Polski design na stó³. Ceramika i szk³o inspirowane wzorami przesz³o¶ci

Dzi¶ kultowe "gorseciki" to nie tylko mozaika, która dekorowa³a polskie, przedwojenne kamienice i lokale us³ugowe. S± te¿ niebanalne wazony i pojemniki, które piêknie zdobi± stó³. Wiele ciekawych wzorów z przesz³o¶ci prezentuj± te¿ boles³awieckie produkty oraz ró¿ne, nowoczesne projekty, które stworzyli uzdolnieni polscy designerzy. To piêkna ceramika i szk³o do ka¿dego domu.

Je¶li lubisz dobry design w domu i cenisz sobie projekty polskich artystów, to mamy kilka gustownych naczyñ z ceramiki i szk³a. To formy niebanalne, które w ciekawy sposób ³±cz± nowoczesn± stylistykê ze wzornictwem z przesz³o¶ci. Wazony i pojemniki inspirowane gorsecikow± mozaik± sprzed lat oraz naczynia sto³owe przypominaj±ce te z lat 60. ubieg³ego wieku to stylowa ceramika, która piêknie ozdobi ka¿de wnêtrze. Natomiast szklane formy w postaci ró¿norodnych kieliszków podkrêc± smak ka¿dego trunku, a kryszta³owe pojemniki z drewnian± pokrywk±, stylowo i dobrze posegreguj± sypkie produkty spo¿ywcze i ró¿ne drobne akcesoria. Wszystkie te designerskie pere³ki wpisuj± siê w trendy 2021 roku. To ceramika i szk³o, które warto mieæ w domu.

Talia – wazony i pojemniki inspirowane "gorsecikami", kultow± mozaik± sprzed lat

Polski design na stó³. Ceramika Zaczyn i Grynasz Studio, która nawi±zuje do kultowych 'gorsecików'.Polski design na stó³. Ceramika Zaczyn i Grynasz Studio, która nawi±zuje do kultowych 'gorsecików'. Fot. Musthave.lodzdesign.com

"Gorseciki", czyli p³ytki ceramiczne o charakterystycznych wciêciach, dawniej zdobi³y wiele wnêtrz przedwojennych kamienic, sklepów i lokali us³ugowych w Polsce. Choæ w ró¿nych czê¶ciach kraju istnia³y pewne ró¿nice w stylu ich uk³adania. W pó³nocnej Polsce dominowa³y geometryczne wzory, na po³udniu – fantazyjne i kolorowe aran¿acje, a dzi¶ próbujemy odtworzyæ to, co by³o modne kiedy¶. Maja Ganszyniec i Ceramika Parady¿ stworzy³y na przyk³ad kolekcjê gorsecikowych p³ytek o nazwie Modernizm.

Marta Niemywska-Grynasz, Dawid Grynasz i Ma³gorzata Æwiek zaprojektowali wazony i pojemniki, które nawi±zuj± kszta³tem do gorsecikowych posadzek. Ich ciekawa forma pozwala na tworzenie wiêkszych kompozycji w ró¿nych kolorach. Za produkcjê odpowiada marka Zaczyn. 

Boles³awiecka ceramika w stylu lat 60.

Zak³ady Ceramiczne Boles³awiec to jedna z najbardziej znanych wytwórni ceramiki kamionkowej w Polsce, która istnieje od 1950 roku. Ich rêcznie formowane i bardzo praktyczne naczynia ze stylowymi deseniami, które tworzone s± metod± stempelkow±, maj± wielu fanów na ca³ym ¶wiecie. Boles³awiecka ceramika z kolorowymi wzorami nie tylko zdobi jadalnie, ale ¶wietnie sprawdza siê w trudnych, kuchennych warunkach – jest odporna na wysok± temperaturê i mo¿na j± myæ w zmywarce. To kamionkowe wyroby, które powstaj±  z gliny z dodatkiem piasku kwarcowego i szamotu, które poddawane s± obróbce w piecu. 

Jednym z najnowszych hitów boles³awieckiej ceramiki jest kolekcja Lata 60., któr± zaprojektowa³a Magdalena Gazur – g³ówny projektant Manufaktury w Boles³awcu. To prosta forma i wzory, barwy kobaltu i ¿ywej czerwieni, które nawi±zuj± do wzornictwa z lat 60. i 70. XX wieku. Zestaw sk³ada siê z dwóch fili¿anek ze spodkiem, dwóch kubków i dzbanka. Choæ artystka planuje go równie¿ powiêkszyæ, m.in. o talerzyk deserowy, mlecznik, ma³y imbryk i wazonik. 

Fascynuj± mnie geometryczne formy, rytmy w zdobieniach, pewien ukryty ³ad, porz±dek i oczywi¶cie technologia tworzenia [...] Przy tak kameralnych projektach istnieje mo¿liwo¶æ pog³êbionego studium kszta³tu i proporcji, na czym bardzo mi zale¿a³o w tym projekcie. Istotna jest równie¿ funkcja i ergonomia samych obiektów. To nie maj± byæ kolejne elementy wystroju wnêtrza, ale przede wszystkim przedmioty u¿ytkowe, stosowane na co dzieñ, jednak¿e posiadaj±ce warto¶æ estetyczn±. 

– wyja¶ni³a Magdalena Gazur.  

Typowy Kot i Ptaszek Staszek. Poznaj najs³awniejsze zwierzaki Internetu

W polskim designie jest równie¿ miejsce na humor, dlatego w zestawieniu znalaz³y siê kubki ze ¶miesznymi rysunkami polskich artystów. 

Takich dwóch nie jest ³awo spotkaæ! Chyba, ¿e jest siê sta³ym bywalcem mediów spo³eczno¶ciowych. Typowy Kot i Ptaszek Staszek to najzabawniejsze i najbardziej influencerskie zwierzaki Polski. Ich zabawne prawdy ¿yciowe drukowane na kubkach oraz innych dekoracjach domu, podbi³y Internet i zrobi³y z nich prawdziwych celebrytów. To ¶wietne postacie, które zawsze wiedz± co powiedzieæ, w dodatku robi± to z dobrym humorem. Typowy Kot wie kto jest najwa¿niejszy w domu, to te¿ autor bestsellerowego poradnika pt. „Typowy Kot, czyli jak wytrzymaæ z lud¼mi”. Natomiast Ptaszek Staszek to specjalista od doradzania, którego stworzy³ Piotr Jedliñski - polski ilustrator, grafik i rysownik.

Co my¶li najbardziej Typowy Kot i co mówi najzabawniejszy ptak Internetu, czyli Ptaszek Staszek? Zobaczcie! 

Ptaszek Staszek.Ptaszek Staszek. Fot. PTASZEKSTASZEK.PL

Kieliszki Ksiê¿ycowe

To autorska kolekcja piêknych kieliszków z dmuchanego szk³a, któr± stworzy³a Aleksandra Kujawska. Swoim kszta³tem nawi±zuj± do ró¿nych faz ksiê¿yca – mocna, sto¿kowata nó¿ka kontrastuje z subteln±, kulist± czark± kielicha, który ma ró¿ne wielko¶ci. Szk³o jest te¿ barwione.

Kieliszki Ksiê¿ycowe, które zaprojektowa³a Aleksandra Kujawska.Kieliszki Ksiê¿ycowe, które zaprojektowa³a Aleksandra Kujawska. Fot. £ód¼ Design Festival

Dostêpne s± cztery rodzaje Kieliszków Ksiê¿ycowych o ró¿nych pojemno¶ciach – do wina czerwonego, bia³ego, szampana oraz wódki lub nalewki. Szk³o mo¿na te¿ zamówiæ w ró¿nych kolorach, m.in. ¿ywej zieleni, ciemnozielonym, dymnym, transparentnym.

Primitivo – szk³o o wyrafinowanej prostocie

Podstawowe kszta³ty geometrii i nawi±zanie do wzornictwa z przesz³o¶ci, mo¿na dostrzec na szklanych bry³ach, które zaprojektowa³ Jan Kochañski, a wyprodukowa³a polska marka Krosno Glass. Primitivo to równie¿ nazwa szczepu winogron, dlatego sama kolekcja oferuje tak wiele ró¿nych kieliszków do wina, ale te¿ do koniaku, szampana, martini i mocniejszego alkoholu. S± te¿ szklanki o ró¿nych pojemno¶ciach, a tak¿e karafka, poniewa¿ kolekcja szk³a Primitivo jest na ka¿d± okazjê. To praktyczny i niezwykle estetyczny dodatek do codzienno¶ci. 

Kryszta³owe pojemniki z Huty Szk³a Julia

Kiedy¶ jej wyroby zdobi³y nie tylko zwyczajne domy, ale rezydencje rodów królewskich i arystokratycznych nie tylko w Polsce, ale w ca³ej Europie oraz Stanach Zjednoczonych. Huta Szk³a Julia, której obecna nazwa istnieje od 1958 roku, a pierwsza produkcja kryszta³ów w hucie Josephine siêga 1842 roku, dzi¶ tworzy szklane kolekcje, które nadal ciesz± siê ogromn± popularno¶ci± w Polsce oraz za granic±. Wszystkie produkty powstaj± w  starych murach piechowickiej huty Fritza Heckerta, któr± w 1923 roku po³±czy³a swoj± dzia³alno¶æ z hut± Josephine ze Szklarskiej Porêby. Po upad³o¶ci w 1999 roku, kiedy Huta Szk³a Julia trafi³a w rêce Amerykanów, w 2006 roku przejê³a j± jedna z polskich rodzin, która z sukcesem ponownie wznowi³a produkcjê szk³a kryszta³owego. 

Kryszta³owe pojemniki z bukowymi pokrywkami, które zaprojektowa³a El¿bieta Trzewiczek-Pietkiewicz dla Huty Szk³a Julia, zosta³y nagrodzone m.in. w konkursie "must have 2020", który co roku organizuje £ód¼ Design Festival. Maj± ciekawy design i s± bardzo funkcjonalne, mo¿na w nich przechowywaæ rozmaite przyprawy i produkty sypkie, a tak¿e kosmetyki i drobiazgi. Ponadto dostêpne s± w trzech wzorach. 

Ceramikê i szk³o od polskich artystów warto te¿ kolekcjonowaæ. W przysz³o¶ci mo¿e siê okazaæ, ¿e to bezcenny design, który warty jest krocie. Polskie projekty nie raz udowodni³y, ¿e zas³uguj± na miano ikon wzornictwa. Z polskiego designu na stó³ od lat jeste¶my szczególnie dumni, poniewa¿ nasza ceramika i szk³o to piêkne, funkcjonalne i solidne przedmioty u¿ytkowe, których forma czêsto balansuje na pograniczu sztuki i designu, zdobi±c domy wielu pokoleñ. 

Wiêcej o:
Copyright © Agora SA