Jak wyczyścić dywan? Oto 6 sposobów

Kamil Michaluk
23.01.2021 12:00
Czyszczenie dywanów może się odbywać za pośrednictwem dedykowanych do tego środków lub przebiegać domowym sposobem. Można też zatrudnić do tego profesjonalną firmę. Warto jednak dobierać środki adekwatnie do celu - w tym przypadku posługiwać się tanimi domowymi sposobami tam, gdzie daje to szansę na osiągnięcie zadowalającego efektu, bo przecież nikt nie lubi przepłacać.

Dywan do pokoju dziecka.Dywan do pokoju dziecka. Fot. Shutterstock

Czyszczenie dywanów - domowe i profesjonalne. Które sposoby się sprawdzają?

Profesjonalne usługi firmy czyszczącej dywany to z pewnością więcej, niż usuwanie zabrudzeń w domu. Zwłaszcza dywany do salonu muszą się świetnie prezentować. Przede wszystkim skorzystanie z usług specjalistów pozwala mieć nadzieję na to, że środki i sposób czyszczenia będą właściwie dobrane. Sami, nie mając dość dużego doświadczenia, możemy zniszczyć dywan, zamiast usunąć plamę. Taka firma posiada też specjalistyczny sprzęt (np. profesjonalny odkurzacz piorący do dywanów) i zdejmuje z nas konieczność poświęcenia czasu i pracy. W warunkach domowych możemy te skorzystać ze środków chemicznych, ale jest to zawsze ryzyko. Alternatywnym i chyba dobrym sposobem jest sięgnięcie po proste metody czyszczenia i prania dywanów w warunkach domowych, gdzie wykorzystuje się produkty powszechnie dostępne. Użycie sody oczyszczonej, płynu do mycia naczyń czy octu to tylko niektóre metod pozwalających na pozbycie się brudu na dywanie.

Sposób 1: Czyszczenie dywanu ze świeżych plam

Jak wyczyścić dywan? Podstawą jest ich regularne odkurzanie, usuwanie włosia i natychmiastowe reagowanie na świeże plamy. Od tego, czy dość szybko zabierzemy się za wywabienie zabrudzenia, zależeć może to, czy w przyszłości dywan będzie się nadawał do użytku. Rozlanie na jego powierzchni czerwonego wina, rozlanie soku owocowego lub czekolady, wymaga szybkiego oczyszczenia tkaniny przy pomocy gąbki i zimnej wody. Powierzchnia plamy stanie się większa, ale jej kolor mniej intensywny. Wówczas trzeba przystąpić do czyszczenia na sucho i zasypać powierzchnię solą. Po 10 lub 15 minutach odkurz dywan. Przy starszych zaplamieniach pomaga zastosowanie proszku do pieczenia na plamę. Jest więc przynajmniej kilka sposobów na walkę z plamami, nim oddamy dywan w ręce specjalistów. Warto je rozważyć szczególnie wtedy, gdy chodzi o wyposażenie pokoju dla najmłodszych. To dywany dla dzieci są szczególnie narażone na częste zaplamienia, których trudno jest się pozbyć.

Dywan w stylu tureckim.Dywan w stylu tureckim. Fot. Merkury Market

Sposób 2: Jak wyczyścić dywan z tłustych plam?

Niekiedy dywan jest szczególnie zagrożony z uwagi na pozostałości trudnych do usunięcia substancji. Na plamę z tłuszczu również powinno się zareagować solą, która w tym przypadku musi być wymieszana z alkoholem w stosunku jednej części soli do czterech części alkoholu. Zabrudzenia olejem pomaga czyścić nałożenie pianki do golenia na zabrudzone miejsce i późniejsze wytarcie go mokrą gąbką. Tłuszcz jest też absorbowany przez talk. 

Sposób 3: Jak prać dywan w domu? Sposoby czyszczenia na mokro

Nim chwycimy po odpowiedni roztwór lub sprzęt piorący, musimy pozbyć się kurzu. Najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie płynu do prania tkanin z dużą ilością wody tak, żeby powstała duża ilość piany wspomagającej pranie. To ją nakłada się na powierzchnię tkaniny tak, żeby usunąć zabrudzenia i odświeżyć jej powierzchnię. Przy regularnym odświeżaniu, wystarczyć może też woda z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Nawet najtrudniejsze plamy będzie łatwiej wyprać, gdy zainwestujemy w zakup urządzenia czyszczącego parą. Dodatkowo ograniczy to trudności związane z potrzebą wyschnięcia dywanu.

Sposób 4: Domowe sposoby na gumę do żucia przyklejoną do dywanu

Dywany nie muszą się nadawać do wyrzucenia także wówczas, gdy w ich powierzchnię zostanie wgnieciona guma do żucia. Zastosowanie ma w tym przypadku lód. Wystarczy obłożyć nim miejsce, które zostało zanieczyszczone gumą i poczekać do jej przemarznięcia. Wówczas powinno się dać ją delikatnie wykruszyć, pozbywając się problemu, który nierzadko sprawia, że dywany nie nadają się już do użytku.

Sposób 5: Czyszczenie dywanu na sucho - moc sody oczyszczonej

Zadziwiające rezultaty w przypadku czyszczenia dywanów, odświeżania ich i usuwania najbardziej uporczywych plam posiada soda oczyszczona. Możemy sodą posypać zabrudzone partie dywanu lub zastosować ją na całej powierzchni materiału. W przypadku całościowego czyszczenia dywanu najlepszym sposobem będzie rozprowadzenie proszku dzięki pomocy szczoteczki lub ściereczki. Wywabienie plam z dywanu wymaga w tym przypadku pozostawienia substancji na jego powierzchni przez kilka godzin, ale poleca się nawet całonocne posłużenie się sodą.

Sposób 6: Jak wyeliminować nieprzyjemne zapachy?

Nie wszyscy wiedzą, że soda jest przydatna nie tylko do tego, by wyczyścić plamy na dywanie, ale również do jego odświeżenia. Substancja pomaga usunąć przykre zapachy, którymi materiał czasami przesiąka. Użycie sody pozwala na to, aby domowym sposobem pozbyć się takich trudności.

Komentarze (1)
Zaloguj się
  • nata_bysko

    Oceniono 1 raz 1

    Na co dzień moje dywany odkurza irobot, natomiast 2 razy do roku, przed świętami zamawiam pranie w profesjonalnej firmie, bo zawsze się zdarzy jakaś plama po kawie, czy winie, a to ciężko wywabić domowymi sposobami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX