Jak ułożyć płytki na podłodze w małej łazience? Podpowiadamy

Płytki w łazience to jeden z najczęstszych sposobów wykończenia w tym pomieszczeniu. O ile w bardzo przestronnych przestrzeniach dysponujemy dużą swobodą w ich wyborze i sposobie układania, o tyle mała łazienka nieco bardziej ogranicza wybory inwestora. Jak sobie z tym poradzić? Podpowiadamy.

Nowoczesna łazienka.Nowoczesna łazienka. Fot. Shutterstock

Układanie płytek w małej łazience: o czym warto pamiętać?

Jednym z celów, które przyświecają aranżacji powierzchni niewielkich łazienek, jest optyczne powiększenie ich wnętrza. Liczy się to, co znajdzie się na ścianach i podłodze. Optycznie ważny jest efekt dawany przez rozmiar płytek, ale też ich kolor, wzór, ale nawet barwa i grubość fugi ma wpływ na to, jak postrzegane będą kafelki. Preferuje się jasne i połyskliwe przestrzenie, ale nie jest to jedyny sposób, żeby ciekawie urządzić wnętrze małej łazienki. 

Jak wielkie płytki do małej łazienki?

Wciąż jeszcze panuje przekonanie, że w małej przestrzeni wizualnie sprawdzą się tylko małe płytki ceramiczne czy drobna mozaika. W rzeczywistości może być to również przestrzeń do pięknej ekspozycji na ścianie i podłodze dużych gresów czy innych rodzajów płytek. Małą łazienkę dobrze ozdobią wielkoformatowe płytki o cienkiej fudze i rektyfikowanych brzegach. 

Łazienka z kabiną prysznicową. Łazienka z kabiną prysznicową.  Fot. Merkury Market

Płytki na podłodze i na ścianach

Chcąc optycznie powiększyć łazienkę o niezbyt dużych rozmiarach, trzeba zachować przynajmniej kilka ważnych zasad. Położone według nich płytki będą mogły świetnie zdobić wnętrze.

Jak ułożyć płytki w małej łazience na podłodze?

Jakie płytki podłogowe wykorzystać, gdy łazienka jest niewielkich rozmiarów? Dobrym wyborem przy mniejszych płytkach jest wąska fuga w ich kolorze. Dzięki temu unikniemy wrażenia podziału podłogi na niewielkie fragmenty. Dzięki temu można ułożyć na podłodze np. bardzo małe płytki ceramiczne.

Płytki do małej łazienki na ściany

Polecanym zabiegiem mającym na celu wizualne powiększenie całej powierzchni łazienki, jest stosowanie na ścianach dekorów. Jaka może być ich rola? Położenie poziomych i szerokich dekorów sprawi, że będzie się wydawała szersza. Płytki z pionowymi dekorami stworzą wrażenie, że łazienka się wydłuża. Dodatkowo ściany mogą być pokryte płytkami do 2/3 swojej wysokości, co wzmocni efekt. Innym pomysłem jest stworzenie stylizacji, w której podłoga i ściany będą pokryte takim samym rodzajem kafelków. Wówczas wyróżniać się będzie na ich tle sufit, co stworzy złudzenie, że pomieszczenie jest wyższe.

W przypadku niewielkiej łazienki płytki powinny też obudowywać zabudowę. Mniej sprzętów będzie się wtedy wyróżniać w jej powierzchni, co stworzy złudzenie większej przestrzenności. Kolejnym zabiegiem, z którego chętnie się korzysta, jest zlicowanie lustra z płytkami poprzez umieszczenie go w niewielkiej wnęce. Taki układ również pasuje do niewielkich wnętrz, zwiększając je optycznie. Aranżacja ścian w małym pomieszczeniu powinna przy tym być pozbawiona drobnych zdobień, które będą tworzyły chaotyczne wrażenie - to zaś nie jest w tym przypadku potrzebne. 

W jaki sposób układać płytki w niewielkiej łazience?

Nowoczesna łazienka.Nowoczesna łazienka. Fot. Merkury Market

Wybór płytek do łazienki musi współgrać z przewidywanym sposobem ich ułożenia wewnątrz pomieszczenia. Ułożone pionowo przyczynią się do stworzenia wrażenia, że pomieszczenie jest wyższe. Poziomo zaś - poszerzą je. Można w takim przypadku wykorzystać duże płytki o wymiarach 30 x 60 cm. Podłoga w karo to z kolei sposób, by jako kolory podłoża wprowadzić biel i czerń lub jeden z odcieni niebieskiego. Elegancka stylizacja tego typu również przyczyni się do optycznego zwiększenia przestrzeni.

Design małej łazienki: jaki kolor i wzór płytek?

Jaki kolor i wzór płytek powinien być wykorzystany, żeby mała łazienka wzorcowo się prezentowała? Przede wszystkim matowe przestrzenie warto zamienić na błyszczące. Często poleca się też wykończenie satynowe. Zwłaszcza jasne lub nawet białe egzemplarze sprzyjają odbijaniu światła i rozświetlaniu przestrzeni. Nie jest jednak niczym złym, żeby dodać do tego elementy żywsze i indywidualizujące przestrzeń, choćby wzory na płytkach. I w tym przypadku dobiera się jednak barwy zimne.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.