Nim przystąpimy do montażu hamaka, powinniśmy wyszczególnić zalety płynące z wypoczynku w nim. Niezależnie od tego, czy zawiesimy go między drzewami w ogrodzie, na balkonie, czy też przymocujemy do ścian w domu, hamak pozwala nam na:
Trzeba też dodać, że w hamaku przymocowanym do gałęzi drzewa uwielbiają przebywać dzieci. To dobre miejsce dla nich do odpoczynku, ale także zabawy. My sami także poszukujemy sobie ustronnego miejsca do relaksu z książką - tutaj również sprawdzi się hamak.
Nim znajdziemy odpowiednie miejsce i zabierzemy się do montażu hamaka, warto wyszczególnić podstawowe rodzaje tego przedmiotu:
Hamaki sznurowe
Kojarzą się z marynarskim życiem. Hamaki sznurowe tworzą drobniejsze sieci lub całkiem grube linki. Z czasem dobrze dopasowują się do kształtu naszego ciała. Rozwieszone w dowolnym miejscu, łatwo je zdemontować.
Hamaki materiałowe
Bardziej bezpieczne dla dzieci, wykonane z kawałka materiału - od bawełny, aż po poliester. Czasami bywają bardzo estetycznie wykończone frędzlami.
Hamaki klasyczne i z poprzeczką
Takie hamaki zawiesza się przy pomocy samej liny tworzącej mocowanie. Nie jest łatwo do nich wejść, ale gdy już to zrobimy, z łatwością utrzymamy się wewnątrz. Wytrzymałe i utrzymywane dodatkowo przez poprzeczki z drewna przewleczone przez boki. Mogą być również dwuosobowe. Niestety, drewniane elementy nie sprzyjają stabilizacji całości i hamak może być nieco wywrotny.
Jak przebiega montaż hamaka w domu? Na szczęście we wszystkich tych przypadkach należy zastosować się do podobnych procedur:
Jak zamontować hamak na balkonie lub tarasie? W tym przypadku dużym problemem bywa odległość pomiędzy punktami mocowania - dla hamaka o długości 3 metrów może być trudno znaleźć dobre miejsce. Jak zamontować hamak w takiej przestrzeni? Często trzeba kupić dwa zestawy montażowe, ponieważ oba jego końce będą przyczepiane do różnych powierzchni.
Jak zawiesić hamak na drzewie? Jest to przecież wspaniała opcja, by stworzyć miejsce umożliwiające wspaniały relaks w ogrodzie. Nie zawsze dysponujemy odpowiednim rozstawem drzew w pobliżu domu. Zaleca się, by mocowania znajdowały się na wysokości przynajmniej 1,3 m, po wejściu w niego hamak obniży się do poziomu 30 cm ponad ziemią. Jeśli cierpimy na deficyt drzew przy domu, możemy postawić na specjalistyczny stojak do hamaka. Oczywiście w przypadku żyjących drzew nie wolno używać śrub czy robić w nich wyżłobień, ale zamocować hamak poprzez owinięcie liny. Tego typu hamaki mogą świetnie się prezentować.