Jak zrobić fotel ogrodowy z palet? Podpowiadamy

Jeśli posiadasz przydomowy ogródek, taras lub balkon i uwielbiasz spędzać na nim czas, na pewno zastanawiałeś się nie raz, jak wybrać fotel ogrodowy, aby był wygodny, praktyczny i odporny na czynniki zewnętrzne. Mamy dla Ciebie ciekawe rozwiązanie, opowiemy jak krok po kroku samodzielnie wykonać meble ogrodowe.

Fotel ogrodowy - czy warto zrobić go samodzielnie?

Nasuwa Ci się pytanie - czy opłaca się własnoręcznie wykonać meble ogrodowe? Odpowiedź jest prosta - tak - a przynajmniej warto spróbować. Nie jest to ani trudne, ani bardzo kosztowne, a efekt końcowy bywa zachwycający. Jeśli chciałbyś posiadać np. fotel wiszący ogrodowy, a jego sklepowa cena jest zaporowa, z naszą pomocą możesz zrobić go sam. Wyjaśnimy jak wykonać meble ogrodowe z palet, a także w jaki sposób ozdobić fotel ogrodowy aby wyglądał elegancko. 

Niezbędne narzędzia

Przed przystąpieniem do pracy skompletuj materiały i narzędzia potrzebne do stworzenia fotela:

  • drewniane palety
  • kątowniki;
  • wkrętarka;
  • śruby;
  • masa szpachlowa do drewna;
  • impregnat do drewna;
  • emalia do drewna;
  • papier ścierny lub szlifierka
  • akcesoria do malowania
  • tekstylia i dodatki do wykończenia

Drewniane powierzchnie są stosunkowo łatwe w obróbce, nie będziesz więc potrzebował specjalistycznego sprzętu. Wystarczą narzędzia, które większość z nas posiada w swojej skrzynce na narzędzia. Z ich pomocą możesz zrobić meble ogrodowe o prostej formie.

Niezbędne materiały

Aby zrobić elegancki, wygodny i trwały fotel, zadbaj o dobrej jakości materiały oraz estetyczne wykończenie. Poszukaj palet lub drewna wysokiej jakości. Pamiętając przy tym, że innych produktów używamy do wnętrz, a innych na zewnątrz. Te drugie muszą być odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Jeśli zdecydujesz się na wykonanie mebli z materiałów drewnianych zadbaj o ich odpowiednie zabezpieczenie. Wysokiej jakości impregnaty i farby zapewnią meblom większą wytrzymałość i sprawią, że będą służyły Ci dłużej. Nie zapomnij, że to dodatki mają największy wpływ na efekt końcowy. Do przygotowanych mebli dodaj tekstylia, miękkie poduszki, koce lub narzuty.

Jak zrobić fotel ogrodowy z palet

Meble z palet DIYMeble z palet DIY Fot. Shutterstock

Jak zrobić meble ogrodowe samemu? Wykonanie fotela z palet rozpocznij od pomiarów powierzchni ogródka, tarasu lub balkonu, aby określić optymalne wymiary mebla. Jest to istotne zwłaszcza jeśli zdecydujesz się wykonać np. dwa fotele i stolik. Na balkonie lub tarasie, inaczej niż w przypadku wnętrza, powierzchnia bywa często ograniczona. Dlatego pomiar jest tak ważny.

Fotel ogrodowy z palet zrobisz z dwóch lub trzech postawionych na sobie elementów oraz jednego - przymocowanego w formie oparcia. To od Ciebie zależy, jaką wysokość będzie miało siedzisko. Najczęściej wykonuje się je z dwóch palet. Jednak, jeżeli potrzebujesz wyższego krzesła możesz użyć trzech sztuk. Surowe palety przed skręceniem musisz oszlifować i wygładzić. Oczyść je ze wszystkich zanieczyszczeń, usuń ewentualne skazy oraz wystające drzazgi. Możesz do tego użyć szlifierkę lub papier ścierny. Szlifuj drewno dokładnie do momentu, aż powierzchnia palety będzie równa i gładka. Jeśli paleta ma skazy lub nierówności wypełnij je, aplikując specjalną masę szpachlową do drewna.

Po oszlifowaniu palet, zabezpiecz ich powierzchnię impregnatem. Ten zabieg ochroni fotel przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Jeśli zdecydujesz się pomalować fotel farbą, wybierz odpowiedni kolor. Kiedy pomalowane palety wyschną, możesz przystąpić do skręcania siedziska. Elementy, które będą tworzyć dolną część połącz za pomocą kątowników lub śrub. Zrób to dokładnie, aby mebel był stabilny. Do podstawy przykręć koleją paletę, która będzie oparciem. 

Inne meble ogrodowe z palet

Fotel - to nie jedyny mebel jaki możesz wykonać z palet. W równie prosty sposób zbudujesz sofę lub leżankę. Uzupełnieniem takiego zestawu będzie - nigdy nie wychodząca z mody - huśtawka ogrodowa.

Własnoręcznie wykonane meble z palet mogą być idealną alternatywa gotowych mebli ogrodowych. Jeśli posiadasz drewniany taras, meble paletowe nadadzą się idealnie do jego aranżacji. Możesz postawić je przy ścianie lub ustawić z zachowaniem swobodnego przejścia. Są na tyle solidne i stabilne, że nie wymagają dodatkowego podparcia. Nadają się zarówno na balkon jak i do ogrodu. Z dużym powodzeniem zastąpią nawet, modne fotele ogrodowe obrotowe.

Meble z palet mogą być idealnym rozwiązaniem dla osób pomysłowych i kreatywnych, z zamiłowaniem do prostego, skandynawskiego stylu w ogrodzie. Ich atutem jest trwałość i odporność na czynniki pogodowe. Palety z powodzeniem możesz wykorzystać do budowy stolików kawowych, leżanek, foteli, kanap, a także kwietników. Dopełnieniem Twojej "paletowej" aranżacji będą dodatki w postaci poduszek i kocy. Przy tworzeniu mebli z palet jedynym ograniczeniem mogą być Twoje umiejętności i wyobraźnia.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.