Jak ustawić narożnik w salonie? Podpowiadamy

Kamil Michaluk
22.01.2021 16:00
Dlaczego warto dobrze dobrać narożnik do salonu i właściwie go ustawić? Powody są dwojakiego rodzaju: po części jest to kwestia estetyki, częściowo zaś dotyczy funkcjonalności pomieszczenia. Nie tylko mebel musi być wielkością i kształtem dostosowany do wnętrza, ale też zestawiony z innymi tak, by było do nich dobre dojście, ewentualnie by strefy wnętrza zostały wyraźnie wyznaczone.

Narożnik w lofcie.Narożnik w lofcie. Fot. Shutterstock

Narożnik w salonie i jego rola

Duży narożnik zamiast okazałej sofy lub mały w zastępstwie wygodnej kanapy - bardzo często taki mebel staje się jednym z ważniejszych elementów wyposażenia dużego pokoju. Myśląc o tym, jak urządzić jedno z kluczowych wnętrz w domu, chcemy zapewnić sobie i gościom odpowiednią dozę komfortu. Narożnik sprawdza się jako miejsce przyjmowania gości, ale też ten element wyposażenia mieszkania, który pozwala wspólnie spędzać czas w gronie rodziny. To jedna z bardziej przydatnych rzeczy, jeśli chodzi o meble do salonu.

Dlaczego tak trudno o dobre ustawienie narożnika w salonie?

Z pewnością narożnik jest trudniej ustawić we wnętrzu, niż kanapę. Najczęściej pozostawiamy go w rogu lub chociaż pod jedną ze ścian, ale to wcale nie jest konieczne. Trzeba jednak zawsze w taki sposób umieścić je w zestawieniu z innymi meblami, żeby wydzielić strefy w mieszkaniu o otwartej przestrzeni lub zapewnić funkcjonalne przejścia do wszystkich części salonu.

Dopasowanie narożnika do salonu. Jak wybrać najlepszy model?

Posiadając mały salon, musimy więcej uwagi poświęcić na wybór modelu narożnika. Niekoniecznie do takiego pomieszczenia pasuje tylko kanapa - zamiast niej pokój ozdobić może nieduży narożnik z wygodną leżanką, która umożliwi komfortowy odpoczynek lub pozwolić na oglądanie telewizji. Często w przypadku takich mebli ważna jest funkcja spania, która może uratować nas w przypadku konieczności przenocowania gości.

Styl aranżacji przestrzeni

Różowy narożnik Niagara Malmo.Różowy narożnik Niagara Malmo. Fot. Abra Meble

Narożniki do salonu, gdzie ograniczeniem nie jest niewielka przestrzeń, oferowane są w dużej różnorodności co do konfiguracji poszczególnych modułów, ich wielkości, sposobu obicia, wreszcie koloru i stylistyki. Również tutaj możemy kupić model z funkcją spania, który uzupełni ciekawy stolik kawowy w stylu, który dominuje w całym pomieszczeniu. Możemy sięgnąć po bardziej okazałe stoły, jednak muszą być zgrane z wysokością narożnika.
 

Ustawienie narożnika względem innych mebli - kilka propozycji

W przypadku małych pomieszczeń ceni się oszczędność miejsca, którego nigdy nie jest za wiele. Pokój dzienny-jadalnia musi być funkcjonalnie urządzony. Właściwym rozwiązaniem może być umieszczenie mebla pod oknem, co pozwoli wykorzystać to miejsce w pokoju do różnych czynności. Czytanie dzięki dobremu dostępowi do światła, odpoczynek lub napicie się kawy, gdy przystawimy do niego niewielki stół - oto niektóre sposoby wykorzystania pokoju z małym narożnikiem pod oknem. Wówczas rezygnujemy z dobierania fotela - znacznie lepiej sprawdzą się pufy, które łatwiej jest przesunąć lub schować, co ułatwi komunikację.

Salon z wyspą kuchenną to z kolei duże pomieszczenie, gdzie meble posiadają dodatkową funkcję - należy je umieścić tak, żeby dzieliły przestrzeń na części kuchenną i rekreacyjno-wypoczynkową. Powinniśmy więc ustawić narożnik w środku. Zwykła sofa gorzej sprawdzi się w takiej roli. Pamiętajmy jednak, żeby wybrać narożnik, który będzie się świetnie prezentował z każdej strony po ustawieniu go w oddaleniu od ścian. Ewentualnie z tyłu możemy ustawić półkę lub konsolę, co będzie sprzyjało przechowywaniu drobnych rzeczy i spotęguje efekt podziału przestrzeni według stref.

Najbardziej okazałe, ale też wygodne rozwiązanie, to zakup kompletu wypoczynkowego, gdzie uzupełnią go wygodne pufy, rzadziej niewielkich rozmiarów kanapa. Aranżacja sprawdzi się szczególnie w przestrzennych salonach. Duży lub mały, narożnik zawsze musi być ustawiony w sposób, który zagwarantuje nam komfortowe oglądanie tego, na czym nam najbardziej zależy. Jeśli chcemy zapewnić sobie idealne miejsce dla seansów kina domowego, to właśnie względem niego trzeba postawić komplet mebli.

Czy kolor narożnika jest ważny?

NarożnikNarożnik fot. shutterstock

Mały salon sprzyja wyborowi jasnych kolorów narożnika, które dodatkowo będą odbijać padające światło. Dodatkowo stonowana kolorystyka jest postrzegana jako sprzyjająca odpoczynkowi i regeneracji, stanowiąc optymalne rozwiązanie. Narożniki w ciemniejszych barwach, jeśli już po nie sięgamy, będą odpowiednie do bardziej przestronnych wnętrz.