Jaki stół rozkładany do salonu - jak dobrać rozmiar stołu do pomieszczenia?

Wioleta Bednarczyk
18.01.2021 12:00
Wybór stołu jest często inwestycją na lata, która musi być przemyślana. Z jednej strony dotyczy przecież mebla, który organizuje przestrzeń wnętrza i sprzyja rodzinnym spotkaniom, z drugiej jednak swoim rozmiarem bywa kłopotliwy w małych wnętrzach. Stół rozkładany bywa tu cennym kompromisem.

Stół zaaranżowany w stylu prowansalskim.Stół zaaranżowany w stylu prowansalskim. Fot. Shutterstock

W jaki sposób wybrać stół do małego salonu, jak zaś do dużego?

Liczą się dwa podstawowe parametry: faktyczne wymiary blatu i kształt stołu. Pierwszy parametr dotyczy tego, czy faktycznie taki mebel będzie funkcjonalny i sprawdzi się w salonie o określonych wymiarach. Kształt blatu zaś wpływa na postrzeganie przestrzeni, ale posiada też wpływ na ilość wolnej przestrzeni w pomieszczeniu.

Wybieramy stół do jadalni: jaki kształt i wysokość ?

Okrągły, kwadratowy czy prostokątny? Jaki rozkładany stół wybrać do naszego salonu?

  • blat okrągły - najwięcej miejsca wymaga właśnie okrągły stół rozkładany, co wynika z tego, że wprawdzie każdy może się przy nim czuć równo, ale nie da się go ustawić w kącie, ustawiony wraz z krzesłami pod ścianą także nie będzie się dobrze prezentował. Stół okrągły poleca się więc raczej do przestronnych wnętrz, gdzie jadalnia jest duża. Z drugiej strony takie rozwiązanie sprzyja mniej typowym aranżacjom w salonie
  • prostokątnym lub kwadratowy kształt stołu - bardziej przydaje się do klasycznych aranżacji, swobodnie można taki model i krzesła do jadalni umieścić w rogu lub przy ścianie. Miejsce wewnątrz jadalni jest wtedy całkowicie wykorzystane.

Jaki wysoki powinien być stół do jadalni? Taki mebel musi być przecież nie tylko dostatecznie duży, ale też z blatem odpowiednim dla wysokości naszych kolan i rąk. Odległość 60 cm od ziemi powinno się pozostawić dla niewielkich stolików kawowych, przy których przyjmiemy gości ciepłym napojem i ciasteczkami. Za optymalną uważa się wysokość 76 cm, chociaż spotyka też 72, 74 i 80 cm. Wysokość stołu jest parametrem, do którego dobieramy krzesła.

Jaki stół wybrać do małego salonu? Wymiary

Wybierając rozkładany stół do ustawienia w małym salonie, musimy brać pod uwagę przede wszystkim jego rozmiary już po rozłożeniu. Pamiętajmy, że powinniśmy przyjmować gości, przeznaczając im ok. 60 cm przestrzeni wokół obwodu stołu i 40 cm głębokości stołu. Jednocześnie nawet w małym salonie stół powinien być ustawiony tak, by od ścian było 60 cm. Najlepszego wyboru dokonamy jednak, ustawiając stół w odległości 75 cm od ścian i innych przeszkód. Oto preferowane warianty ilości osób przy stole w odniesieniu do jego wymiarów po rozłożeniu:

  • 120 x 90 cm - 4 miejsca; wariant preferowany dla najmniejszych jadalni
  • 160 x 90 cm - 6 osób, gdy 2 osoby usadowimy na szczycie; dobrze, jeśli taki stół prostokątny uda się wybrać do małego pokoju - daje już dość duże pole do manewru przy przyjmowaniu gości
  • 180 x 90 cm - 8 osób może zasiąść do takiego stołu, ale salon z reguły musi być nieco większy

Przy stołach okrągłych:

  • średnica 90 cm - 4 osoby
  • średnica 110 cm - do 6 osób

Z czego są wykonane najlepsze rozkładane stoły do salonu?

Jak wybrać stół pod kątem materiału, z którego jest wyprodukowany?

Stoły z drewna

Naturalny, pięknie usłojony i trwały materiał. Nawet mały stół z niego wykonany doda wnętrzu oryginalnego charakteru i uroku.

Stoły z płyty drewnopochodnej

Zestaw krzesła i stółZestaw krzesła i stół Fot. Abra Meble

Tańsza i mniej trwała alternatywa dla drewna, która jednak przy odpowiednim użytkowaniu może posłużyć na lata. Płyta MDF jest jednak odporna na zaplamienie, dzięki dużej lekkości łatwo się je przenosi.

Stoły rozkładane z blatem szklanym

Rodzaj stołów, które świetnie sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach, ale są dość uniwersalne - szklany blat stołu uświetni swoim wyglądem np. salon zaprojektowany w stylu nowojorskim. Może być wykończony w zróżnicowany sposób - matowo lub przezroczyście. Łatwo się go czyści i jest wytrzymały.

Stół do małego salonu - jak wybrać uniwersalny?

Zwłaszcza osoby, które często lubią zmieniać wystrój wnętrza, powinny postawić na rozkładany stół do jadalni o uniwersalnym designie. Jakie modele poleca się w takim przypadku? Przede wszystkim są to satynowo wykończone meble z efektem naturalnego drewna, ale również pomalowane na biało. Zwłaszcza egzemplarze z ciekawymi przecierkami powinny wzbudzać zainteresowanie.