Kuchnia na poddaszu: Jak ją rozplanować, aby była funkcjonalna?

Kuchnie na poddaszu, chociaż coraz częściej spotykane, wciąż przez część potencjalnych inwestorów postrzegane są jako pomysły kontrowersyjne. Skosy w kuchni, okna połaciowe lub ścianka kolankowa z pewnością stanowią pewien rodzaj ograniczenia w kreowaniu przestrzeni. Właściwa aranżacja kuchni na poddaszu pozwoli potraktować je jednak jako atut.

Kuchnia na poddaszu.Kuchnia na poddaszu. Fot. Shutterstock

Jakie zalety może mieć kuchnia na poddaszu?

Takie pomieszczenie, poddane odpowiedniej stylizacji, staje się ciekawe i bardzo oryginalne. Niewiele osób może ozdobić swój dom kuchnią o tak nietypowej architekturze. Nadaje się także do dowolnej aranżacji stylistycznej i może być przez to spersonalizowana, należy tylko pamiętać o tym, żeby wykorzystać przestrzeń zgodnie z jej charakterem.

Kuchnia na poddaszu - jak poradzić sobie ze skosami?

Wnętrze ze skosem to charakterystyczna cecha poddasza i nie można sobie z nim poradzić inaczej, niż adaptując ścianki do projektu zabudowy. Z jednej strony elementy więźby dachowej da się wpleść w aranżacje poszczególnych pomieszczeń i może to wypaść bardzo interesująco, z drugiej jednak - wpływa na to, jak wielkie poddasze będziemy mogli urządzić. Łatwiejsza do aranżacji będzie kuchnia pod dachem jednospadowym, niż dwuspadowym. Ułatwia to rozplanowanie wnętrza i ustawienie mebli.

Duże znaczenie ma wysokość ściany kolankowej:

  • ścianki kolankowe poniżej 86 cm dają niewielkie możliwości adaptacyjne: najlepiej jest wykorzystać wnękę przez nie tworzoną przez zabudowanie przestrzeni szafkami przeznaczonymi do przechowywania przedmiotów używanych okazjonalnie
  • wysokość ścian pomiędzy 86 a 120 cm daje często większe możliwości na urządzenie pomieszczenia w funkcjonalny sposób: niekiedy można zastosować szafki z blatem roboczym
  • wysokości skosów powyżej 120 cm pozwolą na więcej: zmieścimy tutaj sprzęt AGD lub nawet stół

Okna dachowe i ich wpływ na aranżację przestrzeni

Duże znaczenie ma nie tylko ilość i wielkość okien dachowych, ale także kształt dachu. Im większe jest jego nachylenie, tym okno może być krótsze. Zalety okien dachowych nie sprowadzają się jednak tylko do doświetlenia pomieszczeń na poddaszu, ale w przypadku kuchni wspomagają też lepszą wentylację. Przyjmuje się, że ich powierzchnia powinna wynosić przynajmniej 10% powierzchni podłogi, którą posiada pomieszczenie. Optymalna ilość światła, dopasowana do potrzeb domu, powinna być jednak uwzględniona w indywidualnym projekcie.

Jak stworzyć idealną kuchnię na poddaszu? Podstawowe typy

Przestrzeń na poddaszu można rozmaicie umeblować. Projektując kuchnię, weźmiemy pod uwagę wysokość ścianek, czy światło wpadające do wnętrza, ale i tak możemy urządzić zabudowę w zróżnicowany sposób. Jej kształt może być zaprojektowany w formie:

  • litery ''U'' - praktyczne rozwiązanie dla osób ceniących sobie otwartą przestrzeń i łatwy dostęp do poszczególnych segmentów
  • litery ''L'' - pozwala na urządzenie kuchni na małej powierzchni, co w przypadku poddasza bywa cenioną cechą
  • kuchni otwartej - szansa do lepszej integracji osób przebywających na poddaszu; taka kuchnia to przede wszystkim nowoczesność, może też przyczynić się do stworzenia optycznego wrażenia, że pomieszczenie jest większe, niż w rzeczywistości

Aranżacja kuchni na poddaszu: meble i wentylacja

Jakim rozwiązaniem posłużyć się, planując zabudowę kuchni na poddaszu? Dwa pomysły do takiego wnętrza to kuchnia modułowa lub stworzona pod wymiar. Wiadomo, że ostatnia opcja pozwoli w perfekcyjny sposób dopasować kształt mebli. Niestety, jest to alternatywa droższa, wymagająca wyboru dobrego fachowca i często dłuższego oczekiwania na wykonanie np. szafek, które idealnie będą się mieściły pod skosem. Co z meblami modułowymi? Kuchnia na poddaszu może być dzięki nim umeblowana za mniejszą kwotę pieniędzy i szybciej. Na rynku dostępna jest też mnogość wariantów takich mebli - zestawy mebli kuchennych być może nie będą w pełni wypełniały przestrzeni pod skosami, ale można liczyć na dobranie satysfakcjonujących pod tym względem modeli. Część wyposażenia, choćby stoły kuchenne, nie różni się niczym od stosowanego w standardowych wnętrzach.

Ważna jest wreszcie wentylacja. Pomieszczenia na poddaszu z reguły nie nadają się do wykorzystania wentylacyjnej w zgodzie z przepisami prawa. Samo uchylanie okna jest bardzo pomocne, ale nie wystarczy. Lepszym rozwiązaniem będą dodatkowe wentylatory, dzięki którym powierzchnia poddasza będzie wolna od wilgoci, co za tym idzie zaś od pleśni i grzybów.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.