Jak wybrać szafę idealną? Podpowiadamy

Kamil Michaluk
26.01.2021 16:00
Szafy to uniwersalne wyposażenie wnętrz, które spotkamy w sypialni i przedpokoju, czasem nawet salonie. Przechowujemy w nich ubrania, ale znajdzie się tam często też miejsce dla innych rzeczy, które dzięki temu nie zawadzają, leżąc luźno w mieszkaniu. Jak powinien się prezentować i co posiadać idealny mebel tego typu?

Szafa w jadalni.Szafa w jadalni. Fot. Shutterstock

Co decyduje o tym, jaką szafę powinniśmy kupić?

Szereg czynników sprawia, że wybieramy takie lub inne szafy:

  • jednym z powodów, dla których decydujemy się na zakup jednej bądź wielu takich mebli, jest ilość posiadanych przez nas i naszą rodzinę ubrań. W przypadku, gdy nie jest ich bardzo wiele, zaoszczędzimy miejsce, gdy naszym wyborem stanie się jedna, bardziej obszerna szafa.
  • znaczenie ma w końcu przestrzeń, w której będzie stała szafa na ubrania. Inne meble wybierzemy do niewielkich pomieszczeń, inne zaś do przedpokoju, salonu lub sypialni.
  • liczy się też to, w jakim stylu stworzono daną szafę. Wygląd mebli może być bardziej tradycyjny lub nowoczesny, fronty wykonane z drewna, płyty MDF, ale też nowoczesnych tworzyw.

Wybór szafy musi też dotyczyć odpowiedniej wielkości mebla. Jej głębokość powinna wynosić przynajmniej 60 cm, co pozwoli nam komfortowo przechowywać także większe rzeczy. Gdy szafa jest płytsza, rękawy ubrań mogą się miąć, a nie o to przecież chodzi. Powinna być wyposażona w drążki na wieszaki - optymalnie zawiesza się je na wysokości ok. 170 cm. Powinny im towarzyszyć niższe wieszaki na spodnie i drobne rzeczy. Nowoczesne szafy wyposaża się w systemy porządkowania przestrzeni adekwatne do potrzeb użytkownika. Półki, ich liczba i głębokość, także muszą się w takim meblu znaleźć - szafa jest przecież często postrzegana jako uniwersalne miejsce do przechowywania.

Jaką szafę do sypialni wybrać? Jakie do innych pomieszczeń?

Szafa do sypialni

Szafa jest jednym z dwóch, obok łóżka, najważniejszych mebli w sypialni. Jej znaczenie jest większe, niż stolika nocnego czy komody. Powinna być miejscem do przechowywania ubrań, ale też pościeli, o ile tej nie można umieścić w wygodnym koszu pod łóżkiem. W przypadku wyjątkowo małej sypialni będziemy się starali, aby szafa była w możliwie najlepszy sposób dopasowana i zajmowała niewiele miejsca. Stąd popularność szaf wnękowych i popularność mebli tworzonych na wymiar. Drzwi przesuwne pozwalają dodatkowo zaoszczędzić nieco miejsca, zaś wybór frontu z lustrem pozwoli dodatkowo na rozświetlenie przestrzeni i optycznie ją powiększy. W przypadku bardziej przestronnego pomieszczenia nie trzeba tak liczyć się z oszczędnością miejsca i można polegać na tradycyjnej szafie wolnostojącej.

Sypialnia.Sypialnia. Fot. Merkury Market

Przedpokój

Dodatkowa szafa w przedpokoju może pozwolić na zaoszczędzenie miejsca, które bez tego byłoby przeznaczone do organizacji garderoby. Tego rodzaju meble mają często bardziej szerokie zastosowanie, niż szafy ustawiane w sypialni. W przedpokoju często przechowujemy też sezonowe ubrania, które po okresie użytkowania należy gdzieś schować. Również w tym miejscu, jeśli korytarz jest wąski, można postawić na model z drzwiami przesuwnymi. Pomieszczenie to, wbrew pozorom, powinno mieć charakter reprezentacyjny, bo każdy z gości wchodzących do naszego domu lub odwiedzających mieszkanie przechodzi właśnie przez przedpokój. Stąd szafy w tym wnętrzu również bywają bardzo ciekawe jeśli chodzi o design. Lustro pozwala sprawdzić swój wygląd przed wyjściem, ozdobne fronty i ciekawy styl będą przyciągały wzrok. Mebel stojący w tym wnętrzu powinien być wyposażony także w mniejsze szuflady, które pozwolą na wykorzystanie go do przechowywania drobiazgów.

Przedpokój. Przedpokój.  Fot. Merkury Market

Salon

Szafa może się znaleźć również w pokoju dziennym. W zależności od preferencji, taki model może być integralnym elementem wystroju wnętrza - wciąż popularne są komplety składające się również z szafki pod telewizor i zestawu półek. Inne podejście nakazuje maskowanie szafy w salonie. Tutaj również dobrze sprawdzają się modele wnękowe, robione na wymiar. Oczywiście powinna być dobrze wkomponowana w przestrzeń i dopasowana do aranżacji, w jakiej stworzone zostało wnętrze.

Meble do salonu w ciemnym kolorze drewna.Meble do salonu w ciemnym kolorze drewna. Fot. Merkury Market

Design szafy: sypialnia, przedpokój, salon. Jak powinna wyglądać?

Szafa musi być dobrana do wystroju wnętrza i naszych upodobań. Do sypialni poleca się zwłaszcza modele o spokojnym, pastelowym kolorze lub naturalnym ubarwieniu drewna. Bardzo uniwersalnym wyborem, pasującym do licznych stylizacji, są zawsze szafy białe. Można przy tym stawiać na bardziej klasyczny wygląd lub nowoczesne modele z laminowanej płyty, charakteryzujące się futurystycznym wyglądem drzwi i frontów - sprawdzą się zwłaszcza w pokojach młodzieżowych. Szafa do przedpokoju, jak już zostało wspomniane, powinna być funkcjonalna - stąd z jej wyglądem nieodłącznie związane jest lustro.

Więcej o: