Jaki koktajler wybrać? Opowiadamy o przydatnych funkcjach

WiB, D Z
21.01.2021 15:20
Koktajler to jeden z tych małych sprzętów AGD, który bardzo ułatwia przygotowywanie różnego rodzaju smoothie, past, musów czy zup. Aby jednak dobrze służył w kuchni, powinien mieć odpowiednie parametry techniczne i kilka ważnych funkcji. Jaki koktajler wybrać? Podpowiadamy.

Koktajler doskonale sprawdzi się podczas przygotowywania koktajli, musów, past czy zup.Koktajler doskonale sprawdzi się podczas przygotowywania koktajli, musów, past czy zup. Fot. Shutterstock

Dobry koktajler pozwala przygotować nie tylko smoothie, ale też pasty orzechowe, musy owocowe czy kremy warzywne. To świetny sprzęt do kuchni, z którego uwielbiają korzystać przede wszystkim fani zdrowych i szybkich dań. Jaki koktajler wybrać? Oto modele na każdą kieszeń! Przedstawiamy też przydatne funkcje i różne warianty koktajlera, które ułatwiają oraz przyspieszają przygotowywanie zdrowych posiłków. 

Koktajler: pojemność i materiał wykonania kielicha

Standardowy koktajler kielichowy ma pojemność 1,5 - 2 litry. Są również modele z mniejszym, jak i z większym kielichem. Wybór rozmiaru zależy od indywidualnych upodobań i potrzeb. Dlatego warto sobie odpowiedzieć wcześniej na pytanie: co będzie w nim przygotowywane i dla ilu osób, ile miejsca mamy na blacie czy gdzie urządzenie będzie przechowywane? 

Przed zakupem koktajlera warto zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonany jest kielich. Nie powinien zawierać szkodliwego BPA (bisfenolu A) - taki jest na przykład dzbanek z tritanu BPA free, który jest odporny na uderzenia i zarysowania. Modele z kielichem ze szkła hartowanego, które jest odporne na wysoką, jak też niską temperaturę, również polecamy. Oprócz przygotowywania koktajli można w nich dodatkowo kruszyć lód czy też zmiksować gorącą zupę. 

Koktajler z bidonami 

Wiele modeli koktajlerów ma w zestawie kilka bidonów ze zdejmowanymi ostrzami i pokrywką. To świetna opcja do przygotowywania, a potem przetrzymywania różnych smoothie i koktajli. Każdy z pojemników można zdjąć z koktajlera i użyć go jako butelki. Są też modele wyposażone w dodatkowe kubki. 

Blender próżniowyBlender próżniowy Fot. Philips, materiały partnera

Koktajler: parametry techniczne

Większa moc koktajlera oznacza dłuższą i lepszą pracę urządzenia. Dlatego im będzie wyższa, tym szybciej i łatwiej przygotujemy posiłki. Polecamy modele, które mają minimum 500 W – według producentów poradzą sobie nawet z kruszeniem lodu. Lepsze koktajlery mają też kilka poziomów prędkości i programów pracy, co przydaje się do przygotowywania różnorodnych posiłków.