Nabłyszczanie matowych paneli - jak to dobrze i ładnie zrobić? Sprawdzamy

Jak zabrać się do nabłyszczania paneli? Sekret leży w tym, żeby je dokładnie umyć, usunąć kurz. W tym mogą pomóc domowe sposoby, które są w cenie jako przyjazna dla środowiska alternatywa ciężkiej chemii. Podpowiadamy jak się tym zająć krok po kroku.

Drewniana podłoga w kuchni.Drewniana podłoga w kuchni. Fot. Shutterstock

Mycie paneli - o czym warto pamiętać?

Podłoga wykonana z paneli wymaga regularnego zachowywania czystości. Bardzo łatwo jest ją zapuścić - kluczowe jest regularne usuwanie z jej powierzchni kurzu lub drobinek piasku. Okazuje się, że w przypadku takiej podłogi ważna jest klasa ścieralności produktu. Przy panelach AC3 lub AC4, o słabym parametrze ścieralności, powstające mikrorysy wraz z innymi uszkodzeniami mechanicznymi będą miały tendencję, by zdecydowanie szybciej skupiać brud. Ich pielęgnacja będzie z czasem coraz bardziej uciążliwa, co najpewniej pchnie inwestora do sięgnięcia po zestaw detergentów. Zwłaszcza panele podłogowe laminowane, poprzez swoje gorzej zabezpieczone krawędzie, będą też wrażliwe na wodę, co także będzie ograniczać nas w myciu takich produktów - lepiej jest postawić na podłogi z paneli winylowych lub wodoodpornych. 

Czym myć panele? Wybór sposobów na czyste panele

Przede wszystkim zaleca się więc czyszczenie paneli podłogowych na sucho, które jest mniej inwazyjne, niż mycie paneli. Taki sposób pielęgnacji zabezpieczy podłogę przed powstawaniem z kurzu i wilgoci trudnych do usunięcia rodzajów zabrudzenia. Wówczas mycie będzie niezbędne zdecydowanie rzadziej, co z kolei przełoży się na długość użytkowania nawet podłóg z tańszych paneli o gorszych parametrach użytkowych.

Środki do mycia paneli podłogowych. Które wybrać?

Czym myć panele? Przede wszystkim powinno się uważać przy stosowaniu detergentów, dokładnie czytać etykiety i stosować środki zgodnie ze wskazaniami. Przy niewłaściwym wykorzystaniu nawet profesjonalnych środków czystości, smugi mogą być najmniej uciążliwym efektem. Można uszkodzić panele i deski podłogowe.

Domowe sposoby czyszczenia podłogi z paneli

Do czyszczenia paneli na podłodze możemy wykorzystać substancje, które mamy w każdym domu. Właściwa konserwacja może być także przeprowadzona domowymi środkami - przede wszystkim przy użyciu octu dodanego do wody. Alternatywą bywa wybór płynu do mycia naczyń - lepszym rozwiązaniem jest jednak ocet, którego stosowanie będzie bardziej przyjazne dla środowiska. Niezależnie od wyboru środka, octu czy płynu, nie można go nakładać bezpośrednio na powierzchni podłogi. Grozi to uszkodzeniem jej podczas konserwacji, gdzie mogą się pojawić między innymi przebarwienia. Nawet naturalny środek trzeba rozcieńczyć w dużej ilości wody i dopiero wówczas można go rozprowadzać na panelach np. dzięki użyciu mopa.

Czym myć panele podłogowe krok po kroku?

Podłogi drewnianePodłogi drewniane Fot. Merkury Market

Niezależnie czy stosujemy ocet, czy też jeden z przewidzianych do tego preparatów, musimy wybrać optymalną technikę mycia powierzchni paneli.

Bezwzględnie trzeba wcześniej skutecznie usunąć zanieczyszczenia mechaniczne. Nawet drobinki kurzu, pozostające na panelach, mogą podczas mycia wodą przynieść fatalny efekt w postaci mikrorysek i dalszej degradacji podłogi.

Trzeba dobrze wybrać narzędzie, którym myje się podłogi wodą zawierającą środek czyszczący. Tradycyjny mop ma swoje wady: myjąc nim podłogę, stracimy wiele czasu i sił, trudno będzie nam też uniknąć stosowania nadmiaru wody i powstawania smug. Lepszym rozwiązaniem będzie mop elektryczny, który sprawi, że konserwacja będzie szybsza, prostsza i nawet o 20% bardziej skuteczna. Stosowanie mopa parowego pomoże zwłaszcza w umyciu trudnych plam. Woda w wysokiej temperaturze zabija dodatkowo chorobotwórcze drobnoustroje.

Myjąc podłogę mopem, octem lub innym preparatem z dodatkiem ciepłej wody, robimy to zawsze wzdłuż paneli. Pomoże to przeciwdziałać brzydko się prezentującym smugom, które oszpecą panele podłogowe.

Matowe panele: jak nabłyszczyć powierzchnię?

Gdy już udało nam się umyć panele, pozostaje kwestia ich nabłyszczania. Panele matowe można przygotowywać, używając gotowych preparaty. Zawierają one polimery, które wnikają w powierzchnię, dzięki czemu panele uzyskują odpowiedni wygląd. Nabłyszczać takie podłogi można również używając domowych sposobów. Pierwszy polega również na umyciu powierzchni wodą z dodatkiem octu. Tym razem powinna być zimna. Na 5 l płynu trzeba dać 2 łyżki octu. Innym pomysłem na nabłyszczanie paneli, jest użycie roztworu składającego się z dwóch szklanek wody, pół szklanki octu i łyżki oliwy z oliwek. Panele trzeba wypolerować po spryskaniu ich roztworem.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.