Jakie akcesoria do czyszczenia basenu warto mieć? Poznaj nasze top 5

Redakcja
14.01.2021 12:00
Jeśli zastanawiasz się czy warto wybrać gotowy zestaw do czyszczenia basenu? A może lepiej postawić na pojedyncze akcesoria basenowe, bo te skuteczniej oczyszczają wodę. Pomożemy Ci podjąć najlepszą decyzję.

Baseny ogrodowe na dobre zagościły na naszych działkach, stając się idealną alternatywę dla obleganych publicznych kąpielisk. Jeśli posiadasz rozkładany basen ogrodowy lub basen przydomowy możesz korzystać z chłodnych kąpieli w letnie dni w zaciszu własnego ogródka. Aby jednak cieszyć się jego urokami przez całe lato musisz zadbać o jego czystość i odpowiedni stan wody. Zastanawiasz się jak zrobić to profesjonalnie? Kup odpowiednie akcesoria do czyszczenia basenu, dedykowane do filtrowania wody i utrzymywania odpowiedniej higieny w zbiorniku.

Akcesoria do czyszczenia basenu.Akcesoria do czyszczenia basenu. Fot. Merkury Market

Gotowe zestawy do czyszczenia basenów ogrodowych

Zestawy do czyszczenia dna basenów zaprojektowano tak, aby jak najlepiej pomóc Ci w utrzymaniu odpowiedniego stanu wody. W większości są one bardzo proste w użyciu i montażu, dzięki czemu zaoszczędzisz czas, a samo sprzątanie będzie formalnością, a nie przykrym obowiązkiem. Jak prawidłowo dbać o baseny ogrodowe? Możesz wybrać gotowy zestaw do czyszczenia. W jego skład wchodzą:

  • siatka do wyławiania zanieczyszczeń;
  • teleskopowy kij o długości ok. 2-3m,
  • szczotka przeznaczona do oczyszczania narożników;
  • szczotka przeznaczona do oczyszczania ścian z glonów i alg;
  • duża siatkę do wyławiania nieczystości;
  • rura o długości ok. 1m;
  • odkurzacz, podłączany do pompy filtrującej.

Taki zestaw czyszczący pomoże w utrzymaniu czystości większości basenów.

Na jakie akcesoria do basenów warto zwrócić uwagę? Które kategorie wybrać?

Manualny odkurzacz basenowy

Ręczne odkurzacze są niedrogie i proste w obsłudze. Używa się ich dokładnie tak samo jak, odkurzaczy do dywanów. Taki rodzaj urządzenia najlepiej sprawdzi się w niewielkim basenie ogrodowym. Odkurzacze ręczne składają się z teleskopowej rury, szczotki i filtra, przez który przepływa woda. Uzupełnią w tym zakresie inne ręczne akcesoria basenowe.

Manualny odkurzacz basenowy.Manualny odkurzacz basenowy. Fot. Merkury Market

Robot basenowy

Jeśli posiadasz zbiornik o dużej powierzchni i ręczne oczyszczanie jego powierzchni wydaje Ci się bardzo pracochłonne, możesz wypróbować robota zaprojektowanego z myślą o czyszczeniu basenu ogrodowego. Jest to automatyczna wersja odkurzacza. Urządzenie wstawione do zbiornika poruszając się samodzielnie po dnie, czyści nagromadzone osady. Niektóre modele automatycznych odkurzaczy wyposażone są w pilota, inne możesz zaprogramować tak, by wykonywana przez niego praca była jak najbardziej efektywna. Który odkurzacz wybrać? Oczywiście wszystko zależy od tego jaki masz basen. Do mniejszych basenów dmuchanych lub rozporowych odpowiednie będą szczotki do odkurzania i odkurzacze manualne. Do sprzątania dużych basenów lepiej użyć robotów ze względu na ich dokładność. Przed zakupem odkurzacza sprawdź ofertę sklepu Merkury Market, znajdziesz tam miedzi innymi odkurzacze, pompy, filtr, dozownik do chemii i chloru oraz pozostałe akcesoria!

Pompa piaskowa

Każdy, kto posiada basen wie, jak kłopotliwe bywa oczyszczania dna z piasku. Do tego zadania najlepiej sprawdzą się piaskowe pompy basenowej. Są to w specjalne filtry piaskowe, które zatrzymują wszelkie osady piaskowe, żwirowe oraz żwirowo-antracytowe. Urządzenia działają na zasadzie ssąco-tłoczącej. Pobierając wodę, prowadząc ją do filtra, gdzie wszelkie zanieczyszczenia zostają zatrzymywane. Oczyszczona woda wraca do basenu.

Pompa filtrująca

Aby zadbać o odpowiedni stan wody możesz wybrać pompę filtrującą. Klasyczna pompa do basenu jest skonstruowana z systemu instalacji połączonego z rurami PCW. Woda dostaje się do niej przez tzw. skimmer, skąd przepływa do filtra głównego gdzie jest oczyszczana z zanieczyszczeń tj.: włosy, liście piasek. W filtrze zamontowany jest specjalny wielodrożny zawór, który zasysa brudną wodę i po oczyszczeniu wypuszcza ją z powrotem. Urządzenie powinno działać przez cały czas kiedy Ty korzystasz z basenu, wtedy efekt jej pracy będzie najlepszy, a stan wody nie pogorszy się.

Środki chemiczne

Czyszczenie basenu może odbyć się również przy pomocy środków chemicznych jak np. chlor. Środki można dozować ręcznie lub przy pomocy urządzeń automatycznych.

Do oczyszczenie dna basenu z żółtego lub brązowego osadu użyj kwasu askorbinowego, który z przywróci wodzie czystość i wyeliminuje nieestetyczne smugi. Jeżeli w wodzie pojawią się zielone glony oznacza to zbyt małą ilość środka dezynfekującego. Czyszczenie dna basenu najlepiej rozpocząć wówczas od zastosowania odkurzacza, po czym wybrać skuteczniejszą metodę chlorującą.