Montowanie hamaka w kilku krokach. Jak to poprawnie zrobić? Sprawdź

Kamil Michaluk
24.01.2021 12:00
Dawniej stosowany jako przymocowane do gałęzi drzewa miejsce do wypoczynku w ogrodzie, obecnie montowany na tarasach lub nawet we wnętrzu domu - montaż hamaka jest coraz bardziej popularny. Jak zawiesić hamak, żeby by bezpieczny i dobrze wyglądał? Oto zbiór przydatnych porad.

Hamak z naturalnych materiałów.Hamak z naturalnych materiałów. Fot. Shutterstock

Zalety posiadania hamaka

Nim przystąpimy do montażu hamaka, powinniśmy wyszczególnić zalety płynące z wypoczynku w nim. Niezależnie od tego, czy zawiesimy go między drzewami w ogrodzie, na balkonie, czy też przymocujemy do ścian w domu, hamak pozwala nam na:

 • szybsze zasypianie niż w standardowym łóżku
 • optymalna pozycja dla naszego ciała - bez punktów nacisku na nie, które utrudniają zaśnięcie (bez niepotrzebnego wiercenia się)
 • wejście w głębszy sen
 • osiągnięcie komfortowego wypoczynku

Trzeba też dodać, że w hamaku przymocowanym do gałęzi drzewa uwielbiają przebywać dzieci. To dobre miejsce dla nich do odpoczynku, ale także zabawy. My sami także poszukujemy sobie ustronnego miejsca do relaksu z książką - tutaj również sprawdzi się hamak.

Design i użyteczność. Jakie rodzaje hamaków są dostępne?

Hamak zawieszony do drewnianych belekHamak zawieszony do drewnianych belek Fot. Shutterstock

Nim znajdziemy odpowiednie miejsce i zabierzemy się do montażu hamaka, warto wyszczególnić podstawowe rodzaje tego przedmiotu:

Hamaki sznurowe

Kojarzą się z marynarskim życiem. Hamaki sznurowe tworzą drobniejsze sieci lub całkiem grube linki. Z czasem dobrze dopasowują się do kształtu naszego ciała. Rozwieszone w dowolnym miejscu, łatwo je zdemontować.

Hamaki materiałowe

Bardziej bezpieczne dla dzieci, wykonane z kawałka materiału - od bawełny, aż po poliester. Czasami bywają bardzo estetycznie wykończone frędzlami.

Hamaki klasyczne i z poprzeczką

Takie hamaki zawiesza się przy pomocy samej liny tworzącej mocowanie. Nie jest łatwo do nich wejść, ale gdy już to zrobimy, z łatwością utrzymamy się wewnątrz. Wytrzymałe i utrzymywane dodatkowo przez poprzeczki z drewna przewleczone przez boki. Mogą być również dwuosobowe. Niestety, drewniane elementy nie sprzyjają stabilizacji całości i hamak może być nieco wywrotny.

Jak zamontować w domu?

Jak przebiega montaż hamaka w domu? Na szczęście we wszystkich tych przypadkach należy zastosować się do podobnych procedur:

 • W przypadku domu trzeba zamontować go do odpowiednio wytrzymałych ścian. Najbardziej nadają się do tego przegrody z betonu, w mniejszym stopniu z cegły, gdzie łatwo jest trafić podczas wiercenia na spoinę. Stosunkowo trudniej przystąpić do mocowania hamaka na ścianie z drewna. Koniecznie trzeba samemu ocenić jego jakość i wytrzymałość.
 • Wybieramy zestaw do montażu hamaków. Powinien być dedykowany rodzajowi ściany. Zwykle zawiera: zestaw dwóch linek najczęściej długości 3 m, dwóch haków oczkowych, dwa karabińczyki, kołki rozporowe i przeguby.
 • Zbieramy hamakowy zestaw narzędzi do montażu między ścianami: wiertarka udarowa z wiertłami, taśma miernicza, młotek i śrubokręt.
 • Długość hamaka musi być uzależniona od odległości pomiędzy ścianami - dobrze, aby pozostawało nieco zapasu, co sprzyjać będzie przyjemnemu bujaniu. Wysokość jest uzależniona od osobistych preferencji (w przypadku dzieci wysokość dobieramy pod względem bezpieczeństwa).
 • Wymierzona odległość i wywiercenie otworów pozwalają na użycie kołków rozporowych lub kotew w zależności od podłoża. Zaleca się użycie przynajmniej kotwy o wymiarach 12 x 100 mm. W przypadku ściany drewnianej używa się śruby zamkowej.
 • Do kotwy mocujemy karabińczyk.
 • Zamontowany karabińczyk pozwala na mocowanie liny utrzymującej hamak.

Montaż hamaka na balkonie lub tarasie. Wybór miejsca

hamakhamak shutterstock

Jak zamontować hamak na balkonie lub tarasie? W tym przypadku dużym problemem bywa odległość pomiędzy punktami mocowania - dla hamaka o długości 3 metrów może być trudno znaleźć dobre miejsce. Jak zamontować hamak w takiej przestrzeni? Często trzeba kupić dwa zestawy montażowe, ponieważ oba jego końce będą przyczepiane do różnych powierzchni.

Jak zawiesić hamak na drzewie?

Jak zawiesić hamak na drzewie? Jest to przecież wspaniała opcja, by stworzyć miejsce umożliwiające wspaniały relaks w ogrodzie. Nie zawsze dysponujemy odpowiednim rozstawem drzew w pobliżu domu. Zaleca się, by mocowania znajdowały się na wysokości przynajmniej 1,3 m, po wejściu w niego hamak obniży się do poziomu 30 cm ponad ziemią. Jeśli cierpimy na deficyt drzew przy domu, możemy postawić na specjalistyczny stojak do hamaka. Oczywiście w przypadku żyjących drzew nie wolno używać śrub czy robić w nich wyżłobień, ale zamocować hamak poprzez owinięcie liny. Tego typu hamaki mogą świetnie się prezentować.

Więcej o: