Odświeżanie płytek podłogowych. Co zrobić, by lśniły jak nowe?

Gruntowny remont łazienki jest tym, co może nieco przerażać - zwłaszcza w perspektywie długotrwałego wykluczenia pomieszczenia z użytku, hałasu i brudu. Nie zawsze posiada się też czas, by dokonać renowacji samemu. Malowanie, czyszczenie fug, kładzenie nowej warstwy płytek na starą - to tylko niektóre z mniej inwazyjnych sposobów na odświeżenie podłogi w łazience.

Naturalna łazienka.Naturalna łazienka. Fot. Shutterstock

Czemu decydujemy się odnowić płytki w łazience i nie tylko?

Przede wszystkim kusi nas właśnie perspektywa tego, że kuchnia lub łazienka może otrzymać drugie życie bez radykalnego ingerowania w jej kształt i skuwania starych powierzchni. W najlepszym razie pokrycie kafelków farbą będzie mniej kosztowne, niż zakup nowej okładziny na podłogę i wynajęcie fachowca. W mniej ekonomicznej opcji musimy wprawdzie zapłacić za nowe płytki zdobiące łazienkę i pracę specjalisty, ale i tak zaoszczędzimy bałaganu wewnątrz domu.

Jak odświeżyć płytki podłogowe? Czyszczenie fug

Odświeżyć podłogę w najprostszy sposób można poprzez dokładnie oczyszczone fugi. Nie są one już tylko elementem technicznym, ale posiadają też funkcję dekoracyjną. Na zły wygląd fug może mieć też wpływ częsty kontakt z wodą. Poprawa ich stanu może wiele zmienić. Niestety, ich powierzchnia ma porowaty charakter, co sprzyja zabrudzeniu fug i powstawaniu trudnych do usunięcia plam. Jak się do tego zabrać? Można wybrać dedykowany do tego środek lub zrobić roztwór z produktów dostępnych w każdym domu. Czyszczenie fug w kuchni lub łazience można więc przeprowadzić, używając papki z sody oczyszczonej (opakowanie) i wody (0,1 l). Efekt poprawi dodanie niewielkiej ilości octu. Wygląd przerw oddzielających kafelki poprawimy, szorując je tym preparatem szczoteczką. Później wystarczy już tylko zmyć maź wodą.

Podłoga klinkierowa.Podłoga klinkierowa. Fot. Merkury Market

Malowanie płytek. Jak to zrobić?

Nowe płytki mogą być uważane za ostateczność, gdy w grę wchodzi pomalowanie starych płytek podłogowych farbą. Nowy design można uzyskać np. zmieniając radykalnie kolory na podłodze w kuchni czy łazience. Ważny jest dobór farb:

  • kuchnia jest mocno uczęszczana i konieczny jest dobór farby, którą będzie można pomalować powierzchnię płytki bez ryzyka jej szybkiego starcia
  • łazienkę z kolei charakteryzuje się jako miejsce o warunkach utrudnionych przez panującą tu wilgoć, co także trzeba uwzględnić przystępując do malowania - farba musi być odporna na długotrwałą interakcję z wodą, ale też np. na szorowanie i działanie chemii
  • jednocześnie farba musi być przystosowana do pokrycia powierzchni, którą tworzą stare płytki: pomalować je jest trudniej, bo są zdecydowanie mniej porowate od np. tynku układanego na ściany

Warto wybierać farby dedykowane dla glazury terakoty czy gresu. Z reguły na takie powierzchnie można stosować podobne produkty. Popularnym typem środka używanego do malowania takich podłoży, jest farba dwuskładnikowa, rozrabiana tuż przed aplikacją. Oczywiście jej kolor jest sprawą indywidualną. Malowanie kafli trzeba poprzedzić ich oczyszczeniem i odtłuszczeniem. Fuga wygląda najlepiej wtedy, gdy maluje się ją drobnym pędzlem. Całość podłoża można zaś pokrywać farbą przy pomocy wałka, co pozwoli szybciej pomalować płytki.

Klejenie płytek na stare podłoże

Podłoga składająca się z płytek klejonych na płytki to kolejny sposób na to, by odnowić łazienkę lub kuchnię. Wiadomo przecież, że taki rodzaj okładziny jest pomyślany na dłuższy czas, ale niekiedy wzór czy faktura się nudzi. Po pewnym czasie przestają nam się podobać matowe wykończenia i chcemy kafle na wysoki połysk. Ważne, że taki sposób ozdobienia łazienki polecają specjaliści - ważne, żeby stare podłoże było stabilne i żeby je odpowiednio oczyścić, odtłuścić lub zmatowić dla lepszej przyczepności.

Decydując się na taki zabieg na naszej podłodze w danym pomieszczeniu, dobrze jest zainwestować w dedykowany do tego klej. Niekiedy stosuje się też specjalnie dobrane, bardzo cienkie płytki ceramiczne lub gres o grubości 3 do 7 mm. Dzięki takiemu wyborowi minimalizujemy stratę powierzchni. Właściwe przeprowadzenie prac skutkuje powstaniem trwałej podłogi, która będzie nam długo służyć.

Więcej o:
Copyright © Agora SA