Jaka komoda do sypialni: minimalistyczna, skandynawska, nowoczesna czy klasyczna?

Kamil Michaluk
19.01.2021 12:00
Komoda do sypialni to uniwersalny mebel, w którym możliwe jest przechowywanie nie tylko ubrań, ale też cennych drobiazgów, dokumentów i innych rzeczy. Tego rodzaju meble z szufladami mogą być różnej wielkości i pasować do bardzo odmiennych aranżacji. O co zadbać przy ich wyborze?

Komoda w stylu retro.Komoda w stylu retro. Fot. Shutterstock

Jak duże powinny być komody do sypialni i co na to wpływa?

Komoda swoją wielkością powinna być dostosowana do miejsca w pomieszczeniu, ale rozmiar sypialni to tylko jeden z elementów. Liczy się również rodzaj rzeczy, do których przechowywania jej potrzebujemy.

Ile miejsca mamy w sypialni?

Jaka komoda do małego i dużego pomieszczenia? Łatwość doboru komody do tego, jakich rozmiarów jest sypialnia, spowodowana jest szeroką ofertą takich mebli na rynku. Do wyboru jest mały egzemplarz z dwiema szufladami, ale zamiast niego może też stanąć okazała szafa. Jedna i druga może się świetnie prezentować, gdy będzie zaprojektowana w podobnym stylu, co wnętrze. Ważne jednak, żeby była funkcjonalna: nie ma potrzeby zakupu wielkiego mebla, gdy sypialnia posiada niewielkie wymiary, połowa szuflad będzie zaś pusta.

Do czego posłuży komoda?

Od tego, co będą przechowywały szuflady naszej komody, zależy jej wielkość. Na drobiazgi, pamiątki rodzinne lub dokumenty wystarczy zakupić niewielką komodę. Inaczej będzie, gdy zechcemy pomieścić nie tylko bieliznę i pościel, ale też ubrania w dużej ilości. Czasami taki mebel jest dobry do pokoju dziecięcego - pomaga uporządkować miejsce np. poprzez zebranie dużej ilości zabawek. Od rodzaju przechowywanej zawartości zależy też ilość szuflad, ich rozmiar i głębokość. Przetrzymywanie różnych rzeczy musi być wygodne i umożliwiać łatwy dostęp. Warto więc, żeby komoda była dobrana do naszych osobistych potrzeb.

Wysoka czy długa komoda do sypialni?

Pomieszczenie definiuje też kształt komody - możemy dzięki temu modyfikować ilość zajmowanego przez nią miejsca. Małe sypialnie to przestrzenie, gdzie zdecydowanie lepiej sprawdzi się mebel wąski a wysoki. Taka komoda pozwoli zachować wolną przestrzeń.

Co sprawia, że komoda jest praktyczna?

O funkcjonalności komód można mówić w dwóch perspektywach. Pierwsza jest związana z charakterem tego mebla, który może mieć wiele zastosowań, jak zostało już wspomniane. Drugi związany jest z tym, że niektóre komody będą możliwe do zastosowania nawet wtedy, gdy zdecydujemy się zmienić wystrój. Do takiego rodzaju należą na pewno komody biała i w naturalnym kolorze drewna, gdy sporządzone zostały w klasycznym stylu.

Komoda do sypialni - z czego ma być wykonana?

Szara komoda do sypialni.Szara komoda do sypialni. Fot. Shutterstock

Jaka komoda do sypialni ze względu na materiał? Do najpopularniejszych należą:

Komody drewniane

Klasyczna, trwała i subtelnie piękna ozdoba każdego pokoju - sprawdzi się do różnych aranżacji. Ten rodzaj mebli jest wprawdzie drogi, ale to inwestycja obliczona na lata. Komoda z drewna może być też wielokrotnie odnawiana i przemalowywana.

Komody z płyt drewnopochodnych

Tańsze i mniej trwałe, nie można też ich tak łatwo odnawiać. Taką komodę może jednak cechować bardzo ciekawy i zróżnicowany styl - o ile jest solidnie wykonana i stworzona z materiałów wysokiej jakości.

Z tworzywa sztucznego

Taka szafa to najczęściej propozycja do nowoczesnych wnętrz. Charakteryzuje ją designerski charakter.

Metalowe

Trwałe, ale ciężkie i drogie propozycje do wnętrz industrialnych. W takim samym stylu powinno być również wykonane łóżko.

Komody w czterech stylach

Dobór komody zależy od aranżacji danego miejsca. Chociaż takie meble niekiedy stanowią ważny element wyposażenia wnętrz w stylu eklektycznym, to komoda może być też zaprojektowana tak, by wpisywała się w:

Minimalizm

Meble w takim wystroju wnętrza to również stylowe komody. Wysokiej jakości produkty z litego drewna są nieco surowe, ale też piękne w swojej prostocie. Dodatkowo nie zlewają się z tłem, co bywa błędem popełnianym w aranżacjach minimalistycznych. Ważne: znajdź mebel z możliwie małą ilością dodatków czy zdobień.

Styl skandynawski

Także w tym stylu komodzie przypisuje się uniwersalną stylistykę i epatowanie pięknem naturalnego drewna. Chodzi też o to, żeby poprzestać na prostych formach i jasnych, zimnych barwach. Biele z dodatkiem pasteli lub zieleni o chłodnym odcieniu. Niekiedy klasykę łączy się z nowocześniejszymi akcentami, zawsze zaś stawia na wysoki poziom funkcjonalności.

Styl nowoczesny

Wygląd nowoczesnych jest zróżnicowany podobnie, jak i materiał ich wykonania - najczęściej jest to płyta MDF pokryta laminatem, ale możemy też oczywiście kupić modele wykonane z tworzywa sztucznego. Geometryczne kształty mogą się łączyć z wykończeniem na wysoki połysk.

Styl klasyczny

Szyk i elegancja, niekiedy wręcz ponadczasowa - popularne meble, które najpewniej mogłyby się spodobać również ludziom żyjącym dekady temu. Ich miejsce jest w rozmaitych wnętrzach - zwłaszcza te zrobione z drewna mogą być bardzo uniwersalne.