trosce o bezpieczeństwo powinniśmy zakupić także środki chemiczne do utrzymania wody w czystości.

Baseny ogrodowe to przede wszystkim zabawa, nie zapomnijmy też zakupić zatem dodatkowych akcesoriów: piłek, dmuchanych pontonów, czy zestawów do nurkowania. Dzięki temu nasza zabawa w ogrodzie będzie w pełni wykorzystana.

Więcej o: