Basen ogrodowy: Jak dbać?

Redakcja
04.01.2021 16:00
Baseny ogrodowe to ogrom radości i wielogodzinna rozrywka, ale również i obowiązek. By zabawa w ogrodowym basenie była bezpieczna i higieniczna, musimy zadbać o konserwacje samego basenu oraz o bezpieczną i czystą wodę. W końcu dobrze zabezpieczony basen, jak i dobra czystość wody to oszczędność dla nas oraz bezpieczeństwo dla wszystkich użytkowników.

Basen ogrodowy.Basen ogrodowy. Fot. Shutterstock

Regularne oczyszczanie to podstawa i jest jedynym sposobem na pozbycie się bakterii i grzybów. Basen ogrodowy, czy to basen rozporowy, czy basen stelażowy, ma być bowiem zabawą, higieniczną oraz bezpieczną, a woda w nim powinna spełniać pewne warunki, by wszystko było w porządku.

Przygotowanie podłoża

Zanim rozłożymy basen warto pomyśleć o dobrym przygotowaniu miejsca, na której ustawimy nasz basen. Dzięki temu nic złego nie stanie się samemu basenowi, co z kolei przełoży się na to, że służyć będzie nam na długie lata. Warto zatem zaopatrzyć się w matę pod basen, którą odseparujemy basen od gruntu. Ważne tez, aby na powierzchni, na której chcemy ustawić basen, nie znajdowały się żadne ostre elementy (np. kamienie), które mogłyby uszkodzić folię.

Filtry oczyszczające

Najefektywniejszym sposobem zachowania basenu w dobrej formie oraz na utrzymanie wody w czystości, jest zainstalowanie filtrów. Pompy filtrujące pozwolą nam na oczyszczenie wody w basenie nawet z drobnych zanieczyszczeń. To ważne w basenie ogrodowym, gdzie bawią się nasze dzieci i których z pewnością nie chcemy narazić na nieprzyjemności związane z kontaktem z brudną wodą.

Filtr powinniśmy wymieniać regularnie, sprawdzając je co jakiś czas - zanieczyszczenia osadzają się na nich, gdy więc będzie ich zbyt dużo, przestanie on spełniać swoją funkcję. Należy dbać, by filtry były wymieniane w razie potrzeby. Niektóre z filtrów można używać wielokrotnie, wystarczy przepłukać je pod bieżącą, czystą woda i z powrotem włożyć do pompy. Niektóre jednak są jednorazowe. Sprawdźmy dokładnie, jak sprawa ma się z naszymi filtrami tak, by w razie potrzeby wymiany zawsze mieć zapasowy filtr pod ręką.

Chlorowanie basenu

Basen ogrodowy. Basen ogrodowy.  Fot. Merkury Market

Aby baseny ogrodowe służyły nam długo powinniśmy zadbać również o zakup chemii basenowej i o zaopatrzenie się w środki chemiczne. Najczęściej kupuje się chlor (np. w postaci tabletek chloru), które pozwalają zachować higieniczną wodę w naszym basenie do ogrodu. Chlorowanie wody w ogrodzie jest niezbędne, gdyż usuwa znajdujące się w wodzie pierwiastki (miedź, żelazo i magnez), wpływające na zmętnienie i zabarwienie wody. Warto kupić specjalne dozowniki do tabletek chloru, dzięki czemu, pływając po powierzchni, będą rozprzestrzeniać chlor równomiernie do wody basenowej.

Przyczyną nienaturalnego zmętnienia i zabarwienia wody może być również niewłaściwy poziom pH. Warto zatem zastosować odpowiednie środki, które mają działanie stabilizujące poziom pH (podnoszące lub obniżające pH).

Ręczne czyszczenie basenu

Oprócz pomp oraz chemii do basenów ogrodowych nie raz potrzebne jest ręczne czyszczenie basenu. Służą do tego odkurzacze basenowe, szczotki oraz siatki.

Większe zanieczyszczenia (np. liście) wyłowimy z powierzchni wody właśnie za pomocą siatki. Im drobniejsze oczka w siatce, tym będziemy w stanie wyłowić mniejsze zanieczyszczenia z basenu ogrodowego. Alternatywą dla tej czynności może być skimmer, który automatycznie zasysa górną część cieczy, a znajdujące się w środku filtry zatrzymują wszelkie nieczystości. Trzeba jednak pamiętać o regularnym jego czyszczeniu, zwłaszcza, jeśli nasz basen stoi np. pod drzewami i wpada do niego często dużo liści.

Wodę przy dnie oraz samo dno basenów pozwolą nam w czystości utrzymać odkurzacze basenowe oraz szczotki. Ręcznie pozbędziemy się brudu z folii oraz mniejszych zanieczyszczeń, dzięki czemu zabawa w basenie będzie bezpieczna. Odkurzacze basenowe idealnie sprawdzają się w w basenie w ogrodzie wtedy, gdy chcemy pozbyć się np. drobinek piasku z wody. Zwykle są one zbyt ciężkie, by zostały zassane przez pompy i osadzają się na dnie jako nieprzyjemny brud. Odkurzacz basenowy doskonale sobie z nimi poradzi.

Więcej o: