Dmuchane jacuzzi ogrodowe: Czy to dobry pomysł?

Redakcja
29.01.2021 12:00
Pandemia Covid - 19 boleśnie odcisnęła się na naszym życiu i codzienności. Postawiła nas w zupełnie nowych sytuacjach, które przypominały raczej sceny z filmów science fiction, niż realne życie. Zamieniała nasze domy w szkoły, biura, restauracje i salony piękności. A nas samych zmusiła do uruchomienia takich pokładów wyobraźni i kreatywności, o których istnieniu jeszcze niedawno nie mieliśmy pojęcia. Kwarantanny i obostrzenia, które zamknęły nas w obrębie domu i działki stały się motywacją do przearanżowania przydomowych ogródków i stworzenia w nich przestrzeni do relaksu oraz wypoczynku. Idealnie nadaje się do tego jacuzzi ogrodowe.

Jacuzzi ogrodowe.Jacuzzi ogrodowe. Fot. Shutterstock

Zastanawiasz się czy Twój ogród nadaje się na przydomowe spa? Czy warto inwestować w urządzenia typu ogrodowe jacuzzi, czy są to również baseny dla dzieci? Odpowiadamy: Tak! To rozwiązanie i ratunek w trudnych czasach pandemii. Polecamy systemy Intex, które zadowolą każdego.

Rodzaje jacuzzi

Jacuzzi ogrodowe to widok coraz częściej spotykany. To, co kiedyś kojarzyło się z luksusem i zarezerwowane było wyłącznie dla profesjonalnych salonów spa, coraz częściej gości w naszych domach i ogrodach. Nikogo nie dziwi już wanna z hydromasażem lub prysznic z dodatkowymi funkcjami relaksującymi tj. masaż lub podgrzewanie wody. Producenci chętnie tworzą nowe produkty do aranżacji ogródka lub działki.

Na co zwrócić szczególną uwagę przed zakupem jacuzzi? Który model będzie najlepszy? Czy istnieje ranking systemów? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Jacuzzi dmuchane

Dmuchane jacuzzi przypomina klasyczny basen ogrodowy z wbudowanym dodatkowo panelem sterowania. Panel jest urządzeniem odpowiadającym za obsługę wszystkich funkcji w jakie wyposażone zostało spa. Uruchamia dysze i tryb masażu, reguluje szybkość oraz intensywność przepływu wody. Posiada zainstalowany regulator temperatury wody, dający możliwość podgrzewania wody do ok. 40 stopni Celsiusza. Panel uruchamia również, pompę filtrującą, która jest nieodzownym elementem wyposażenia, każdego basenu ogrodowego.

Zaletą dmuchanego jacuzzi jest prosta obsługa i ekonomiczne działanie. Dostępne na rynku modele, wykonane są z wysokiej jakości materiałów. Dodatkowym atutem wanny jest specjalnie opracowana konstrukcja, pozwalająca na jednoczesne, wygodne korzystanie z jacuzzi kilku osób. Dmuchane spa daje możliwość szybkiego i prostego złożenia i przeniesienia w inne miejsce. Będzie więc idealne dla osób, które chcą z niego korzystać w różnych miejscach np. na działce, w ogrodzie, przy ogródku letniskowym.

Jacuzzi całoroczne

Ogrodowe spa w formie wanny, jest bardziej eleganckie, trwalsze ale również droższe. Ceny mogą wahać się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych w zależności od rodzaju tworzywa, z jakiego została wykonana misa, liczby dysz, stopni masażu, dodatkowego podświetlenia, systemów oczyszczania wody oraz pojemności. Jednym słowem im więcej dodatkowych gadżetów, tym wyższy koszt. Całoroczne jacuzzi wyposażone jest w panel sterowania, za pomocą którego podgrzejesz i oczyścisz wodę, uruchomisz dysze do hydromasażu i zadbasz o komfort kąpieli.

Taka wanna spa, wymaga odpowiedniego umiejscowienia. Warto o tym pomyśleć już na etapie budowy domu lub aranżacji ogrodu. Zanim kupisz całoroczne jacuzzi zastanów się czy taka forma będzie Ci odpowiadać. Niestety raz ustawione, nie da się złożyć i przenieść w inną część ogrodu. Dodatkowo jego instalacja prawidłowa instalacja może wymagać wizyty specjalisty.

Jeśli zdecydujesz się na zakup tego modelu, będziesz cieszył się niesamowitym komfortem i przyjemnością korzystania. Całoroczne jacuzzi stworzy w Twoim ogrodzie klimat profesjonalnego salonu spa.

Jakie jacuzzi ogrodowe wybrać i o czym warto pamiętać?

Pompa do basenu.Pompa do basenu. Fot. Shutterstock

Proponowane przez producentów modele jacuzzi, różnią się od siebie przeznaczeniem i wielkością. Mają różne funkcje, zakres pracy, system regulacji temperatury i filtracji wody.

Gdzie ustawić jacuzzi?

Powierzchnia na której ustawisz spa ogrodowe, musi być odpowiednio przygotowana. Nie ma mowy o przypadkowym wyborze. Powierzchnie przeznaczone pod wanny i baseny, muszą być równe i posiadać odpowiednie wzmocnienie. Zbiornik wypełniony wodą waży kilka ton, więc jeśli chcesz by docelowo stanął na tarasie lub podeście upewnij się, że konstrukcja wytrzyma takie obciążenie. Może się okazać, że przy montażu jacuzzi, konieczne będzie użycie dodatkowych wsporników. Jeśli chcesz zlokalizować je na ziemi, poszukaj miejsca gdzie teren jest równy i stabilny. Takie usytuowanie zapewni, że woda nie będzie się wylewać.

Pojemność i kształt

Producenci oferują spory wybór modeli i pojemności ogrodowych wanien. To na który się zdecydujesz zależy od miejsca ustawienia oraz budżetu. Przed zakupem zmierz powierzchnię, na której docelowo stanie. Może się okazać, że wybrany model nie zmieści się w ogrodzie. Pamiętaj, że jacuzzi jest dużym meblem i wymaga odpowiedniego rozplanowania przestrzeni.

Zanim wybierzesz idealny basen zastanów się jaka ilość osób będzie mogła z niego korzystać. Możesz wybrać niewielki zbiornik w którym zmieszczą się 3 lub 4 osoby lub większy dla 6 osób. Pamiętaj jednak, że ilość miejsc będzie miała wpływ na cenę.

Materiał wykonania

W przypadku jacuzzi całorocznego niecka może być wykonana z akrylu lub piankowego tworzywa sztucznego. Obudowa najczęściej jest drewniana lub metalowa. W droższych modelach, możliwe jest dostosowanie wielkości i materiału do konkretnej zabudowy. W przypadku modeli dmuchanych najchętniej wykorzystywany materiał to wysokiej jakości tworzywo PVC.

Więcej o: