Jak wyczyścić tapicerkę wersalki?

Kanapa ze śladami tłustych plam, nawet dość nowa, bardzo traci na swojej atrakcyjności. Jest to przy tym mebel drogi i nie powinien być zbyt często wymieniany, bo byłby to duży ciężar dla naszego portfela. Na szczęście większość plam można wyczyścić używając domowych sposobów - należy tylko sprawnie i szybko się do tego zabrać.

Sofa tapicerowana.Sofa tapicerowana. Fot. Shutterstock

Jak skutecznie wyczyścić kanapę? Podstawowe zasady, które trzeba znać

Najłatwiej jest zacząć od tego, czego nie powinno się robić w przypadku czyszczenia tapicerki na kanapie. Główne błędy, będące potem źródłem kolejnych kłopotów, to:

  • Nieregularne odkurzanie kanapy
  • Pozostawienie starych plam na tapicerce
  • Używanie nieadekwatnych środków chemicznych (może przyczynić się do uszkodzenia obicia)
  • Przemaczanie tapicerki mebla (pozostawiona woda może nawet przyspieszyć jej gnicie)
  • Złe dobranie metody do rodzaju materiału obiciowego
  • Nieodpowiednie dobranie metody (preparatu, akcesoriów) do typu zabrudzeń

Przede wszystkim plamy z tapicerki meblowej usuwamy od razu, regularnie ją odkurzamy i staramy się stosować proporcjonalne środki do charakteru zabrudzenia. Nim przejdziemy do etapu czyszczenia kanapy, musimy rozpoznać rodzaj materiału, z którego zostało sporządzone obicie. Najczęściej są to:

  • len
  • materiały syntetyczne
  • bawełna
  • skóra lub skóra ekologiczna

W zależności od sposobu obicia kanapy, czyszczenie może przybrać różną formę. Inaczej podejdziemy do czyszczenia skóry, ekoskóry, w inny zaś sposób do tapicerek materiału. Warto jednak zaznaczyć, że niektórych metod nie można stosować wymiennie - kanapa może wskutek takich praktyk zostać bezpowrotnie zniszczona.

Czyszczenie kanapy - tkanina materiałowa, a ekoskóra i skóra

Powszechnie wybierany materiał na obicia kanap, choć estetyczny, stosunkowo tani i przyjemny w dotyku, nie jest łatwy do samodzielnego czyszczenia lub prania w domu. Plamy na takiej kanapie są uciążliwe i trzeba działać szybko, żeby się ich skutecznie pozbyć. Najlepiej jest więc zainwestować w pokrowiec na mebel, który można potem usunąć i wyprać. Sam materiał można wtedy doczyścić z kurzu domowym sposobem - przetrzyj go wilgotną ściereczką z płynem zapachowym po całej powierzchni i delikatnie wytrzep. Czyszczenie kanapy ze skóry lub ekoskóry najlepiej jest przeprowadzać przy użyciu dedykowanych do tego preparatów (np. pianki). W pierwszym przypadku ponosimy ryzyko, że powierzchnia sofy zacznie się odbarwiać - w przypadku takich mebli warto zaczynać od mniej widocznych miejsc, gdzie wykonujemy próbę czyszczenia tapicerki skórzanej. Ekoskóra z kolei jest wrażliwa na całą gamę środków - wystarczy, że użyjemy na plamę produkty zawierające naftę, alkohol, amoniak, rozpuszczalnik lub wybielacz, a możemy doprowadzić do uszkodzenia pokrycia kanapy. Często polecane jest posłużenie się wodą i szarym mydłem.

Zabrudzenia tapicerki meblowej tłuszczem. Czy da się ich pozbyć?

Szary narożnik Enzo 161.Szary narożnik Enzo 161. Fot. Abra Meble

Jeden z najważniejszych mebli do salonu zabrudzony plamami tłuszczu wyglądać będzie fatalnie. Podobnie gdy chodzi o narożniki lub fotele. Trudno się ich jednak czasem ustrzec - same dzieci potrafią niepostrzeżenie zadbać o powstanie takich plam. Również w tym przypadku z pomocą przychodzą domowe sposoby. Szczególnie szybka interwencja i posypanie plamy mąką ziemniaczaną lub talkiem może pomóc załatwić sprawę. Później wystarczy to miejsce przetrzeć, do czego używamy zwykłą ściereczkę. Najgorzej jest wtedy, gdy nie udało nam się zareagować tuż po zaistnieniu problemu. Wówczas trzeba się skłonić ku bardziej agresywnym środkom, co zwiększa ryzyko uszkodzenia sofy. Czyszczenie kanapy materiałowej z tłustych plam przyspieszą w szczególności alkohol lub rozpuszczalnik. Podobnie jak skórzaną, również tapicerkę z ekoskóry czyścimy miękką ściereczką lub gąbką.

Sposoby czyszczenia kanapy z uciążliwych plam (z kawy, wina, soku, zaschniętej krwi i innych)

Uciążliwe plamy z kawy, wina lub soku mogą w równej mierze szpecić kanapę, co zabrudzenia z tłuszczu. Najprostszym wyjściem jest posłużenie się płynem do mycia naczyń, ale nie zawsze takie działanie wystarczy. Czyszczenie tapicerki sofy 10% roztworem składającym się z kwasku cytrynowego dodanego do letniej wody jest optymalnym sposobem.

Niektóre rodzaje uciążliwych plam takie, jak powstałe z zaschniętej krwi, czerwonego wina lub zwierzęcego moczu usuwamy, tworząc roztwór z wody i łyżki amoniaku w stosunku 1:1. Punktowe plamy można czyścić poprzez nałożenie nasączonej takim preparatem gąbki na to miejsce i odczekanie przez jakiś czas (stosowane też do odzieży lub dywanów). Wyczyścić kanapę mogą też pomóc środki, takie jak mleko, gliceryna czy pasta do zębów.

Jak wyprać tapicerkę meblową profesjonalnie? Czyszczenie kanapy odkurzaczem piorącym

Nie zawsze da się jednak w pełni wyczyścić domowymi sposobami, używając środków znajdujących się na wyposażeniu każdego gospodarstwa domowego. Trudne plamy można jednak usunąć dzięki zastosowaniu profesjonalnego odkurzacza piorącego ekstrakcyjnego i środków dedykowanych do tego, by wyprać kanapę. Zaletą jest też odświeżenie mebla i pozbycie się z niego szkodliwych dla zdrowia roztoczy. Kanapa, do niedawna zabrudzona i wstydliwie przykrywana narzutami, zyska sobie nowe życie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.