Naturalna sypialnia. Fot. Shutterstock
Jakie są właściwie zastosowania stolika nocnego? Ten stojący przy łóżku mebel nie wyróżnia się przecież ogromnymi gabarytami, nie od niego rozpoczynamy również aranżację wnętrza. Przeznaczenie stolików nocnych jest całkowicie praktyczne, chociaż nie przeszkadza to, żeby taka szafka nocna była bardzo estetyczna. Taki stolik pomieści lampkę do czytania, jego funkcje sprowadzają się też do tego, by położyć na nim książkę przed snem, telefon lub postawić kubek z herbatą. Wygodne i praktyczne rozwiązanie, które powinno się znaleźć w każdej sypialni.
Chociaż to łóżko jest najważniejszym meblem w sypialni, to dobór stolika, komody czy lampki nocnej również może przysporzyć nieco kłopotów. Przede wszystkim powinien łączyć je jeden styl - nawet wtedy, gdy jest to wnętrze eklektyczne, dobieramy przecież poszczególne elementy intencjonalnie. Taką szafkę powinno się też dostosować do naszych zwyczajów. Dla niektórych wystarczy, żeby takie meble mieściły jedynie telefon i zegarek, inni chętnie przechowują na nich stos papierowych gazet, dla jeszcze innych musi się tam znaleźć miejsce na śniadanie. Wszystko to, czego potrzebujemy tuż przed snem, podczas niego i po obudzeniu, powinno się znaleźć w zasięgu naszej ręki!
W przypadku stolika nocnego liczy się nie tylko design czy kolor, ale także dostępne funkcjonalności. Zamiast klasycznego blatu na nóżkach, może to być szafka nocna o zróżnicowanej ilości szuflad i schowków, które są dostosowane do naszych potrzeb i pomieszczą rzeczy, które powinny być tuż obok naszego łóżka. Wygodnym rozwiązaniem może być też praktyczny stolik nocny na kółkach.
Nowoczesna sypialnia. Fot. Shutterstock
Nowoczesne stoliki nocne mogą być wykonane z kilku rodzajów materiału. Chociaż może być to drewno, to częściej jeszcze meble takie wykonuje się z płyty meblowej. Jeśli drewno, to w połączeniu np. ze szkłem. Szkło i sztuczne materiały są częstymi surowcami, z których robi się stoliki nocne w nowoczesnym stylu. Ich design bywa zróżnicowany - niektóre z nich wykonuje się z wykończeniem na wysoki połysk i o bardzo ciekawych kształtach. Ważnym elementem jest odpowiednio duża i ciężka podstawa stolika nocnego, która zapewni stabilność mebla.
Z reguły są to mimo wszystko niewielkie meble, więc nie trzeba ich dostosowywać w pierwszej kolejności do wymiarów wnętrza. Większość modeli pomieści nawet niewielka sypialnia. Ważne, żeby wysokość była dopasowana do rodzaju łóżka - choćby do łóżek kontynentalnych dobierzemy wyższe modele stolików. Z reguły powinno się sugerować raczej wysokością, na której znajduje się materac. Niekiedy warto symetrycznie ustawić drugą szafkę nocną po przeciwnej stronie łóżka, co może być funkcjonalne, ale też bardzo estetyczne.
Nowoczesny stolik nocny musi się wpisywać w aranżację sypialni, ale jaki właściwie powinien być? W praktyce różni je bardzo wiele - kolor, ilość zdobień czy kształt. Można postawić na modele minimalistyczne, w stylu skandynawskim, loftowym, glamour, ale też o bardzo futurystycznych kształtach. Proste, geometryczne kształty minimalistyczne lub skandynawskie, mieszają się tutaj z loftowymi stolikami z blatem ze starego drewna i metalowymi nogami ze stalowych profili malowanych na czarno. We wnętrzach skandynawskich będą królowały białe szafki nocne o prostych kształtach i z drewnianymi nogami. Oczywiście można też wykorzystać stoliki nocne DIY wykonane z płyty wiórowej lub z plastra drewna na metalowych nóżkach.