Jaki fotel do komputera wybrać? Oto podstawy ergonomii

Kamil Michaluk
18.01.2021 16:00
Wygodny fotel do biura to nie tylko udogodnienie dla nas lub naszych pracowników, ale ważna inwestycja w ich zdrowie i jakość wykonywanej pracy. Ewentualne bóle kręgosłupa i inne dolegliwości są tym, co możemy wykluczyć, jeśli wybierzemy ergonomiczne siedzisko. Nie warto na tym oszczędzać.

praktyczne biurkopraktyczne biurko fot. shutterstock

Fotel biurowy - na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Ergonomiczne krzesło biurowe, czyli jakie? Pojęciem tym określamy sprzęty, przy których projektowaniu zwraca się uwagę na wygodę i dobry wpływ na ludzkie zdrowie. W przypadku fotela do biura chodzi zwłaszcza o siedzisko i wygodne oparcie z możliwością regulacji wysokości, które przekładają się na komfort pracy i zachowanie zdrowej postawy ciała. Elementy decydujące o tym, że fotel jest ergonomiczny:

  • zakres regulacji: regulowana wysokość pozwala na to, żeby z krzesła biurowego korzystały osoby o różnym wzroście i sylwetce. Obecnie chodzi już nie tylko o to, żeby dopasować mebel do wzrostu poszczególnych osób, ale też ich indywidualnych uwarunkowań fizycznych. Im bardziej nowoczesny i często też droższy model, tym większa dbałość o ergonomię i bardziej liczne możliwości modyfikacji.
  • siedzisko: głębokość siedzenia nie może być zbyt mała, ale nie dochodzić do sytuacji gdy siedzimy wyłącznie na skraju. Możliwość regulacji także w przypadku tej części fotela jest ważna - dzięki odpowiedniemu dopasowaniu możliwe będzie utrzymanie dobrej pozycji podczas pracy. Wygodny fotel musi nam ją umożliwiać.
  • oparcie: musi być dobrze wyprofilowane z uwagi na kręgosłup - pełne podparcie jest ważne zwłaszcza w odcinku lędźwiowym. Regulowany kąt nachylenia to gwarancja tego, że całe plecy znajdą oparcie w fotelu i nawet wiele godzin w nim spędzonych nie będzie skrajnie męczące.
  • podstawa: dobry fotel do komputera, biurowy czy przeznaczony do domu, musi być stabilny. Zaleca się wybór tych modeli, które opierają się przynajmniej na kilku ramionach podstawy.
  • podłokietniki: oszczędność sprawia, że w podstawowych modelach foteli również obecnie oferuje się zbyt wąskie, które dodatkowo nie są regulowane. Jest to błąd, bo rolą podłokietników jest dawanie wsparcia dla rąk nie tylko podczas ich spoczynku, ale też przez resztę czasu użytkowania fotela przed komputerem.
  • materiał: odpowiedni będzie taki rodzaj obicia, który zapewni dobrą wentylację podczas długiego czasu spędzonego przed komputerem - stąd popularność siateczki dopasowującej się dodatkowo do ciała. Polecane są też modele foteli wykonane z materiału odpornego na przetarcia
  • kółka lub płozy: przy komputerze najlepiej sprawdzają się fotele obrotowe na kółkach, które pozwolą nam bez podnoszenia się odjechać od biurka i sięgnąć po rzecz leżącą nieco dalej.

Fotel gamingowy czy biurowy - co je różni?

praktyczne biurko do gabinetupraktyczne biurko do gabinetu fot. shutterstock

Który fotel biurowy lepiej sprawdzi się do pracy przy komputerze: gamingowy czy ergonomiczny? W przypadku droższych modeli podstawowe funkcje zacierają się i można wybrać dowolnie. Ideą gamingowego krzesła do komputera jest stworzenie produktu niezawodnego, o bardzo dużej wygodzie, gdzie nie tylko wysokość siedziska, ale i inne parametry można dowolnie regulować. Nic nie powinno rozpraszać gracza podczas zajmowania się ulubioną rozrywką. Warto zaznaczyć, że są to cechy uniwersalne i potrzebne zawsze. Drogie fotele biurowe zapewniają podobne parametry, często oferując tylko nieco mniej futurystyczny design. Regulacja nachylenia oparcia, odpowiednie podparcie dla kręgosłupa i podłokietniki o zmiennej wysokości to w ich wypadku również podstawa i trzeba się starać o wybór fotela spełniającego przynajmniej te parametry. Decydujące będzie zwykle to, ile pieniędzy możemy wydać.

Klasyczny czy kubełkowy fotel do pracy?

Czym się różnią? Fotele kubełkowe to bardzo modne rozwiązanie zaczerpnięte z motoryzacji. Zwiększona głębokość, wysokie oparcie i specjalne wyprofilowanie różnią je od modeli klasycznych. Tego rodzaju fotele gamingowe są jednak droższe. Chcąc zachęcić do zakupu klientów skuszonych interesującym wyglądem, często rezygnuje się z możliwości regulowania kąta nachylenia pleców, podłokietników i jeszcze innych elementów. Wybór takiego modelu to błąd: cóż z tego, że zakupimy do swojego biurka bardzo stylowy fotel, skoro nie będzie dawał odpowiedniego oparcia naszemu kręgosłupowi? Nie będzie miał wtedy wiele więcej do zaoferowania, niż zwyczajne krzesło.

Ile trzeba zapłacić za wygodny fotel do pracy?

Oczywiście elementem, na który trzeba zwracać uwagę, są koszty zakupu. Profesjonalne modele foteli można nabyć nawet za kilka tysięcy zł. Droższe krzesła biurowe czy fotele gamingowe często również kosztują powyżej 2000 zł. Powstaje pytanie: czy tak duży wydatek jest uzasadniony w przypadku standardowego użytkowania? Optymalny wydaje się być wybór pomiędzy produktami w przedziale cenowym od 200 do 800 zł. Gdy zależy nam na dość wygodnym i szanującym nasze zdrowie krześle do biurka, wcale nie musimy wydawać fortuny.