"Mówią, że śpi się lepiej". Polski ekodesign od podszewki

Wioleta Bednarczyk
02.02.2021 17:10
Szukasz sprawdzonych patentów na lepszy sen? Gryka i orkisz w poduszce, pestki wiśni w kołdrze, lniane narzuty, pościel wygodna jak ulubiony t-shirt - mamy to wszystko. To polski, ekologiczny design, który poprawia jakość snu.

Lniana pościel w naturalnych kolorach.Lniana pościel w naturalnych kolorach. Fot. Lumio

W Polsce mamy świetny ekodesign nie tylko do salonu. To też oryginalne i naturalne produkty do sypialni – piękne i wygodne łóżka z naturalnego drewna, ale również tekstylia, dzięki którym można się dobrze wyspać. Nasi projektanci i artyści wiedzą o tym najlepiej, dlatego wciąż zaskakują nowymi, ulepszonymi, a przede wszystkim ekologicznymi rozwiązaniami, które nie szkodzą środowisku. Dzięki tym produktom śpi się lepiej!

Gryka i orkisz w poduszce, pestki wiśni w kołdrze. "Mówią, że śpi się lepiej"

Co powiesz na poduszkę do spania z gryczanym i orkiszowym wypełnieniem? Nasza pierwsza myśl – ona nie może być wygodna. Według projektantów marki Plantule to jednak samo zdrowie, niekoniecznie na talerzu, ale podczas snu. Naturalne łuski wpływają na lepszy relaks i wygodniejszą pozycję w łóżku. Poduszka z łuską gryki i orkiszu stabilnie wspiera głowę, szyję i kręgosłup. Zobaczcie, co jeszcze mówi jej projektantka Anna Bienias: 

– Ze względu na swoją strukturę łuska swobodnie przemieszcza się pod wpływem dotyku i delikatnie masuje ciało, zapobiegając bólom głowy i rozpuszczając nagromadzone w ciągu dnia napięcia. Ty śpisz, a Plantula pracuje! Zaletą łuski gryki jest to, że cały czas pozostaje chłodna – nie nagrzewa się, a więc Ty również nie pocisz się i nie wybudzasz. Łuska gryki posiada naturalne właściwości antyalergiczne oraz zawiera związki hamujące rozwój bakterii i roztoczy. Na poduszce z łuską gryki śpisz zdrowo i głęboko.

Plantule to również inne poduszki – na oczy, do jogi i medytacji, a także lniana kołdra obciążeniowa z pestkami wiśni, która daje wiele dobrego podczas snu. Pomaga obniżyć napięcia w ciele, redukuje stres, regeneruje układ nerwowy, dzięki czemu ułatwia też zasypianie. 

Kołdrę Plantule uszyto z czterech warstw ekologicznego lnu, a jej pikowane kieszenie wypełniono tysiącami pestek wiśni. Podczas snu otula mocno i przyjemnie, ale również wpływa na zdrowie. "Terapeutyczny ciężar", który zapewniają liczne pestki wiśni, rozkłada się równomiernie na wszystkie partie ciała, co pozytywnie oddziaływuje na układ nerwowy i wywołuje efekt odprężenia. W tym tkwi sekret kołdry sensorycznej Pantule. Ponadto wierzchnia warstwa lnu, która jest miękka i przyjemna w dotyku, a także hipoalergiczna, umila dodatkowo sen. 

Kołdra, a także poduszka do jogi i medytacji z naturalnym wypełnieniem.Kołdra, a także poduszka do jogi i medytacji z naturalnym wypełnieniem. Fot. Plantule Pillows

Nasze ciało kocha len

Len to szlachetna tkanina, która im jest starsza, tym lepsza. Z biegiem lat staje się przyjemniejsza w dotyku, a z każdym praniem i prasowaniem – coraz bardziej miękka. Jest też bardzo wytrzymała. Ma bardzo dobre właściwości termoregulacyjne, które zapewniają świetny komfort snu przez cały rok, a także przeciwgrzybiczne i antyalergiczne, dlatego poleca się ją wszystkim uczuleniowcom. Len kocha nie tylko ciało, ale środowisko. Tego typu tkaniny ulegają naturalnemu procesowi rozkładu, ponieważ ich włókna nie zawierają metali ciężkich i innych szkodliwych domieszek. Ponadto potrafią się pięknie prezentować w każdym pomieszczeniu – także w sypialni. Dlatego lniana pościel wciąż cieszy się dużym powodzeniem. 

Lniane narzuty, poszewki na poduszki i kołdry Lumio to tekstylne cuda o prostym, ale solidnym wykończeniu. Ich pomysłodawczynią jest Anna Błaszczyk, która do wszystkich swoich produktów wybrała muślin, czyli najdelikatniejszą postać lnianej tkaniny. 

Łączę historię z nowoczesnością. Jestem trzecim pokoleniem związanym z tekstyliami, moja pracownia jest więc kontynuacją rodzinnej tradycji. Dorastałam w atmosferze szacunku dla pracy ludzkich rąk, dlatego tak ważne jest dla mnie etyczne podejście do procesu produkcji. Nie miałam wątpliwości, podejmując decyzję, że wyroby Lumio będą wytwarzane lokalnie, z użyciem tradycyjnych technik rzemieślniczych. Swoje produkty tworzę z lnu, który zajmuje ważne miejsce w historii polskiego włókiennictwa

– opowiada ich autorka i projektantka Anna Błaszczyk. 

"Fajnie jest na mroźnym puchu przez chwilę poleżeć, ale żeby od razu zasypiać?" 

Mówią założyciele Foonki – polskiej marki, która zrobiła swój śnieg i morski piasek na pościeli ze stuprocentowej bawełny, która jest bardzo wytrzymała i przyjemna w dotyku. To realistyczne grafiki inspirowane naturą, które zachęcają do odpoczynku. 

– Kochamy lato i tęsknimy za nim kiedy tylko się skończy. Mimo to, gdy przychodzi zima - chcemy mrozu i śniegu! [...] Dlatego postanowiliśmy, że sami zrobimy śnieg, by cieszyć się nim niezależnie od klimatu – opowiadają projektanci o pomyśle na nowy wzory pościeli, której grafika nawiązuje do białej zimy.

Śnieżna pościel.Śnieżna pościel. Fot. Foonka

Nocne Dobra – "Pościel wygodna jak ulubiony t-shirt"

– 5-6 metrów wysokogatunkowego bawełnianego jerseyu. Umiejętności najlepszych polskich krawcowych i szwaczek. Ogromna potrzeba stworzenia pościeli polskiej, ale na europejskim poziomie, ekskluzywnej, ale w rozsądnej cenie, a do tego tak miłej jak ulubiony t-shirt. Tak powstały Nocne Dobra – wyjaśniają właściciele marki Nocne Dobra. Dobra, tylko który kolor wybrać? Proponujemy romantyczną, ponadczasową biel i modną szarość. Te kolory pościeli sprawdzają się w każdym wnętrzu. 

Dzianinowe szarości na dobranoc? Tę pościel wykonano z jerseyu, który powstaje przez połączenie oczek w rządki lub kolumienki. To piękny, dzianinowy komplet, który odnajdzie się w wielu wnętrzach. Ponadto napis na poduszkach "Dobra Noc" dodatkowo podkręci charakter sypialni. 

Więcej o: