Jak używać pompy do basenu? Podpowiadamy

Każdy, kto posiada basen ogrodowy, wie jak ważne jest utrzymanie dobrego stanu wody. Zanieczyszczenia, glony, piasek są zmorą nie jednego użytkownika basenu. Aby przez całe lato cieszyć się krystaliczną wodą, decydujemy się na zakup pompy basenowej. Odpowiednie podłączenie i użytkowanie sprzętu , to sprawa niezwykle ważna. Jeśli zastanawiałeś się kiedyś jak prawidłowo używać i konserwować pompę i filtr basenowy - ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Dowiesz się z niego, jak prawidłowo podłączyć sprzęt, jak go używać i zabezpieczać, aby służył Ci przez długi czas.

Pompa do basenu.Pompa do basenu. Fot. Shutterstock

Montaż pompy do basenu ogrodowego

Zapoznaj się z instrukcją

Zanim przystąpisz do montażu urządzenia, przeczytaj instrukcję obsługi.Nawet jeśli montaż wydaje Ci się banalnie prosty, warto zapoznać się z uwagami i wskazówkami producenta.

Dobra jakość wody w basenie, to w dużym stopniu zasługa prawidłowo pracującego sprzętu filtrującego. Jeśli zamontujesz go zgodnie z instrukcją, wykonując krok po kroku polecenia producenta, zagwarantujesz sobie największą wydajność pompy. Nie zapomnij, że baseny ogrodowe mają różne rozmiary. Pompa filtrująca powinna być odpowiednio dostosowana do wielkości basenu ogrodowego. Zbyt mała nie będzie w stanie oczyścić efektywnie wody, zbyt duża narazi Cię na niepotrzebne koszty i duże zużycie energii.

Instrukcje montażu pomp do basenów ogrodowych dołączone są do zestawów.

Przygotuj miejsce

Zarówno pompa filtrująca jak i sam basen muszą być usytuowane tak, aby odległość między nimi wynosiła minimum 2 metry. Ta odległość może być mniejsza lub większa, w zależności od typu urządzenia oraz od długości dołączonego do niej węża doprowadzającego i odprowadzającego wodę. Kabel zasilający, zainstaluj w taki sposób, aby zabezpieczyć go przed dziećmi, ewentualnym pogryzieniem przez psa, kota lub uszkodzeniem przez kosiarkę. W żadnym wypadku nie należy go zakopywać.

Zamontuj sprzęt

Jeśli Twój basen ogrodowy stoi już w odpowiednim miejscu, możesz rozpocząć montaż zestawu filtrującego. Przed przystąpieniem do pracy upewnij się, że pompa basenowa nie jest podłączona do prądu.

Zacznij od ustawienia pompy w docelowym miejscu. Kolejno zdejmij zatyczki ze ściany basenu i zamontuj w ich miejscu dyszę z sitkiem. Od zewnętrznej strony basenu ogrodowego przymocuj dwa węże do łączników, używając uszczelek i klamry do ich mocowania. Zwróć uwagę, aby wąż który jest przyłączony do ściany basenu w otworze górnym został podłączony do urządzenia w otworze dolnym. Tak samo wąż z otworu dolnego w basenie powinien być przyłączony do górnego otworu w pompie. Upewnij się, że uszczelki oraz klamry są odpowiednio dobrze dociśnięte. Tak zamontowana pompa powinna działać prawidłowo i dobrze filtrować wodę.

Przed uruchomieniem sprawdź jeszcze, czy wewnątrz pompy znajduje się prawidłowo zamontowany filtr. Odkręć zawór powietrza i zdejmij pokrywę. Delikatnie wyjmij filtr i sprawdź, czy uszczelka pokrywy jest równo umocowana w obudowie. Włóż z powrotem wkład do pompy i przykręć pokrywę do obudowy.

Nie podłączaj pompy do prądu, zanim nie nalejesz wody do basenu. Kiedy zbiornik będzie pełny możesz bezpiecznie podłączyć pompę do źródła prądu, a pompa filtrująca powinna oczyszczać wodę w basenie.

Jak używać pompy filtrującej

Basen stelażowy.Basen stelażowy. Fot. Shutetrstock

Pompy basenowe - jak ich używać? Pierwszą i najważniejszą zasadą utrzymania czystej wody w basenie jest regularne stosowanie urządzenia filtrującego z wkładem - filtrem oraz chemii basenowej. Woda w basenie krąży w układzie zamkniętym – przepływa jednym wężem do pompy która ją oczyszcza, po czym drugim wężem wraca do basenu. Dla jak najlepszej wydajności, zaleca się by pompa kartuszowa do basenu pracowała minimum przez kilka godzin dziennie. Dobrym rozwiązaniem jest uruchamianie pompy na noc. W ciągu dnia, podczas kąpieli w basenie pompa musi być wyłączona ze względów bezpieczeństwa.

W sprzedaży oprócz urządzeń na filtry kartuszowe pojawiły się pompy piaskowe do basenu, w których do oczyszczania wody stosowany jest piasek. Piasek spokojnie wystarczy na sezon, nie potrzeba go wymieniać. Jeżeli posiadasz pompę na filtr kartuszowy, musisz pamiętać o czyszczeniu filtra pod bieżącą wodą. Jeśli będziesz wykonywał tę czynność regularnie jakość czystości wody nie będzie malała. Gdy filtr basenowy jest mocno zanieczyszczony, wymień go na nowy. Ceny filtrów nie są wysokie, a używanie starego zabrudzonego będzie nieefektywne i nieopłacalne. Nie ochroni dna basenu przed od glonów i nie usunie z wody w naszym basenie całego zanieczyszczenia.

Regularne czyszczenie i wymiana zużytego filtra - to większa wydajność i gwarancja skutecznej filtracji.

Przechowywanie pompy do basenu ogrodowego

Pompa filtrująca, jest urządzeniem, o które należy odpowiednio zadbać, po zakończeniu sezonu letniego. Kiedy okres używania basenów dobiega końca, warto cały sprzęt zabezpieczyć, aby mógł służyć Ci za rok. Wszystkie akcesoria basenowe w tym także pompę, musisz dokładnie oczyścić i osuszyć. Następnie zapakować w fabryczne opakowanie, karton lub skrzynkę i umieścić w domku na narzędzia, piwnicy lub garażu. W żadnym wypadku nie należny zostawiać urządzenia w ogrodzie na zimę.

O czym warto pamiętać

Pompa filtrująca wspomagana przez chemię basenową np. w postaci chloru, pomoże Ci w utrzymaniu odpowiedniego stanu wody basenowej. Sprawi, że będzie ona czysta, przezroczysta i krystaliczna.

Pamiętaj:

  • Miej zawsze w zapasie przynajmniej jeden filtr oraz piasek. Duży basen wymaga częstszej wymiany filtra - najlepiej co dwa tygodnie. Przy mniejszych basenach, możesz wymieniać go rzadziej.
  • Sprawdzaj czy pompa pracuje prawidłowo i efektywnie oczyszcza basen.
  • Nie stosuj chemii (chloru) w czasie korzystania z basenu. Może dojść do poważnego podrażnienia skóry i oczu. Chlor może uszkodzić naskórek.
  • Sprawdzaj codziennie pH i zawartości związków chemicznych w wodzie basenowej. Ich odpowiedni poziom jest ważny, nie tylko przy napełnianiu basenu wodą, ale przez cały okres użytkowania.
  • Przy pierwszym napełnieniu basenów, woda może okazać się słonawa. Aby złagodzić ten efekt dodaj odpowiednich środków chemicznych i wymień wkład w pompie filtrującej.
Więcej o:
Copyright © Agora SA