Jak urządzić salon w stylu skandynawskim? Nieprzemijające wskazówki

Kamil Michaluk
21.01.2021 16:00
Styl skandynawski to już ponad 100 lat historii w aranżacji wnętrz. Chociaż zmieniają się detale, to prostota, przytulny charakter i minimalizm pozostają. Salon w takiej aranżacji wciąż kusi wiele osób, które aranżują dom, mieszkanie lub chcą dokonać gruntownego remontu zamieszkiwanych przez nie wnętrz. Jakie inspiracje powinny nimi kierować? Oto garść przydatnych porad.

Salon w stylu skandynawskim.Salon w stylu skandynawskim. Fot. Shutterstock

Styl skandynawski - skąd się wziął?

Popularyzacja stylu skandynawskiego stała się możliwa dzięki szwedzkiemu malarzowi i architektowi wnętrz Carlowi Larssonowi (1853-1919), który w swoich pracach popularyzował jasne wnętrza o pastelowych kolorach i minimalistycznym umeblowaniu, z dużą rolą bieli. Dzięki wykonanym przez niego ilustracjom sławę zyskał dom jego rodziny w Sundborn, gdzie sam Larsson zaprojektował większość mebli. Popularność artysty we Francji i powodzenie, którym cieszyły się wysokiej jakości meble z drewna przeznaczone dla szerokich rzesz klientów, stanowiły bazę dla wzrostu znaczenia stylu skandynawskiego. Pierwszy okres jego rozkwitu przypadł na lata 50. i 60.

Co charakteryzuje salon w stylu skandynawskim?

Salon z założenia jest miejscem reprezentacyjnym. Ten rodzaj wnętrza w stylu skandynawskim nie będzie jednak przyciągał pyszniącymi się zdobieniami, brak tutaj złota, srebra i kryształowych żyrandoli. Skandynawskie domy i mieszkania to wspomniane jasne wnętrza z bielą w roli głównej, gdzie wykorzystuje się naturalne materiały i stylowe dodatki. To jednak nie wszystko: meble do salonu muszą być najwyższej jakości i o wyszukanym designie. To, że nie są krzykliwie zdobione, nie oznacza zgody na meble słabo wykonane.

Salon skandynawski.Salon skandynawski. Fot. Merkury Market

Barwy salonu w stylu skandynawskim

Biel to oczywiście barwa charakterystyczna dla pomieszczenia urządzonego w stylu skandynawskim. W podstawowej wersji to właśnie takie powinny być ściany. Oprócz różnych jej odcieni, kolory pożądane w takim domu to paleta jasnych barw: écru, szarości, beże, pastele, rzadziej srebro. Z kolorem ścian nieco odważniej mogą kontrastować dodatki - choćby poduszki, jednak i w tym przypadku konieczny jest umiar. Z reguły w typowym salonie skandynawskim jest duża przestrzeń do zagospodarowania, ale nawet małe pomieszczenia można tak urządzić. Sprzyjać będą jasne kolory -taka aranżacja pozwoli stworzyć złudzenie większej ilości światła we wnętrzu.

Salon w stylu skandynawskim: jakie materiały wykorzystać?

Materiały naturalne to również nieodłączny element, bez którego mała lub duża przestrzeń salonu w stylu skandynawskim nie może się obyć. Przede wszystkim chodzi o drewno - najlepiej jasne, sosnowe. Nawet jeśli meble są w kolorze białym, to częstym elementem są drewniane fronty lub nóżki. Dobrze również, jeśli sofa jest przykryta narzutą z naturalnych materiałów, podobnie jest z zasłonami. Bawełna, len i wełna dobrze wkomponują się w przestrzeń w stylu skandynawskim. We wnętrzach może też zagościć naturalny kamień.

Styl skandynawski: salon dobrze umeblowany

Do salonu w stylu skandynawskim pasują minimalistyczne meble o dobrej jakości. Marki oferujące takie wyposażenie, powinny też zadbać o to, aby były komfortowe i pozwalały kreować przytulny charakter pomieszczenia. Czerpanie z natury i minimalizm sprawiają, że fotel, sofa, niewielkie stoliki do salonu czy komoda w stylu skandynawskim chętnie zapożyczane bywają do innych rodzajów aranżacji. Biel, lub inny jasny kolor frantów, dodatkowo zwiększają ich uniwersalny charakter. Pokój dzienny - jadalnia nie może jednak sprawiać wrażenia zbyt mocno zagospodarowanej lub wręcz zagraconej.

Dodatki, które ozdobią wnętrze

Skandynawskie aranżacje salonu wymagają rozważnego stosowania dodatków. Oprócz narzutek, pledów i kocy w jasnych kolorach, przydadzą się stylowe lampy lub świece. Na ścianach mogą zawisnąć obrazy lub fotografie, na komodzie znajdzie się miejsce dla ciekawych roślin w stylowych doniczkach z drewna lub imitujących kamień. Pokój dzienny - jadalnia w takich wnętrzach to miejsce spotkań, odpowiednie dodatki muszą wpłynąć na pojawienie się w nim dobrej atmosfery do spotkań.

Dla kogo jest salon w stylu skandynawskim?

Komu spodobają się ściany z przewagą bieli, stonowane kolory, naturalne materiały, przytulny i minimalistyczny charakter wnętrza? Taki wystrój mieszkania lub domu to na pewno dobra opcja dla osób zapracowanych, które cenią sobie funkcjonalność i prostotę. Na pewno w takim salonie dobrze przebywać będzie się komuś, kto z literatury lub zainteresowań ceni sobie skandynawskie klimaty i wie czym jest filozofia hygge. Salon w stylu skandynawskim to wreszcie przestrzeń dla osób ceniących sobie naturalne rozwiązania, ładny design i solidne wykonanie.

Więcej o: