Co to jest szkło kryształowe? To szkło, które zawiera tlenek ołowiu – PbO, dzięki któremu jest niezwykle plastyczne, błyszczy, a często także przepięknie mieni się w promieniach słońca. Kuchnię i jadalnię najczęściej zdobi w formie szklanek, kieliszków, karafek, mis czy pater. Szkło kryształowe używane do wyrobów artystycznych wyróżniają piękne szlify, które stały się popularne dzięki warsztatom obróbki kamieni szlachetnych. Pierwsze z nich były przeróbkami wzorów znanych z wyrobów jubilerskich, m.in. szlif brylantowy, dzięki któremu wiele naczyń wygląda, jakby były ozdobione diamentami. Na przykład piękne wzory szkła kryształowego można zobaczyć na biżuterii Daniela Swarovskiego - technika jego obróbki jest tajemnicą do dnia dzisiejszego.
Różnice między szkłem kryształowym a zwykłym można dostrzec gołym okiem. Różnią się między innymi masywnością, grubością, błyskiem, przejrzystością czy strukturą produktu. Na przykład szkło kryształowe ma większą przejrzystość, lepiej błyszczy w blasku promieni słonecznych, jest dużo cięższe, jak też bardziej dźwięczne w porównaniu do szkła standardowego.
Szkło kryształowe jest mniej odporne na wyższą temperaturę i środki czyszczące od produktów standardowych. Dlatego zaleca się je myć w zimnej wodzie, z niewielką ilością łagodnego płynu do naczyń. W innym razie szkło kryształowe może zmatowieć.
Po każdym umyciu warto też przepłukać szkło kryształowe zimną wodą z dodatkiem octu – na jeden litr wody należy wlać około 1/3 szklanki octu. To pomaga w pozbyciu się zacieków. Kiedy wyschnie – warto je wypolerować miękką ściereczką.