Jak obudować basen stelażowy? Oto kilka praktycznych porad

Popularnym sposobem na aranżację przestrzeni domu jest zbudowanie obudowy do basenu stelażowego - dzięki temu stanie się estetycznie wkomponowany w przestrzeń. Budowa taka to naprawdę nic trudnego, nawet nie znający się na basenach mogą się tym zająć. Warto zastanowić się nad ta opcją, baseny obudowane są bowiem wyjątkowo atrakcyjne.

Basen ogrodowy.Basen ogrodowy. Fot. Shutterstock

Ogród to miejsce wypoczynku i zabawy. Basen ogrodowy to popularna ostatnio rozrywka na letnie dni. Możemy zdecydować się na zakup basenu i po prostu postawienie go w naszym ogrodzie lub działce, ale możemy również zaaranżować go w przestrzeni naszego ogrodu, by cieszyć się ciekawie zaprojektowanym basenem. Do aranżacji możemy w powodzeniem użyć basenu stelażowego lub nawet jacuzzi. Projekt może być wykonany samodzielnie.

Projekt i pomiary

Aby zaaranżować basen ogrodowy należy najpierw przygotować odpowiednie projekty i wykonać pomiary. Basen obudowany będzie wymagać sporo miejsca. W przypadku małych ogrodów może po prostu się nie zmieścić. Sprawdźmy, ile mierzy nasz basen - do tych wymiarów należy dodać dodatkowo po pół lub metr na konstrukcję obudowy. Dzięki temu wszystko będzie proporcjonalne i estetycznie będzie wkomponować się w przestrzeń. Teraz zastanówmy się, gdzie umieścimy nasz basen w obudowie - warto znaleźć na to osobne miejsce w ogrodzie, być może połączyć obudowę basenu z zabudową domu tak, by np. taras łączył się bezpośrednio z naszym basenem. Warto rozrysować sobie projekt - dzięki temu do projektu przystąpimy pewniej.

Prace początkowe

Po wybraniu, zmierzeniu i zaprojektowaniu basenu należy przystąpić do pierwszych prac. Na początku warto wykopać otwór, do którego częściowo włożymy nasz basen stelażowy. Głębokość otworu będzie determinowała to, na jakim poziomie znajdzie się nasz basen - im głębszy otwór, tym niżej nad powierzchnią gruntu znajdzie się wierzch basenu. Warto jednak wypośrodkować te wymiary, ułatwi to zarówno obudowanie basenu, jak i jego późniejszą konserwację, utrzymanie oraz ewentualne naprawy. Otwór na basen powinien być o jakieś pół metra szerszy i pół metra dłuższy niż basen - pozwoli to na zmieszczenie dodatkowej zabudowy. Ziemię w otworze należy wyrównać, mocno ubić lub dodatkowo ustabilizować, gdyż do ustawienia basenu wymagane jest twarde, ustabilizowane podłoże. Możemy również zdecydować się na ustawienie basenu bez wykopywania dodatkowego otworu w ziemi - wtedy obudowana będzie dość wysoka. To, czy będziemy wkopywać basen w ziemię, czy nie, zależy jedynie od naszych potrzeb i naszego projektu.

Kolejny krok to rozłożenie basenu. Basen ogrodowy rozkładamy tak, by zostawić około pół metra do metra z każdej jego strony (zgodnie z naszym projektem).

Tworzenie obudowy

Nowoczesny basen ogrodowy obudowany drewnianymi deskami.Nowoczesny basen ogrodowy obudowany drewnianymi deskami. Fot. Shutetrstock

Teraz, po wykonaniu zadań początkowych, zajmujemy się tworzeniem stelaża. Powinien on znajdować się na utwardzonym fundamencie (świetnie sprawdzą się tutaj betonowe bloczki). Stelaż powinien mieć podpory co minimum półtorej metra, aby konstrukcja była dobrej jakości - stabilna i wytrzymała. Na stelażu można teraz poprzybijać deski. Warto, aby było to drewno dobrze zaimpregnowane - to dobry moment, aby nadać tez deskom taki kolor, który nam się spodoba. Do budowy można również z powodzeniem użyć desek tarasowych - są bardzo odporne na zniekształcenia oraz odbarwienia. Drewnianą konstrukcję stelaża obudowujemy dookoła.

Zanim przybijemy deski do górnej części, można wykonać dodatkowe prace związane z instalacją pomp oraz grzałek. Warto pomyśleć o możliwości szybkiego zdjęcia części deseczek - w momencie, gdy będzie potrzebna naprawa lub konserwacja basenu, będziemy mogli łatwiej dostać się do instalacji wymagającej naszej interwencji. Gdy instalacje są już gotowe, czas na dalszą budowę.

Teraz obudowujemy deskami górną część, czyli powierzchnię, po której będziemy chodzić. W tym miejscu warto aby deski były odpowiednio ryflowane - to zapobiegnie ślizganiu się mokrych od wody stóp.

Przy pracach tych uważajmy, aby do wody, o ile znajduje się ona w basenie, nie dostały się nieczystości (np. opiłki deseczek), które może nam być ciężko usunąć z powierzchni wody lub gdy dostaną się na dno basenu.

Elementy dodatkowe

Przy tworzeniu obudowanego basenu warto zdecydować się jeszcze na zbudowanie schodków. Prosty stelaż obudowujemy deseczkami z drewna tak samo, jak robiliśmy to z główną częścią. Zapewni nam to komfort użytkowania basenu, co jest ważne zwłaszcza przy dużej wielkości obudowanego basenu.

Obudowany basen, a sezon zimowy

Basen stelażowy z obudową są również doskonałym rozwiązaniem na zimę. Nie musimy takiego basenu składać - przygotowujemy go tylko odpowiednio do zimy spuszczając wodę (woda w basenie może też częściowo zostać), odłączając instalację oraz przygotowując pozostawioną w zbiorniku wodę. Zastosowanie produktów przeznaczonych do basenów jest jak najbardziej polecane - środki czystości, produkty do czyszczenia, czy bojki basenowe, które pomogą nam utrzymać wszystko w dobrej kondycji tak, by na kolejny sezon sprzęt służył nam równie dobrze.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.