Radiobudzik - ułatw sobie poranne wstawanie. Jak wybrać najlepszy model?

Poranne wstawanie do pracy nie należy do najłatwiejszych, szczególnie, gdy jesteś miłośnikiem spania, a budzik pokazujący ile czasu pozostało do wyjścia z domu to ostatnia rzecz na którą masz ochotę spojrzeć o poranku. Warto umilić sobie poranek i kupić radiobudzik. Co to za urządzenie, dlaczego warto je mieć i czym kierować się przy wyborze? Podpowiadamy!

Jak działa radiobudzik?

Radiobudzik to urządzenie, które w ostatnim czasie wraca do łask i pojawia się w wielu domach. W sklepach znajdziemy modelem, które są nie tylko praktyczne, ale i ładne, dzięki czemu stanowią doskonałą dekorację w sypialni czy kuchni, doskonale wkomponowują się wystrój lub zwracają uwagę designerskim wyglądem.

Radiobudzik to niewielkie urządzenie przenośne cyfrowe lub analogowe  z dużym wbudowanym zegarem, który wskaże aktualny czas. Modele analogowe są zdecydowanie tańsze, radio stroimy w nim ręcznie, a po każdorazowej zmianie stacji należy go dostroić. Modele cyfrowe radiobudzików ustawiają się automatycznie, programują od 4 do 20 stacji radiowych, są droższe, jednak ich ceny mieszczą się w przedziale 50-150 złotych.

Radiobudzik z pokrętrłami
Radiobudzik z pokrętrłami Fot. shutterstock

Jego zadanie jest proste: ma budzić użytkownika i umożliwiać mu słuchanie radia. Jak go ustawić? W zależności od preferencji użytkownika urządzenie obudzi alarmem w postaci wybranej melodii lub o wskazanej godzinie uruchomi się radio. Warto podkreślić, że wiele modeli radiobudzików ma możliwość zaprogramowania budzenia o dwóch różnych porach, zupełnie innymi alarmami. Rozbudowane modele tego typu urządzeń informują również o temperaturze.

Niemal każdy radiobudzik sprawdzi się zarówno w sypialni, jak i w kuchni. W sypialni ozdobi szafkę nocną obok lampy i będzie zawsze pod ręką, a budzenie muzyką może umilić poranne wstawanie, sprawdzi się również wieczorem, gdy przed snem najdzie Cię ochota na posłuchanie ulubionej stacji. Radiobudzik w kuchni pozwoli na wysłuchanie porannych wiadomości przy kawie, a ustawiony alarm poinformuje, że czas już wyjść z domu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze radiobudzika?

Wybierając radiobudzik warto sprawdzić czy alarm jest narastający. Większość z nas nie lubi być nagle wyrywana ze snu, a narastająca głośność alarmu umożliwi stopniowe budzenie, a jednocześnie pewność, że alarm nie będzie zbyt cichy i obudzi nawet z najmocniejszego snu.

Zegar warto mieć także na ścianie, to doskonała dekoracja, zobacz najładniejsze!

Z pewnością nie raz zdarzyło Ci się pomyśleć „jeszcze 5 minut", w takim przypadku pomyśl o zakupie radiobudzika z funkcją ustawiania drzemki – będziesz mieć pewność, że nie zaśniesz zbyt mocno. Koniecznie należy zwrócić uwagę na typ zasilania radiobudzika, czy jest ono sieciowe, na baterie, a może ma wbudowany akumulator.

Radiobudzik
Radiobudzik Fot. shutterstock

Jaki radiobudzik warto kupić?

Radiobudziki dostępne na rynku zasilane są bateriami – to doskonałe rozwiązanie, jeśli często wyjeżdzasz w podróże służbowe, wyjazdy rodzinne czy na działkę, a uwielbiasz słuchać radia, można używać takiego modelu nawet tam, gdzie nie ma dostępu do prądu. Decydując się na zakup radiobudzika zasilanego sieciowo warto zwrócić uwagę czy ma wbudowany akumulator i jak długo on działa, by uniknąć przykrej niespodzianki i zaspania  na ważne spotkanie. Praktycznym modelem jest radiobudzik z wejściem USB, dzięki czemu naładujesz go ładowarką od telefonu wygodnie i szybko.

Bezprzewodowe modele radiobudzików są bardzo wygodne, niepotrzebne kabelki nie plączą się na szafce nocnej, a urządzenie lepiej się prezentuje.

Radiobudzik do zabudowy jeszcze nie jest zbyt popularny i szeroko dostępny, jednak to idealna opcja dla osób, które chcą mieć urządzenie tego typu w swojej kuchni, a nie lubią gromadzić wolnostojących sprzętów. Model do zabudowy doskonale wkomponuje się w wystrój kuchennych szafek, będzie niemal niewidoczny, nie będzie zbierał kurzu, a spełni swoją funkcję.

Radiobudzik z termometrem na pewno docenisz! Jeszcze przed wyjściem z łóżka umożliwi ocenę warunków pogodowych panujących za oknem i zaplanowanie odpowiedniego ubrania. Urządzenie poinformuje też o temperaturze w domu i poziomie wilgotności.

Ogromną rolę w radiobudziku odgrywa wyświetlacz, który powinien być duży i czytelny. Radiobudzik podświetleniem zdecydowanie ułatwią sprawdzanie godziny późnym wieczorem lub w nocy. Wybierać możemy spośród modeli, które podświetlają się cały czas lub za pomocą przycisku.

Niektóre modele radiobudzików mają funkcję projektora, to doskonała opcja dla osób, które chcą mieć czas pod kontrolą bez potrzeby wstawania z łóżka – godzinę można wyświetlać na ścianie lub suficie.

Więcej o: