Jaka szafka na buty do przedpokoju? Wybieramy ładne i praktyczne modele

Kamil Michaluk
16.01.2021 12:00
Szafka na buty do przedpokoju, choć niepozorna, jest bardzo ważnym meblem. Bez niej w naszym wejściu znacznie łatwiej byłoby o nieporządek spowodowany obuwiem pozostawionym w nieładzie. Która szafka na buty do przedpokoju będzie najlepsza? Na co w pierwszej kolejności zwracać uwagę przy wyborze?

Szafka na butySzafka na buty Fot. Abra Meble

Jakie powinny być szafki na buty? Mix wygody i funkcjonalności

Materiał, dodatkowe funkcje, odpowiednia jakość wykonania - to tylko niektóre parametry dotyczące szafek na buty, na które warto zwrócić uwagę. Nie jest to mebel, który odgrywa pierwsze miejsce w aranżacji, powinien więc być dopasowany do wystroju wnętrza i przede wszystkim kompatybilny z potrzebami mieszkających w domu osób. Bardzo ważne jest wykonanie:

  • półki, które są dość przestronne i solidnie wykonane; dodatkowo umożliwiają łatwą segregację różnych rodzajów obuwia
  • wentylacja, która pozwala nie martwić się wilgocią z butów
  • drzwiczki, które bezawaryjnie się otwierają i domykają
  • głębokość szafki do przedpokoju umożliwiająca schowanie nawet pokaźnych rozmiarów obuwia
  • wykonanie mebla z materiału odpornego na oddziaływanie wilgoci
  • wyposażona w dodatkowe funkcje, których potrzebujemy

Ostatni podpunkt wiąże się z kilkoma specjalnymi rodzajami mebli na obuwie:

Szafka na buty z siedziskiem

Szary wieszak ścienny, szafa i szafka na buty.Szary wieszak ścienny, szafa i szafka na buty. Fot. Abra Meble

Tego rodzaju meble posiadają szczególną funkcjonalność: nie tylko pomieszczą obuwie tak, jak najprostsze szafki, ale też dadzą znacznie większy komfort podczas ich zakładania. Zaletą jest fakt, że łączymy dwa meble w jednym, oszczędzając pokaźną ilość miejsca w przedpokoju. Szafka na buty z siedziskiem może być też bardzo oryginalnie zaprojektowana.

Szafka na buty piętrowa

Gdy w grę wchodzi wielkość pomieszczenia, powinniśmy kupić szafkę na buty piętrową. Doskonałe rozwiązanie dla osób, które mają znaczną kolekcję par butów, ale nie posiadają dość przestronnego mieszkania. Ważnym wyborem, który powinniśmy rozważyć, jest zakup szafki na buty zabudowanej lub nie, który właśnie przy wielu parach posiada duże znaczenie.

Szafka na buty z wieszakiem

Szafkę w najbardziej funkcjonalnym wydaniu możemy kupić nie tylko z siedziskiem, ale także z wieszakiem. Służy nie tylko do przechowywania obuwia, ale łączy w sobie też cechy szafy do przedpokoju na ubrania - w każdym razie posiada wszystkie cechy, które są nam potrzebne podczas ubierania się do wyjścia.

Z czego szafka na buty?

Wybierając szafkę na buty, najczęściej decydujemy się na modele wykonane z płyt drewnopochodnych, które dają dobrą relację jakości do ceny. Droższe od nich, drewniane, muszą być odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią - inaczej przechowywanie w nich obuwia stanie się problematyczne. Przedpokój mieszkania w stylu loftowym możemy zaaranżować dzięki szafce z metalu lub będącej kombinacją metalu i drewna. W przestrzeni glamour przydadzą się meble tego rodzaju z przeszkleniami lub lustrem. W przypadku chęci posegregowania butów dziecięcych możemy pomieszczenie wyposażyć w plastikowy stojak.

Jak przestronna powinna być szafka na buty?

Wielkość mebla na buty do przedpokoju uzależniona jest od ilości miejsca w pomieszczeniu i przede wszystkim liczby i rodzaju obuwia, które chcemy w niej schować. Trzeba pamiętać, że chcąc, aby szafka pomieściła ciężkie zimowe lub robocze buty, musimy wstawić do przedpokoju większy mebel.

Jaki styl szafki na buty wybrać?

Szafka do przedpokoju musi się komponować z wystrojem wnętrz. Bardzo bezpiecznym wyborem wśród tego rodzaju mebli jest wersja biała, którą cechuje duża uniwersalność. Chcąc odmienić aranżacyjnie swój przedpokój, nie będziemy musieli zmieniać szafki, będącej w całkiem dobrym stanie. Do wnętrz industrialnych znajdziemy proste meble na buty, które składają się z metalowego stelaża pomalowanego na czarno i półek z postarzanych desek. Z łatwością kupimy też różne warianty drewnianych szafek klasycznych lub nowoczesnych z laminowanej płyty.

Ile powinna kosztować szafka na buty?

Mebel do przedpokoju z przeznaczeniem na przechowywanie butów nie jest najczęściej zbyt drogi. Klasyczne modele z płyty, nawet z siedziskiem, kupimy już za niewiele ponad 100 zł. Trudno jednak mówić o zbyt wielkiej wygodzie w przypadku takiego wyboru. Znacznie bardziej funkcjonalne meble kupimy za 200-300 zł.

Więcej o: