Jak odnowić meble? Kilka prostych trików od eksperta

Decyzja, by odnowić stare meble, nie tylko sprzyja oszczędności i modnemu stylowi less waste, ale też daje szansę na posiadanie bardzo oryginalnego wyposażenia w naszym mieszkaniu. Technik renowacji mebli jest kilka i to od nas zależy, którą drogą podążymy. Warto, by zrobić to w planowy sposób, dbając o wszystkie szczegóły. Jakie? Podpowiadamy.

Jak odnowić stare meble? Od tych rzeczy musisz zacząć

Malowanie mebli, ich renowację poprzez okleinowanie lub tapicerowanie, zawsze trzeba poprzedzić trzema rodzajami działań:

  • oceną faktycznego stanu drewna i kryjącej je powłoki
  • pomysłem na renowację i określeniem przyszłego stylu mebli
  • zorganizowaniem sobie stanowiska do pracy w zgodzie z zasadami ergonomii

Renowację mebli poprzedzamy dokładnymi oględzinami powierzchni drewna. Trzeba ocenić, czy faktycznie odnawianie ma sens. Szczególnie w przypadku bardzo starych mebli zwracamy uwagę zwłaszcza na to, czy drewno nie zostało zaatakowane przez owady, w jaki sposób je dotychczas wykańczano i czy nie posiada dużych ubytków spowodowanych uszkodzeniami fizycznymi. Istotne jest to, czy stary lakier (lub warstwy farby) są w dobrym stanie, czy też powierzchnia wymaga gruntownej ingerencji. Jest to ważne z uwagi na farbę - np. farbą kredową można pokryć dawniej pomalowaną powierzchnię, ale tylko pod warunkiem, że jest stabilna, bez pęknięć i odprysków.

Odnowienie mebli drewnianych czy wykonanych z materiałów drewnopochodnych nie jest możliwe bez dobrania techniki do ich rodzaju. Trzeba się kierować nie tylko łatwością wykonania i preferencjami, ale też przewidywanym efektem końcowym. Nasz pomysł musi oczywiście pasować do wystroju wnętrza.

Dbanie o odpowiednią organizację stanowiska pracy to nie tylko zabezpieczenie przestrzeni, która umożliwi np. szlifowanie i malowanie bez obawy o zniszczenie np. cennej podłogi, ale też właściwe wyposażenie go w materiały. Rękawiczki, pędzle, cykliny, papier ścierny i inne przyrządy powinny być zgromadzone w jednym miejscu. Dzięki temu zaoszczędzimy dużo czasu i energii.

Jak zabrać się za malowanie starych mebli?

Renowacja mebli kuchennych.
Renowacja mebli kuchennych. Fot. Shutterstock

Prace przygotowawcze

Odnawianie mebli zaczynamy od ich rozkręcenia, zdjęcia frontów i usunięcia różnego rodzaju zawiasów czy gałek. Trzeba rozebrać wszystko to, co będzie utrudniać dostęp do całej powierzchni podczas malowania lub szlifowania papierem ściernym.

Dobór farby

Farba do renowacji mebli może występować pod postacią:

  • farby akrylowej - nadaje się tam, gdzie meble nie są narażone na uszkodzenia mechaniczne; dzięki niej uzyskuje się półmatowy lub półpołyskliwy efekt. Stosuje się do nich dobrej jakości farbę podkładową, ale mebel pokryty taką substancją będzie odporny na wilgoć i żółknięcie
  • farby alkidowej - można nimi pomalować drewno lub płytę i uzyskać powłokę o dużej trwałości; łatwo się rozprowadza i dobrze kryje. Również dzięki niej uda się renowacja mebli kuchennych, ale dobrze jest przeprowadzać ją na zewnątrz z uwagi na uciążliwy zapach.
  • farby kredowej - stary mebel pokryty tego rodzaju farbą nabiera matowego wykończenia, które jest dostępne w szerokiej gamie kolorów. Jej zaletą jest brak przykrego zapachu i podatność na różne stylizacje.

Malowanie starych mebli krok po kroku. Wybrać pędzel czy wałek?

Przed rozpoczęciem malowania mebla, trzeba odpowiednio przygotować powierzchnię. Mimo tego, że farba kredowa przyjmie się na odpowiednio stabilnej powłoce już zamalowanej, to najlepszym rozwiązaniem zawsze jest usunąć stary lakier czy inną farbę. Robimy to za pomocą papieru ściernego, opalarki, środków chemicznych, cykliny ręcznej lub szlifierki. Konieczne jest jednak zmatowienie zewnętrznej warstwy lakieru lub farby, żeby nowa się dobrze przyjęła.

Zaczynamy od trudnodostępnych powierzchni, zakamarków, które dokładnie malujemy niewielkim pędzlem przy użyciu niedużej ilości farby. Większe powierzchnie szafki lub innego mebla malujemy wałkiem (jednorodna struktura) lub pędzlem (powierzchnia niejednorodna, z przecierkami). Najlepiej malować trzema cienkimi warstwami - po każdej czekając na wyschnięcie i oceniając stan pokrycia. Usłojenie drewna można podkreślić dzięki niektórym farbom, ale przede wszystkim poprzez zastosowanie bejcy lub lakieru.

Stare meble i ich tapicerowanie

Odnowienie starej sofy do salonu, fotela lub krzeseł można także wykonać na własną ręką. Oczywiście części drewniane także się odnawia, by uzyskać całościowy efekt. W przypadku krzesła nie jest to bardzo trudne, choć wymaga dużej staranności. Dzięki temu mebel zmienia kolor, wzór i często udaje się go na tyle odnowić, że jest trudny do poznania. Jednocześnie potrzebne jest zgromadzenie niedużej ilości przyrządów - poza materiałem, będą to zszywacz tapicerski, gruba igła z nićmi, śrubokręt i kombinerki. Konieczna jest dbałość o równe przytwierdzenie tkaniny tak, żeby nie pojawiły się nieestetyczne zmięcia.

Oklejanie mebli

Okleinowanie, to kolejna forma przywrócenia starego mebla do użytkowania. Wydaje się to być banalnie proste z uwagi na to, że dysponujemy okleiną samoprzylepną, ale faktycznie popełnia się przy jej wykorzystaniu błędy. Jednym z nich jest wybór zbyt sztywnej okleiny, która sprawia trudności przy obróbce. Zdarza się też, że meble nie zostały wcześniej oczyszczone i odtłuszczone. Inne trudności to krzywe, docinanie i klejenie z dołu do góry.

Więcej o: