Urządzanie małej kuchni - co należy wziąć pod uwagę podczas aranżacji? Sprawdź

Jak zaaranżować małą kuchnię w bloku lub innej przestrzeni, gdzie miejsca jest niewiele? Jakie meble kuchenne i kolor ścian wybrać, o czym pamiętać? Pytania padają bardzo często i domagają się praktycznych rad. Podpowiadamy kilka najważniejszych.

Jak urządzić małą kuchnię? Meble kuchenne

Aranżacja małej kuchni musi się opierać na zasadzie maksymalnego wykorzystania dostępnej przestrzeni. Często pomieszczenia przeznaczone do gotowania w bloku są wąskie lub najzwyczajniej małe. Taka kuchnia będzie więc stwarzać większe wymagania w zakresie aranżacji. Mamy więc uzasadniony interes w tym, żeby z dużą starannością wybrać do niej meble. Konieczny jest wybór takich systemów, które pomagają nam w przemyślny sposób zmieścić się ze wszystkimi czynnościami i sprzętami nawet w tak małej przestrzeni. Schowki, elementy wysuwane z zabudowy i wszystko, co pozwala nam dobrze zagospodarować przestrzeń, jest w cenie 

Aranżacja kuchni: meble gotowe czy na zamówienie?

Gotowe systemy mebli czy szafli na wymiar wykonane z płyty MDF? Często bardziej wygodne rozwiązanie stanowi zabudowa kuchni sporządzona na zamówienie. Ważne jest, by dobrze rozplanować szafki i ich zawartość. Nawet pod blatem może się znaleźć miejsce na dodatkowe szuflady lub półki, zaś drzwi szafek mogą być przesuwne, dzięki czemu znów zaoszczędzimy przestrzeń.

Meble kuchenne muszą być dobrze zaplanowane. Poleca się zrezygnować z mniej potrzebnych sprzętów AGD i postawić na urządzenia wielofunkcyjne, które wymagają mniejszej ilości miejsca. Odpowiednio wcześnie trzeba znać wymiary sprzętów takich, jak lodówka czy piekarnik, żeby ergonomicznie zaprojektować zabudowę. Mała kuchnia będzie funkcjonalna wtedy, gdy odpowiednio wyposaży się ją również w półki do przechowywania. Małe kuchnie w bloku lepiej prezentują się wtedy, gdy wybrane do nich meble mają pełne fronty - zrezygnujmy więc z różnych ażurowych zdobień lub zbyt dużych przeszkleń. Najczęściej poleca się też, żeby górne szafki były nieco niższe i nie dotykały niemal do samego sufitu.

Kuchnia Artisan.Kuchnia Artisan. Fot. Abra Meble

Jak ustawić meble? Pomysły do małych kuchni

Z uwagi na mały metraż nie można sobie pozwolić na wyszukane aranżacje jeśli chodzi o ustawienie mebli. Najprościej jest wybrać kuchnię w kształcie litery L. Takie ustawienie szafek wydaje się być najbardziej użyteczne z perspektywy swobodnego dostępu do nich. Wszystkie znajdują się przy ścianie, we wnętrzu może pracować więcej osób bez ryzyka, że będą sobie wzajemnie przeszkadzać.

Mała kuchnia w bloku lub kamienicy: jak wykończyć ściany?

Praktycznym rozwiązaniem w przypadku kuchni w bloku lub kamienicy będzie wykorzystanie stonowanej kolorystyki. Dominować powinny jasne, pastelowe barwy. W cenie jest również biel. Co do zasady powinno się tworzyć gładkie i w miarę możliwości połyskliwe przestrzenie - takie powinny być zwłaszcza szafki i blaty. Ich charakterystyczną cechą jest to, że pozwalają optycznie powiększyć pomieszczenie. W małej kuchni świetnym rozwiązaniem będzie także długi i szeroki blat kuchenny, który pozwoli uzyskać wrażenie, że kuchnia jest dłuższa, niż w rzeczywistości. Należy jednak pamiętać, żeby unikać dużej liczby dodatków, które mogą wprowadzić do aranżacji chaos.

Kuchnia biała z drewnem: inspiracjeKuchnia biała z drewnem: inspiracje Fot. Pexels

Oświetlenie

Niewielkie wymiary, regularny kształt i małe okna to cechy kuchni w bloku, które można zniwelować poprzez odpowiednie doświetlenie. Wnętrze powinno być w miarę możliwości oświetlane w naturalny sposób, ale często nie jest to dostateczny sposób. Optycznie powiększymy je, korzystając z dodatkowych źródeł światła. Mają tutaj zastosowanie także szafki kuchenne wiszące z podświetleniami.

Jak urządzić małą kuchnię - co zamiast stołu kuchennego?

Mała przestrzeń często nie sprzyja wydzieleniu miejsca do spożywania posiłków. Pomieszczenie jest zbyt małe, żeby wstawić do niego większy stół, nawet niewielki dodatkowo zabiera miejsce. Jak sobie z tym poradzić? Jeśli chodzi o kuchnie zamknięte, to dobrym rozwiązaniem jest wybór szafek z opuszczanym blatem. Po wykorzystaniu do spożycia posiłku blat można schować po to, by oszczędzać i tak niewielką przestrzeń pomieszczenia.

Więcej o: