Trampolina z siatką - kiedy warto w nią zainwestować? Sprawdź!

Chcesz, aby twoje dziecko miało w przydomowym ogrodzie swój własny, bezpieczny plac zabaw, jednak wahasz się czy trampolina z siatką to właściwy wybór? Odpowiadamy - oczywiście! Pod warunkiem, że wybierzesz ją z głową, pamietając o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i właściwym montażu.

Trampolina z siatką.Trampolina z siatką. Fot. Shutterstock

Jaka trampolina ogrodowa dla dziecka?

Naukowcy, na podstawie wieloletnich badań udowodnili, że zabawa na trampolinie ma pozytywny wpływ na rozwój dziecka. Poprawia jego koordynacje ruchową i sprawność fizyczną, wzmacnia kręgosłup i mięśnie pleców. Właściwie używana, jest "zabawką" bezpieczną i praktyczną.

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów trampolin. Niektóre przeznaczone są dla dzieci, inne dla dorosłych, jeszcze inne służą tylko do ćwiczeń fitness. Próbując dokonać podziału trampolin można zacząć od wyróżnienia trampolin przeznaczonych do korzystania w domu i w ogrodzie.

  • Trampolina domowa - mała i zgrabna, spokojnie zmieści się w pokoju. Jest dedykowana do zabawy i ćwiczeń w domu dla jednej osoby.
  • Trampolina ogrodowa - o rozmiarach, które dopasować można do wielkości podwórka oraz ilości dzieci.
  • Trampolina fit and jump - trampolina do fitness, do użytku domowego i ogrodowego zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.

Trampoliny, które zostały najlepiej przystosowane do potrzeb dzieci i zabawy na świeżym powietrzu, to te z drugiej grupy. Zdecydowana większość produktów, została wyposażona w siatkę ochronną, która gwarantuje bezpieczeństwo i komfort zabawy.

Trampolina z siatką wewnętrzną czy zewnętrzną?

Jaką trampolinę z siatką zabezpieczającą wybrać, co wziąć pod uwagę? Mamy dwie możliwości.

Siatka wewnętrzna

Trampoliny z siatką wewnętrzną zaprojektowano z myślą o najmłodszych dzieciach - w wieku od 2 do 4 lat. Takie maluchy wymagają szczególnej uwagi i bezpieczeństwa. I tę rolę idealnie odgrywa siatka zabezpieczająca mocowana wewnątrz. Chroni przed kontaktem ze słupkami mocującymi oraz wypadnięciem poza matę. Dodatkowo zabezpiecza przed niebezpiecznym utknięciem nogi między matą, a sprężynami. Przez ograniczenie przestrzeni w naturalny sposób zmusza do skoków w centralnej części batuty, podnosząc w ten sposób bezpieczeństwo podczas akrobacji.

Aby siatka mogła jak najlepiej spełniać swoje zadanie powinna być wykonana z materiałów dobrej jakości. Dzięki niej Twoje dziecko będzie mogło korzystać z trampoliny w sposób bezpieczny i wygodny.

Siatka zewnętrzna

Dla starszych dzieci - powyżej 4 roku życia , warto kupić trampolinę ogrodową z siatką zewnętrzną. Dlaczego? Trampoliny ogrodowe z siatką zamocowaną na zewnątrz, dysponują większą przestrzenią do zabawy. Siatka w tych modelach, jest bardziej oddalona od skoczka, dzięki czemu ma on dyspozycji dużo więcej przestrzeni. Ponadto, większe dziecko, potrafi być bardziej ostrożne i unikać skakania na trampolinie w okolicach obrzeży.

Szukając trampolin ogrodowych warto zawsze uwzględnić wiek dziecka i dzięki temu dopasować produkt do indywidualnych potrzeb małego akrobaty. 

Na co warto zwrócić uwagę?

Na co należy zwrócić uwagę, aby wybrać trampolinę do ogrodu najwyższej jakości, na które akcesoria i części do trampolin należy szczególnie uważać?

  • WŁAŚCIWA ŚREDNICA

Przed zakupem trampoliny warto ustalić długość średnicy danego modelu. Producenci oferują akcesoria o kulu wymiarach:

- 8 FT 244 cm - model odpowiedni dla 1-2 dzieci

- 10 FT 304 cm - model dla max. 3 dzieci

- 12 FT 366 cm - model dla 4 dzieci

- 16 FT 487 cm - największy dostępny rozmiar, z możliwością jednoczesnego korzystania 5-6 dzieci

  • DOSTOSOWANE OBCIĄŻENIE

Ważnym parametrem każdej trampoliny jest jej maksymalne obciążenie statyczne. W tańszych modelach będzie ono oscylowało w okolicach 100kg, w droższych i jednocześnie lepszych jakościowo w okolicach 150 kg. Obciążenie statyczne ma znaczenie jeśli z trampoliny ma korzystać w jednym czasie kilka osób.

  • SOLIDNA PODSTAWA I STELAŻ

Przed dokonaniem wyboru, zwróć uwagę na podstawę, która musi być bardzo stabilna. Ważna jest grubość ścianki stelażu, która powinna mieć ok. 1,5 cm. Jeśli będzie miał zbyt cienkie ramiona, mogą się one powyginać lub połamać, dlatego wybieraj trampoliny ze stelażem z grubymi i solidnymi ramionami, które będą obite pianką zabezpieczającą. Połączenia usztywniające powinny być ryglowane lub przykręcane.

  • ODPOWIEDNIE SPRĘŻYNY

Bardzo ważnym elementem budowy każdej trampoliny są sprężyny. Powinny one być masywne i wytrzymałe. A dodatkowo posiadać zabezpieczenie, w postaci osłony wykonanej z trwałego i wodoodpornego materiału.

Większe trampoliny powinny być wyposażone w drabinkę, dzięki której dziecko bez przeszkód dostaniesz się do środka.

  • JAKOŚĆ MATY I WYSOKOŚĆ SIATKI

Trampoliny ogrodowe ich mata oraz osłaniające je siatki powinny być wykonane z materiału odpornego na niekorzystne warunki atmosferyczne. Optymalna wysokość siatki wynosi ok 180 cm.

Więcej o:
Copyright © Agora SA