Jak wybrać dobry odkurzacz pionowy? Te parametry warto wziąć pod uwagę

Wioleta Bednarczyk, D Z
27.01.2021 17:20
Nie ma dobrego sprzątania bez pożądnego odkurzacza, który świetnie poradzi sobie ze wszystkimi zabrudzeniami dywanów czy bezpośrednio parkietu. Dużą popularnością ze względu na wygodę użytkowania cieszą się odkurzacze pionowe. Na co zwrócić uwagę, wybierając najlepszy model? Podpowiadamy.

Czysta i stylowa sypialnia.Czysta i stylowa sypialnia. Fot. Shutterstock

W czystym domu odpoczywa się dużo lepiej! Dlatego warto regularnie sprzątać wnętrza swojego mieszkania. Jednym z elektronicznych pomocników może być odkurzacz pionowy, który cieszy się coraz większą popularnością. Zajmuje mniej miejsca niż standardowe modele, wygodniej się nim odkurza, ponieważ jest bardziej poręczny, a często również bezprzewodowy. Ma też ciekawszy design niż "stara bryła z rurą", która jest dużo większa i trzeba ciągnąć ją za sobą podczas odkurzania. Tylko jaki odkurzacz pionowy wybrać? Opisujemy istotne parametry, które pomogą w podjęciu zakupowej decyzji. 

Na co zwrócić uwagę, kupując odkurzacz pionowy? 

Te cechy odkurzacza pionowego warto znać, ponieważ na pewno ułatwią podjęcie zakupowej decyzji, co w przypadku takiego sprzętu nie jest łatwe. W ofercie producentów jest mnóstwo różnych modeli, tańszych i droższych, z kablem i bez, z mopem, turboszczotką i wieloma innymi. Jednak najważniejsze są te czynniki i parametry techniczne. Przedstawiamy!

Moc odkurzacza pionowego

Jednym z najistotniejszych parametrów, który przyczynia się do lepszej pracy odkurzacza pionowego jest jego moc. Jak ze wszystkimi urządzeniami elektronicznymi bywa, im będzie większa, tym lepszą skuteczność działania zapewni. Dlatego jeśli odkurzacz pionowy ma zastąpić "starszego kolegę" i ma służyć do okurzania wszystkiego, polecamy modele pionowe zasilane sieciowo. Najczęściej właśnie takie mają wyższą moc. Choć są wyjątki. Do takich należą odkurzacze pionowe Dyson, które są zasilane z akumulatora. 

Odkurzacz pionowy z dodatkowymi nakładkami.Odkurzacz pionowy z dodatkowymi nakładkami. Fot. DYSON

Czas pracy odkurzacza pionowego

To kolejny parametr techniczny, który im będzie większy, tym dłuższą i skuteczniejszą pracę zapewni odkurzacz pionowy. Dotyczy to modeli z akumulatorem. Dobre będą te, które potrafią pracować przynajmniej przez 40 minut. Odkurzacze pionowe, które są zasilane sieciowo, powinny mieć kabel o długości co najmniej 3 metrów. 

Odkurzacz pionowy bezworkowy: łatwe opróżnianie pojemnika na kurz

Dzięki tej opcji można szybko i skutecznie opróżnić pojemnik na kurz, bez dotykania i rozsypywania zanieczyszczeń. Warto też wziąć pod uwagę pojemność kosza na zabrudzenia zamontowanego w odkurzaczu pionowym. Im będzie większa, tym więcej będzie ważyło urządzenie, ale za to praca będzie wygodniejsza. 

Odkurzacz pionowy bezworkowy powinien być wyposażony również w specjalne filtry, które filtrują kurz i brud, często pomagają również w wyeliminowaniu nieprzyjemnego zapachu. Jednym z lepszych jest filtr HEPA. 

Odkurzacz pionowy z funkcją mycia

Taki model odkurzacza pionowego 2 w 1, który prócz odkurzania ma funkcję czyszczenia na mokro, przyda się w domu. Jak wybrać dobry odkurzacz pionowy z funkcją mycia? Niemal we wszystkich rankingach najlepiej wypadają modele Philipsa, które potrafią wyczyścić nawet najbardziej oporne zabrudzenia. Zobaczcie. 

Odkurzacz pionowy bezprzewodowy SpeedPro Max Aqua 3w1 FC6902/01.Odkurzacz pionowy bezprzewodowy SpeedPro Max Aqua 3w1 FC6902/01. Fot. Philips

Uchwyt na odkurzacz pionowy oraz przydatne nakładki

Te gadżety warto mieć w zestawie razem z wybranym odkurzaczem pionowym. W codziennym użytkowaniu i pracy z urządzeniem, szczególnie przydają się szczotki do sprzątania sierści, końcówki: szczelinowa, do kurzu, do czyszczenia podłóg drewnianych, materacy.

Więcej o:
Komentarze (1)
Zaloguj się
  • edyta.frutak

    Oceniono 1 raz -1

    Chciałam kupić odkurzacz pionowy, jednak po namyślę uznałam, że wygodniej będzie zainwestować w roombę. Ona za mnie sprząta, mogę ją nawet ustawić jak wychodzę z domu, jak wracam jest już czysto.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX