Kształt kieliszka wpływa na smak wina - jakie kieliszki wybierać? Podpowiadamy

Czy otwierając wino, zastanawiasz się, jaki kieliszek wybrać? To bardzo ważna kwestia. Dlaczego? Kształt kieliszka determinuje smak i zapach wina. Inne naczynie powinniśmy wybrać do wina białego, czerwonego, różowego, a nawet musującego. Wyjaśniamy, jak nie popełniać błędu przy wyborze kieliszków i które z nich warto mieć w domu.

Jakie kieliszki wybrać do wina?

W sklepach znajdziemy mnóstwo rodzajów kieliszków do wina. Ich wybór nie powinien być kwestią znajomości zasad savoir vivre'u. Jeśli zależy nam na naprawdę dobrym smaku wina, warto nie tylko przechowywać w chłodnym i zacienionym miejscu, ale też wybrać odpowiednie naczynie. 

Niemal do każdego gatunku wina powinniśmy wybierać inne kieliszki, by wydobyć najlepszy smak i aromat alkoholu. Kieliszki do wina różnią się wysokością, wielkością, kształtem czaszy. Wszystkie te cechy mają wpływ na to, w jaki sposób wino dostaje się do naszych ust i które kubki smakowe pobudza. Nie sposób jednak mieć w domu komplet kieliszków do każdego rodzaju trunku, dlatego przychodzimy z pomocą i podpowiadamy, jakie kieliszki warto mieć w swojej kuchni do najpopularniejszych rodzajów wina.

Krośnieńskie Huty Szkła wychodzą naprzeciw oczekiwaniom konsumentów i produkują różniące się m.in. kształtem i pojemnością kieliszki do najpopularniejszych rodzajów win. Kieliszki do wina Krosno to gwarancja jakości i dbałości o szczegóły, warto zatem wspierać polskie marki.

Gatunki win – jaki kieliszek?

Wina ze szczepu sauvignon blanc charakteryzuje orzeźwiający, wyrazisty smak. To wino młode, białe, wytrwane. Zapach tego rodzaju wina jest bardzo delikatny, dlatego najlepiej sprawdzi się kieliszek, który utrzyma aromat w środku. Trunek pozostawia kwaśny posmak, dlatego do szczepu sauvignon blanc wybieramy kieliszek smukły, z wąskim otworem, dzięki czemu język ułoży się w kształt litery „U” i kubki smakowe, które odczuwają kwaśny smak zostaną pominięte.

Kieliszek z wąskim otworemKieliszek z wąskim otworem Fot. shutterstock

Szczep Chardonnay daje wina bardzo aromatyczne, białe i o lekkiej kwaskowości. Do tego rodzaju wina wybieramy kieliszek szeroki, który pozwoli uwolnić się mocnym aromatom, a całe podniebienie poczuje różnorodność gamy smakowej tego trunku.

Wina ze szczepu pinot noir są lekko czerwone, o jasnym zabarwieniu i dość kwaśne. Najlepiej wybrać kieliszek z bardzo szerokim dnem i szerokim wąskim otworem, wyglądem przypominający trójkąt.

Szczep win Bordeaux charakteryzuje się posmakiem czarnej porzeczki. To wino czerwone o ciężkim aromacie. Tutaj sprawdzi się kieliszek o dużej pojemności i smukłej czaszy, dzięki czemu wino oddycha i uwalnia swój bukiet.

Kieliszki do win typu burgund charakteryzują się czaszą bardzo szeroką w dolnej części i zwężającą się ku górze. Na dużej powierzchni wino ma szansę zetknąć się z powietrzem i uwolnić cenny aromat.

Kieliszki do win musujących mają bardzo długi i wąski kielich, dzięki czemu bąbelki zbyt szybko nie znikają, a szampan dłużej dobrze smakuje. Taka konstrukcja kieliszka pozwala na poczucie trunku na podniebieniu.

Jakie powinny być idealne kieliszki do wina?

W sklepach znajdziemy kieliszki kolorowe, które kuszą i zachęcają do zakupu pięknym wyglądem, jednak najlepiej wybierać kieliszki wykonane z przezroczystego szkła, dzięki czemu wyraźnie widoczny będzie kolor i klarowność wina. Kolejną kwestią jest grubość szkła. Im jest ono grubsze, tym wino trudniej ogrzać w dłoniach. Nie bez znaczenia jest także nóżka kieliszka - powinna być ona długa, byśmy nie dogrzewali wina dłonią, gdy nie ma takiej potrzeby. Odpowiednia długość ułatwi swobodne trzymanie kieliszka z trunkiem. Ostatnią kwestią jest pojemność kieliszka - powinna być na tyle duża, żeby poruszając kieliszkiem, można było zamieszać trunek, potęgując jego aromat.

Kieliszek do wina - zdjęcie ilustracyjneKieliszek do wina - zdjęcie ilustracyjne Fot. shutterstock

Jaki kieliszek do wina czerwonego?

Wino czerwone najlepiej smakuje w dużym kieliszku, o pękatej czaszy, dzięki czemu podczas kontaktu z powietrzem doskonale uwalnia aromaty - jego smak staje się bogatszy i delikatniejszy. Czerwonym winem napełniamy kieliszek do 1/3 pojemności!

Jaki kieliszek do wina białego?

Białe wino najlepiej smakuje schłodzone, podajemy je w kieliszku z długą nóżką i niedużą czaszą, smukłym, wąskim, najlepiej w kształcie tulipana. Kieliszek napełniamy do połowy.

Jaki kieliszek do wina musującego?

Do niedawna modne było picie wina musującego w pucharku lub kieliszku zwanym szampanką, jednak był on zbyt płaski, przez co bąbelki bardzo szybko się ulatniały. Zdecydowanie polecamy wybór kieliszka z wysoką i bardzo smukłą czaszą, typu flet. Kieliszek z szampanem lub winem musującym napełniamy do 4/5 wysokości. 

Kieliszki do winaKieliszki do wina Fot. shutterstock

Kieliszki kryształowe czy szklane?

Kieliszki wykonane z kryształu są przejrzyste i bardzo delikatne. Zachwycają wyglądem, bo kryształ zanim zastygnie, jest plastyczny można go zdobić eleganckimi wzorami. Komplet grawerowanych kieliszków kryształowych do wina doskonale sprawdzi się na prezent. Miłośnikom blasku kryształowe kieliszki szczególnie przypadną do gustu, ponieważ pięknie błyszczą w słońcu, prezentują się bardziej elegancko i charakterystycznie stukają podczas toastów. Z kolei kieliszki wykonane ze szkła są bardziej wytrzymałe, mają klasyczny wygląd i lepiej sprawdzą się do codziennego użytku. Na specjalne okazje warto wyjąć z szafki te wykonane z kryształu

Wielbiciele koniaku z pewnością postawią na kryształowe kieliszki do koniaku, które są dość masywne, mają krótkie nóżki i niesamowicie elegancko się prezentują.

Zobacz więcej szkła kryształowego do Twojej kuchni >>

Serwując wino bezwzględnie należy pamiętać, by nie napełniać kieliszka do pełna, dzięki czemu wino ma szansę uwolnić smak i aromat. Nie wiesz, jak przechowywać kieliszki, by przypadkiem się nie zbiły? Warto zainwestować w specjalny stojak na kieliszki do wina, który bez problemu zamówisz przez Internet.

Kieliszki do wina kupicie w sieci sklepów Ikea, Pepco, wszystkich sklepach gospodarstwa domowego oraz w sklepach internetowych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.