Jakie drewniane domki ogrodowe wybrać i jak je wykorzystać? Podpowiadamy

Piękny, zadbany ogród jest idealnym miejscem relaksu dla dorosłych i zabawy dla dzieci. Każdy, mały czy duży przyzna, że chwile spędzone w ogrodzie są bezcenne. Zanim jednak przydomowy skrawek zieleni stanie się oazą spokoju i miejscem wypoczynku, wymaga pracy i odpowiedniej pielęgnacji. Ta z kolei nie byłaby możliwa bez profesjonalnego sprzętu i narządzi ogrodniczych. Kosiarka, grabie, motyka czy nożyce do przycinania gałęzi nie nadają się do przechowywania w domu. Po skończonej pracy lądują w garażu lub w kącie ogrodu - psując jego wystrój. Idealnym rozwiązaniem tego problemu są drewniane domki ogródkowe.

Rodzaje domków ogrodowych

Zanim wybierzesz swój wymarzony domek, zapoznaj się z możliwościami jakie daje rynek. Wybór domków jest ogromny – od dużych i przestronnych po małe i kompaktowe. Wyróżnić możemy domki narzędziowe, letniskowe, altany,składziki czy drewutnie. Każdy model przystosowany został do konkretnej funkcji i oczekiwań klienta. Wyróżnia je również materiał z jakiego zostały wykonane. Producenci oferują: domki narzędziowe plastikowe, domki ogrodowe metalowe oraz domki drewniane - sezonowe i całoroczne.

To, który z nich wybierzesz zależy wyłącznie od Twoich potrzeb, wielkości działki oraz budżetu.

Na co zwrócić uwagę, kupując drewniany domek ogrodowy? Wady i zalety

Domek na narzędzia.Domek na narzędzia. Fot. Shutterstock

Niezmiennie od wielu sezonów dużym powodzeniem cieszą się domki ogrodowe drewniane. I choć domki metalowe oraz domki plastikowe depczą im po piętach, jednak to drewno wygrywa konkurs na popularność.

Dlaczego warto wybrać domek ogrodowy z drewna? Jakie są jego zalety i wady?

Drewno jest jednym z najbardziej uniwersalnych materiałów produkcyjnych, a jego obróbka emituje do otoczenia najmniej zanieczyszczeń. Jest także materiałem wysokiej jakości i prostym w obróbce, dającym wiele możliwości konstrukcyjnych. Wewnątrz drewnianego domku ogrodowego tworzy się swoisty mikroklimat, który w naturalny sposób reguluje wilgotność i dzięki temu stanowi naturalny filtr powietrza.

Domki narzędziowe wykonane z drewna, odpowiednio utrzymane i właściwe konserwowane będą służyć Ci przez wiele lat. Proces impregnacji nie jest skomplikowany, wymaga jednak systematyczności. Jeśli raz w roku pomalujesz lub zakonserwujesz ściany, dach oraz wnętrze domu, stanie się odporny na najtrudniejsze warunki atmosferyczne.

Zaletą domków drewnianych jest solidna konstrukcja, wzmocniona drewniana podłoga oraz drzwi, które można zabezpieczyć kłódką. Wiele drewnianych modeli posiada także uchylne okna, które ułatwiają korzystanie i doświetlają wnętrze. Dla większej ochrony powierzchnia dachu dodatkowo pokrywana jest papą bitumiczną, która daje estetyczne wykończenie i trwałość na lata.

Domek na narzędzia drewniany jest bardzo praktycystycznym rozwiązaniem. O jego zastosowaniach przeczytasz poniżej.

Domek narzędziowy do ogrodu i na działkę - jak go wykorzystać?

Domek narzędziowy jest trwałym i funkcjonalnym rozwiązaniem, które świetnie komponuje się z ogrodem. Jeśli potrzebujesz schowka o niewielkiej powierzchni możesz wybrać jeden z mniejszych modeli np. domek na narzędzia Zimowit lub domek na narzędzia Bratek. Mały domek narzędziowy będzie idealny na działkę, jako składzik na kosiarkę, niewielkie meble wypoczynkowe i sprzęty ogrodnicze. Podłoga ochroni je przed niekorzystnym działaniem wilgoci, a powierzchnia konstrukcji wkomponuje się w każdą przestrzeń.

Jeżeli zależy Ci na rodzinnym miejscu do relaksu, wspólnej zabawy lub grillowania wybierz większą konstrukcję, której powierzchnia zaspokoi Twoje potrzeby. Możesz zdecydować się na model posiadający duże podwójne okna, przeszklone drzwi, zadaszony taras np. domek Zuzia II. Drewniana podłoga, obejmująca ganek będzie idealnym miejscem na meble wypoczynkowe. Domki ogrodowe o dużych rozmiarach konstrukcji doskonale sprawdzą się jako domki letniskowe. A dodatkowo ocieplone domki drewniane na działkę, mogą służyć przez cały rok. Duża powierzchnia daje możliwość wyposażenia wnętrza w dodatkowe meble do przechowywania narzędzi. Montaż schowka na grilla lub kosiarkę, a także przydatne półki na drobne akcesoria ogrodnicze.

Domek ogrodowy możesz wykorzystać w jeszcze jeden, trochę nieoczywisty sposób - robiąc z niego przydomowe biuro. Zaskakujące rozwiązanie? Tak, ale jak najbardziej praktyczne. Idealny do takiego zastosowania będzie domek ogrodowy Karmnik II. Dzięki dużej ilości okien i eleganckiemu wyglądowi stworzysz w nim miejsce idealne na biuro. Dodatkowo wyposażony w meble oraz produkty biurowe, zachwyci każdego kto Cię w nim odwiedzi.

Domek drewniany gotowy czy do samodzielnego montażu?

Domek ogrodowyDomek ogrodowy Fot. Merkury Market

Domki drewniane na narzędzia możesz kupić gotowe lub wykonać je samodzielnie. I choć gotowe domki narzędziowe dostępne są w wielu wariantach, część osób decyduje się na własnoręczne wykonanie altany. O czym warto pamiętać, podejmując wyzwanie samodzielnej pracy? O tym by zrobić projekt, uwzględniający wymiary do miejsca na którym docelowo stanie domek. Kolejno, o tym by podłoga domku była stabilna, ściany solidnie połączone, a dach zabezpieczony przed przeciekaniem. Do montażu wykorzystaj narzędzia i materiał dobrej jakości.

Więcej o:
Copyright © Agora SA