Czyszczenie tapicerek: Jak to dobrze zrobić?

Plamy na powierzchni eleganckiej sofy, pięknego dywanu lub cennego tapicerowanych krzeseł, to niestety codzienność. Można sobie z nimi radzić korzystając z profesjonalnego czyszczenia, lub działać na własną rękę. W ostatnim przypadku przydaje się znajomość poszczególnych materiałów i środków do prania, także tych domowych, które skutecznie je czyszczą.

Zielona sofa na tle drewnianej podłogi prezentuje się pięknie.Zielona sofa na tle drewnianej podłogi prezentuje się pięknie. Fot. Shutterstock

Czyszczenie tapicerki - o tym trzeba wiedzieć

Najlepszym sposobem dbania o tapicerkę meblową, niezależnie od rodzaju materiału, jest jej częste odkurzanie. Aby utrzymać jej czystość w dłuższym okresie, zaleca się czyszczenie dwa lub trzy razy w tygodniu - w przypadku kanap, foteli lub narożników. Konieczne jest też, żeby regularne usuwać kurz i drobiny piasku z dywanów lub wykładzin. Dlaczego jest to takie ważne? Brak regularnej staranności będzie sprawiał, że zakumulowane zabrudzenia będą trudniejsze do usunięcia domowymi sposobami, znacznie częściej niezbędne okaże się korzystanie z czyszczenia zewnętrznego. Sofy do salonu i inne meble do salonu to często duży wydatek - powinniśmy więc o nie dbać, żeby nam długo służyły.

Salon z meblami Kristen.Salon z meblami Kristen. Fot. Abra Meble

Profesjonalne usługi prania czy domowe czyszczenie tapicerek meblowych?

Profesjonalne czyszczenie zabrudzeń z mebli tapicerowanych generuje oczywiście dodatkowe koszty. Skorzystanie z tego rodzaju usługi pozwala jednak nie bać się tego, że źle dobrane przez nas środki chemiczne do prania tapicerki, zamiast wyczyścić, zniszczą materiał. Profesjonalne pranie jest na pewno bardziej skuteczne, przyczyna się do usunięcia alergenów przynajmniej z wierzchniej części tapicerki. Niechcianymi gośćmi, których się tak pozbywamy, są także roztocza.

Także w domu możemy wykorzystać środek chemiczny przeznaczony do czyszczenia tapicerki, który umożliwia pranie narożnika, sof lub foteli. Trzeba się jednak zapoznać z jego instrukcją stosowania i przed praniem całości, najlepiej przetestować w mniej widocznym miejscu. Można jednak traktować czyszczenie mebli przez profesjonalistów lub za pomocą gotowych preparatów jako ostateczność, po którą sięgniemy w przypadku wyjątkowo uporczywego brudu. Przy codziennej dbałości o powierzchnie naszych dywanów, wykładzin, narożników lub kanap, spokojnie możemy skorzystać z domowych receptur na usuwanie zabrudzeń.

Czyszczenie i pranie tapicerki meblowej: dobór środka do materiału

Tapicerka wykazuje podatność na czyszczenie różnymi metodami w zależności od materiału, z jakiego została wykonana:

  • Meble obite welurem lub aksamitem czyści się używając do tego wodnego roztworu amoniaku. Zwłaszcza materiały wysokiej jakości należy traktować bardzo delikatnie. Płyn nie powinien być mocniejszy, niż stworzony w stosunku dwóch łyżek amoniaku na litr wody. Zawsze do czyszczenia takich mebli używamy miękkiej ścierki. Ruchy ręką powinny być wykonywane zgodnie z kierunkiem układania się włosia.
  • Do czyszczenia skóry ekologicznej, popularnego materiału używanego do tapicerowania kanap, nie wolno używać środków zawierających naftę, alkohol, amoniak, rozpuszczalniki czy wybielacze. Pranie takimi środkami spowoduje uszkodzenie materiału. Brud z powierzchni takiej kanapy likwiduje się poprzez działanie wody z szarym mydłem. Pranie przeprowadza się przy użyciu bawełnianej ściereczki.
  • Stojące w domu fotele i kanapy ze skóry naturalnej wymagają nie tylko staranności, ale i delikatnego podejścia. Poza dedykowanymi środkami pranie polega na zastosowaniu wody z płatkami mydlanymi. Do czyszczenia obitych foteli lub kanapy podchodzi się w ten sposób, żeby nie przemoczyć materiału. Stąd najlepszym wyjściem jest posługiwanie się wilgotną ściereczką - bardziej jest to więc przecieranie, niż pranie tapicerki. Zachowanie dobrych właściwości obicia ze skóry naturalnej umożliwi jego późniejsze natłuszczenie olejem lnianym.
  • Skuteczne pranie materiałowej tapicerki przebiega z dobrym skutkiem przy zastosowaniu wody z płynem do naczyń

Sofa tapicerowana.Sofa tapicerowana. Fot. Shutterstock

Jak pozbyć się z tapicerki meblowej i dywanów plam z tłuszczu?

Na powierzchni mebli tapicerowanych i dywanów bardzo częstym zabrudzeniem są trudne do wywabienia plamy z tłuszczu. Czy ich pojawienie się na materiale skazuje nas na specjalistyczne usługi? Niekoniecznie. Czyszczenie foteli, sof i wykładzin ubrudzonych tłuszczem lepiej rokuje, gdy interweniuje się tuż po pojawieniu plamy. Nie tyle przyda się w tym przypadku pranie, co zasypanie plamy talkiem lub mąką ziemniaczaną.

Plamy z kawy lub wina: jak się ich pozbyć?

Fatalnie się prezentują także meble tapicerowane, które zaplamione zostały kawą, winem lub herbatą. Konieczna jest w tym przypadku szybka interwencja. Zabrudzenie zaczynamy czyścić od brzegów tak, żeby nie powiększyć jego powierzchni. Właściwe pranie polega na zastosowanie 10% roztworu kwasku cytrynowego i wody. Na końcu miejsce to powinno się zaprać.

Więcej o:
Copyright © Agora SA