Duże parasole ogrodowe - tylko do dużego ogrodu? Obalamy mity

Podpowiadamy jakie duże parasole ogrodowe warto kupić, aby być zadowolonym nie tylko w tym sezonie, ale także przez kilka następnych. Poniżej krótki poradnik wyboru nawet do małych ogrodów.

Modny parasol ogrodowy.Modny parasol ogrodowy. Fot. Shutterstock

Parasole ogrodowe to rozwiązanie na wyjątkowo upalne, słoneczne dni. Stoły ogrodowe bądź zestawy mebli ogrodowych, które zostaną osłonięte przez parasol przeciwsłoneczny, na pewno staną się miejscem, w którym chętnie będziemy spędzać czas w czasie gorącego lata.

Zalety dużego parasola ogrodowego

Parasol ogrodowy to doskonałe rozwiązanie, gdy chcemy osłonić część naszego ogrodu przed natarczywym światłem słonecznym. Popularne jest stawianie ich zwłaszcza w ogrodzie czy na taras nad stołem i krzesłami. Dzięki temu posiłek lub rodzinne spotkanie będą przyjemniejsze. Parasole ogrodowe montowane są również przy leżakach lub krzesłach, które stawiamy nad ogrodowym basenem. Ich główną funkcją jest zacienianie danej części ogrodu.

Parasole ogrodowe są zwykle duże, ale jednocześnie lekkie i łatwe w obsłudze. Ich rozkładanie i składanie jest proste i nie wymaga skomplikowanych zabiegów. Duży parasol ogrodowy, zwłaszcza solidny model z dobrym stelażem i materiałem wysokiej jakości na pokrowcu, będzie nam służył przez długie lata. Wśród produktów dostępnych na rynku bez problemu odnajdziemy odpowiedni dla nas. Producenci oraz sklepy oferują małe parasole, jak również takie, gdzie rozmiar średnicy to nawet 5 m. Kolor pokrowca możemy dobrać pod własne upodobania.

Rodzaje parasolów ogrodowych

Na rynku dostępne jest kilka rodzajów dużych parasoli ogrodowych. Podstawa wśród nich i jednocześnie najpopularniejszy rodzaj to klasyczny parasol tradycyjny. Materiał czaszy rozciągnięty jest na stalowym stelażu, który można rozkładać i składać (działa to w taki sam sposób, w jaki rozkładane i składane są małe parasole osobiste). Jest to wyjątkowo tania (najtańszy parasol tradycyjny kupimy już nawet za 200 zł) i wygodna opcja. Parasol taki będzie dobrym dodatkiem nawet do małego ogrodu - osłoni nasz stół czy zestaw mebli ogrodowych przed słońcem, zapewni cichy, zacieniony kąt i przede wszystkim nie będzie zajmował dużo miejsca. łatwo go złożyć i rozłożyć, jest lekki i łatwy w przenoszeniu.

Parasol łamany różni się od tradycyjnego głównie możliwością zmiany kąta nachylenia czaszy. Dodatkowy przegub umożliwia nam ustawienie go w takiej pozycji, jaką będziemy akurat potrzebować. Parasole łamane często maja możliwość montażu do barierki, doskonale sprawdzą się zatem na tarasie, a nawet na balkonie w mieszkaniu w bloku. Cena będzie jednak wyższa (od 1 - 1,5 tys. złotych) i uzależniona od wielkości parasola oraz tego, jak bardzo skomplikowana będzie jego budowa. 

Jeszcze bardziej zaawansowaną możliwość regulacji nachylenia oraz ustawienia parasola na dowolną wysokość zapewnią nam modele parasoli na wysięgniku. To opcja do średnich lub dużych ogrodów, gdyż w porównaniu do poprzednich, zajmuje on zdecydowanie więcej miejsca. Z uwagi na skomplikowaną budowę oraz na rozmiar zwykle jest to opcja najdroższa. Czasza umożliwia jednak osłonięcie dużej przestrzeni, również regulowana wysokość na pewno będzie dużym atutem.

Jeśli interesuje nas coś podobnego do parasola, warto może wybrać żagiel. To odpowiednio obszyty pokrowiec, który możemy rozwiesić na danej przestrzeni, aby zaciemnić obszar ogrodów lub tarasów. produkty te są nowoczesne i wyjątkowo zjawiskowe. Będą doskonałą opcją do małych i dużych ogrodów.

Jakie cechy powinien mieć duży parasol ogrodowy?

Dobry parasol ogrodowy to na pewno inwestycja na lata. Warto zwrócić uwagę na jego rozmiar - średnica parasola nie powinna być zbyt duża, aby parasol zmieścił się na przeznaczone mu miejsce. W ofercie sklepów ogrodniczych na pewno odnajdziemy model o rozmiarze dopasowanym do nas. Warto zadbać o zakup takiego modelu, w którym pokrowiec wykonany jest z trwałego, wodoodpornego materiału, który nie blaknie pod wpływem warunków atmosferycznych. Pokrowiec co prawda możemy wymieniać, ale warto od razu zadbać o jego odpowiednią jakość. Solidne wykonanie stelaża to podstawa. Gdy interesuje nam ustawianie stelaża do naszych potrzeb, kupmy parasol ogrodowy łamany lub na wysięgniku. Jego konstrukcja pozwoli nam na ustawienie parasoli na dowolną wysokość.

Oferta różnych sklepów jest szeroka i możemy również przyjrzeć się dodatkom. Warto zadbać, aby nasz parasol, o ile nie jest z uchwytem do montowania, posiadał podstawę. Podstawy są wykonywane z plastiku i wypełniane wodą lub są to podstawy betonowe. Ich ciężar zapobiega przewróceniu się parasoli.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.