Cechy wysokiej jakości trampoliny dla dzieci - co wziąć pod uwagę podczas kupna?

Redakcja
02.02.2021 12:02
Trampoliny ogrodowe zdobywają w ostatnich latach coraz większą popularność. Są modnym prezentem dla dzieci. Oprócz rozrywki ze skakania pozwalają zachować dobrą kondycję, zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Są doskonałe do ćwiczeń na świeżym powietrzu. Jak wybrać trampolinę? O czym należy wiedzieć, aby wybrać najlepszą trampolinę dla dzieci?

Trampolina ogrodowa.Trampolina ogrodowa. Fot. Shutterstock

Trampolina dla dzieci - rodzaje

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów trampolin. Większość z nich przeznaczona jest dla dziecka, jak i dla dorosłych. Jaka będzie najlepsza, aby nasze dziecko i my byliśmy zadowoleni? Warto sprawdzić rodzaje. W zależności od przeznaczenia, wyróżniamy:

Trampolina ogrodowa

Rozmiar trampoliny może być naprawdę duży, zwykle są przeznaczone do ogrodu, gdyż w ogrodzie jest wystarczająco dużo miejsca, by je postawić. Bawić się może jednocześnie na niej nawet kilka osób;

Trampolina domowa

Zdecydowanie mniejsza od trampoliny ogrodowej, może służyć do zabawy oraz do ćwiczeń.

Trampolina fitness

Pomagająca w uprawianiu fitnessu.

Trampoliny mogą również dzielić się na trampoliny bez siatki lub model z siatką (zewnętrzną lub wewnętrzną ). Trampolina z siatką zabezpiecza przed upadkiem i głównie przeznaczona jest dla osób początkujących oraz dzieci. na trampolinie bez siatki bawić się mogą osoby, które w zaawansowany sposób chcą wykonywać akrobacje. Zwykle nie montuje się ich również na trampolinach do fitnessu i niektórych małych trampolinach domowych.

Czynniki, na które należy zwrócić uwagę, wybierając trampolinę dla dziecka

Aby dobrze wybrać trampolinę, warto zwrócić uwagę na budowę samej trampoliny i jej poszczególne części, które sprawiają, że zabawa będzie bezpieczna, a sama trampolina będzie służyć nam dobrze przez wiele lat.

Siatka zabezpieczająca

Siatka wewnętrzna lub siatka zewnętrzna; jeśli zdecydujemy się na trampolinę z siatką, warto zadbać, aby była ona wykonana z mocnego materiału; wysokość siatki uzależniona powinna być od szerokości trampoliny;

Sprężyny

Umożliwiają skakanie na trampolinie; muszą być wykonane z solidnego materiału i być dobrze przyczepione zarówno do stelaża, jak i do maty; elementy te powinny być odpowiednio zabezpieczone;

Osłony na sprężyny

Chronią przed uszkodzeniem tych elementów oraz przed zranieniem się użytkowników o nie; muszą być wykonane z miękkiego, ale trwałego i odpornego na warunki atmosferyczne materiału; ich wielkość należy dopasować do wielkości samych sprężyn;

Stelaż

Solidnie wykonany zapobiegnie złamaniu się i zniszczeniu trampoliny; elementy powinny być na tyle grube, aby wytrzymać ciężar nawet kilku osób; stelaż powinien być zabezpieczony miękkim materiałem, aby uniknąć zranień użytkowników;

Mata do trampoliny

Bezpieczne skakanie to przede wszystkim dobra mata; powinna być wykonana z trwałego, odpornego i sprężystego materiału; kupując matę do stelaża (w celu wymiany lub skompletowania całego, nowego zestaw) należy dobrać wielkość maty do średnicy stelaża oraz ilości sprężyn.

Niezwykle ważne jest również maksymalne obciążenie, jakiemu możemy poddać trampolinę, by bezpiecznie nam służyła. Jest to najprościej mówiąc łączna waga osób, która na raz może korzystać z danego modelu. Trampolina, którą mamy zamiar kupić, powinna być pod tym względem dopasowana do naszych potrzeb, czyli do ilości dorosłych lub dzieci, które będą z niej korzystać.

Cechy wysokiej jakości - jaka trampolina będzie najlepsza?

Kupując trampolinę należy przede wszystkim zwrócić uwagę na bezpieczeństwo. Maty w trampolinie muszą być mocne i sprężyste, a stelaże odpowiednio grube i odporne na uszkodzenia. Twarde części powinny być osłonięte miękkim materiałem. Trampoliny ogrodowe o średnicy 2 metrów przeznaczone są zwykle dla jednej osoby. W przypadku większej ilości użytkowników, którzy chcieliby jednocześnie skakać, potrzeba trampoliny, której średnica będzie odpowiednio większa. Warto tez zwrócić uwagę na łatwość składania i rozkładania oraz na warunki przechowywania sprzętu.

Jakie trampoliny dla dzieci są polecane?

Również przy zakupie trampolin, które mają użytkować głównie najmłodsi, należy zadbać przede wszystkim o bezpieczeństwo skakania. W takich przypadkach polecane są zwłaszcza trampoliny z siatką wewnętrzną - siatka wewnętrzna, chroni zarówno przed upadkiem, jak i przed uderzeniem się o twarde części trampolin. Solidny i dobrze wykonany sprzęt to gwarancja bezpieczeństwa i przepis na dobrą zabawę.

To, jaką trampolinę będziemy mieć, zależy od naszych potrzeb i naszego gustu. Trampoliny oraz artykuły do nich - akcesoria i części do trampolin - możemy bez problemu kupić w dowolnym rozmiarze i kolorze.

Więcej o: