Czajnik elektryczny - jaki wybrać, na co zwrócić uwagę i jak go czyścić?

Czajnik to urządzenie must have w każdej kuchni. Model elektryczny ma swoich zwolenników i przeciwników. Zdecydowanie więcej jednak ma zalet. Decydując się na model elektryczny dobrze będzie przanalizować istotne parametry i kwestie, tak by wybrać urządzenie na miarę potrzeb użytkowników. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze czajnika elektrycznego? Lepiej sprawdzi się czajnik elektryczy ceramiczny, szklany czy z regulacją temperatury? Jak wyczyścić i odkamienić czajnik elektryczny? Odpowiemy na wszystkie pytania!

Jaki czajnik elektryczny wybrać? 

Czajnik to urządzenie niezbędne w każdej kuchni, niezależnie od umiejętności kulinarnych domowników. Jakiś czas temu dominowały głownie modele gazowe, jednak odeszły one już do lamusa, a popularność zyskały czajniki elektryczne. Sklepowe oferty są bardzo rozbudowane, nikt nie będzie miał problemu ze znalezieniem modelu idealnego dla siebie. Szeroki wybór nie ułatwia zadania, dlatego powinniśmy się zastanowić, jaki model wybrać.

Podczas zakupu powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Największe znaczenie w wyborze czajnika elektrycznego ma jego moc, rodzaj grzałki, pojemność, rodzaj filtrów, wskaźnik poziomu wody, kabel, zabezpieczenia i obudowa czajnika. Wszystkie te czynniki mają wpływ na komfort użytkowania, dlatego warto wziąć pod uwagę te parametry zanim podejmiemy ostateczną decyzję. Tym bardziej, że wybór jest naprawdę szeroki a na rynku ciągle pojawiają się nowe, godne uwagi modele. 

Kluczowa jest jakość wykonania, jeśli zależy nam na urządzeniu, które posłuży dłuższy czas. Solidnie wykonany model nie będzie przeciekał, parzył, powłoka nie ulegnie uszkodzeniu, a czajnik cały czas będzie prezentował się schludnie.

Czajnik elektryczny DelonghiCzajnik elektryczny Delonghi Fot. shuttertock

Czajnik elektryczny - na co zwrócić uwagę?

Jednym z podstawowych parametrów, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze czajnika jest jego pojemność. Kupując konkretny model, należy wziąć pod uwagę liczbę domowników. Na podstawie tej liczby określamy, jaka pojemność czajnika pozwoli na wspólne wypicie ulubionego naparu bez konieczności ponownego gotowania wody. W szklance o klasycznej pojemności mieści się 250 ml wody, jeśli więc zdecydujemy się na model o pojemności 1 l to jednorazowo będzie można naparzyć 4 szklanki naparu.

W mieszkaniu singla wystarczający będzie czajnik o mniejszej pojemności, np. 0.5l. Oczywiście, jak można się spodziewać im mniejsza pojemność tym czajnik będzie bardziej ekonomiczny. Nie dość, że za model o mniejszej pojemności zapłacimy mniej to jeszcze zaoszczędzimy na czasie gotowania i co za tym idzie na rachunkach za prąd. Wybór powinien zależeć od indywidualnych potrzeb i preferencji.

Czajnik elektryczny - jaka moc?

Niestety decydując się zakup czajnika elektrycznego trzeba wziąć pod uwagę jego zużycie prądu. Trudno spotkać na rynku czajnik elektryczny, który byłby jednocześnie energooszczędny. Dodatkowo, im większa moc czajnika, tym będzie on zużywał więcej energii elektrycznej. 

Moc czajnika jest zależna od rodzaju grzałki. W przypadku modeli wyposażonych w grzałkę spiralną moc wynosi od 200 W do 2200 W. Moc czajników wyposażonych w grzałkę płaską plasuje się między 600 a 3100 W. 

Im wyższa moc czajnika, tym szybciej zagotuje wodę, dlatego jest to jeden z najistotniejszych parametrów. Tańsze modele są wyposażone w mniejszą moc i co za tym idzie potrzeba więcej czasu, aby zagotować wodę. Do tej grupy zaliczają się czajniki o mocy od 700 W do 2000 W. W tych modelach czas oczekiwania na wodę będzie znacznie dłuższy, ale można się spodziewać niskiej ceny. 

Czajnik elektrycznyCzajnik elektryczny Fot. shutterstock

Najpopularniejsze są czajniki o mocy 2000 W do 2400 W. Te modele należą do średniej półki cenowej . W czajnikach o takiej mocy czas oczekiwania na wodę wynosi ok. 2.5 minuty. 

Trzecia grupa czajników to modele o mocy przekraczającej 2400 W. Dużą zaletą tych czajników jest bardzo krótki czas gotowania. Trzeba jednak pamiętać, że czas oczekiwania na wodę między czajnikami o średniej mocy i o największej mocy wynosi niewiele, podczas gdy czajniki o najwyżej mocy znaczącą zwiększą zużycie prądu, co oznacza zdecydowanie wyższe rachunki za prąd. 

Czajnik elektryczny - ceramiczny, szklany, z tworzywa sztucznego czy z regulacją temperatury?

Na rynku dostępne są czajniki wykonane z różnych materiałów począwszy od tworzywa sztucznego, kończąc na stali szlachetnej. Od tego na jaką obudowę się zdecydujemy zależy komfort użytkowania i trwałość. 

Elektryczny czajnik ceramiczny to zdecydowanie najlepszy spośród wszystkich modeli Nie dość, że ceramiczna obudowa jest najzdrowszym materiałem do gotowania wody to na dodatek czajniki wykonane z ceramiki są łatwe w czyszczeniu, a ściany czajnika wolno się nagrzewają. Niestety, tego typu modele są dosyć ciężkie i zdecydowanie najdroższe spośród wszystkich czajników elektrycznych, jakie można spotkać na rynku. 

Czajnik szklanyCzajnik szklany Fot. shutterstock

Szklane czajniki elektryczne cenione są za ciekawy wygląd, dlatego stanowią świetną ozdobę kuchni. Ponadto czajniki elektryczne ze szklaną obudową są zdrowe i stosunkowo łatwo się je czyści. Mimo to są rzadko wybierane przez klientów. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta - szklane ściany czajnika bardzo szybko się nagrzewają, dlatego trzeba koniecznie uważać, żeby się nie poparzyć. Szklane czajniki elektryczne są także bardzo podatne na uszkodzenia, przez co nie do końca sprawdzają się w codziennym użytkowaniu.

Czajniki wykonane z tworzywa sztucznego są zdecydowanie najtańsze, przez co mają wielu zwolenników. Poza tym nie nagrzewają się zbyt szybko i są stosunkowo lekkie, przez co są uważane za wyjątkowo poręczne i praktyczne. Za największą wadę tych modeli uważa się ich tandetny wygląd, który może popsuć nowoczesną aranżację. 

Czajnik z filtrem Brita - czy warto?

Coraz większą uwagę przywiązujemy do tego co jemy i pijemy, dlatego w wielu domach zauważyć można dzbanki do filtrowania wody, które zagwarantują, że woda, którą spożyjemy będzie czysta, a jednocześnie pozbawiona szkodliwych substancji. Zyskują dzięki temu również nasze naczynia i sprzęty, ponieważ przefiltrowana woda pozbawiona jest osadu.

Doskonałym rozwiązaniem, by cieszyć się czystą, zdrową wodą, a jednocześnie zadbanym, pozbawionym nieestetycznego osadu czajnikiem, jest zakup czajnika z wbudowanym filtrem wody. Polecane są modele Brita. Użytkowanie takiego czajnika jest banalnie proste. Do urządzenia należy wlać wodę prosto z kranu, czajnik przefiltruje ją, następnie włączamy urządzenie i gotujemy wodę. Banalnie proste! Zagotowana woda będzie czysta, o lepszym smaku, z ograniczoną ilością kamienia i chloru, a filtr dodatkowo pochłonie cząstki miedzi i ołowiu występujące w wodzie kranowej.

Czajniki z filtrem Brita kupimy w sklepach ze sprzętem AGD, na przykład Media Markt. Najczęściej występujący model to czajnik eleketryczny Russell Hobbs z fltrem Brita.

Czajnik elektryczny do 200 złotych

Czajniki elektryczne występują w różnych przedziałach cenowych. Proste modele wykonane z tworzyw sztucznych znajdziemy w przedziale 50 - 100 złotych. Natomiast modele o rozbudowanym wyglądzie, designie, wykonane z lepszych materiałów, szklane, ceramiczne lub z wbudowanym filtrem wody to wydatek rzędu powyżej 150 złotych. 

Im ciekawszy design, wzór tym cena będzie wyższa. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji użytkowników i domowego budżetu.

Poniżej wybrane, sprawdzone modele do 200 złotych.

Jak czyścić czajnik elektryczny i jak go odkamienić?

Polecamy domowe sposoby na czyszczenie czajnika elektrycznego. Niezawodnym, prostym i bardzo tanim sposobem jest zagotowanie w czajniku wody z dodatkiem kwasku cytrynowego, który skutecznie odkamieni i wyczyści urządzenie z wszelkich osadów. Z niewielką ilością osadu poradzi sobie jednokrotne zagotowanie wody z roztworem. W razie potrzeby można zabieg powtórzyć. A po zakończeniu warto zostawić tak wypełnione urządzenie na noc lub kilka godzin, następnie wypłukać czajnik.

Kolejnym sposobem jest wlanie do czajnika pół szklanki wody i szklankę octu, tak przygotowany roztwór gotujemy i pozostawiamy w czajniku na godzinę. Ocet poradzi sobie nawet z najgrubszym osadem. Niestety konieczne będzie kilkukrotne wygotowanie czajnika, aby pozbyć się przykrego, octowego zapachu. 

W sklepach ze sprzętem AGD dostępne są gotowe środki do czyszczenia i odkamieniania czajników elektrycznych, które są szybkie w działaniu, skuteczne i bezzapachowe.

Aby cieszyć się zadbanym czajnikiem, warto poddawać go czyszczeniu i odkamienianiu przynajmniej raz w miesiącu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.