Jaki hamak w ogrodzie i gdzie go powiesić? Podpowiadamy

Prawdziwy renesans przeżywają w ostatnim sezonie - pochodzące z Ameryki Południowej - hamaki ogrodowe. Jeśli cenisz sobie spokój, komfort i relaks w ogrodzie ten mebel będzie strzałem w dziesiątkę. Sprawi, że wypoczynek w na świeżym powietrzu stanie się naprawdę wygodny i przyjemny. Gdzie kupić i jak zawiesić idealne hamaki? Podpowiadamy.

Hamak ogrodowyHamak ogrodowy Shutterstock

Jaki hamak wybrać?

Na co warto zwrócić uwagę wybierając hamak? Czym się kierować, szukając idealnego modelu? Gdzie kupić hamak ogrodowy?

Producenci oferują hamaki wykonane z różnego rodzaju materiału, o różnych wzorach i kształtach. To, na który z nich się zdecydujesz, zależy wyłącznie od Twojego indywidualnego gustu, potrzeb i oczekiwań. Dobrze wybrany, gwarantuje przyjemny relaks w ogrodzie.

Zanim rozwiesisz swój wymarzony bujak między drzewami, sprawdź kilka parametrów:

1) jakie jest jego maksymalne obciążenie (w większości ok. 100 kg);

2) jakiej długości i szerokości jest materiał;

3) jakiej jakości jest materiał;

4) jaki jest sposób mocowania;

5) czy hamak posiada stelaż;

Te podstawowe parametry hamaków ogrodowych, pozwolą Ci znaleźć produkt nie tylko elegancki, ale również funkcjonalny. Pamiętaj, że wygodne hamaki muszą być również wytrzymałe i bezpieczne. Jest to szczególnie ważne, jeśli z hamaku będą korzystały dzieci. Szukając dobrego jakościowo modelu warto wybrać hamak tradycyjny, wykonany z bawełny. Zwróć uwagę, że klasyczny model w połączeniu w wysokiej klasy tworzywem, daje gwarancję bezpieczeństwa i wygody. Możesz rozważyć wybór modelu przeznaczonego dla dwóch osób lub mniejszego - jednoosobowego.

Hamaki ogrodowy - jak je rozwiesić?

HamakHamak Fot. Shutterstock

Aby w pełni cieszyć się relaksem na hamaku, trzeba zadbać o jego bezpieczne i stabilne zawieszenie. Jest kilka sprawdzonych sposobów montażu, poniżej przedstawiamy kilka z nich. 

Hamak mocowany do ściany

Jeżeli chcesz, aby Twój hamak zawisł na werandzie lub tarasie możesz wykorzystać do jego zamocowania ścianę domu. Drugim punktem może być drzewo, trzepak lub altana. Do stabilnego zaczepienia w ścianie przydadzą się śruby oczkowe montowane w kołkach rozporowych. Pamiętaj, że hamak do ogrodu musi być naprawdę solidnie zakotwiczony, ponieważ siły działające na punkt montażu są większe niż sam ciężar osoby leżącej na hamaku. Aby uniknąć niechcianych wypadków, użyj do montażu haków, lin i materiałów najwyższej jakości.

Do zamocowania hamaka w drewnianej konstrukcji ściany najlepiej użyć węzła lub wkrętu do drewna z oczkiem. Aby ułatwić sobie zawieszanie i zdejmowanie, na końcach linek warto przyczepić karabinki lub szekle.

Hamak rozwieszony na drzewach

Jednym z najprostszych i najmniej wymagających sposobów mocowania hamaka, jest rozwieszenie pomiędzy dwoma drzewami. Zanim przystąpisz do montażu sprawdź, czy odległość jest odpowiednia i czy ich rozmiary pozwalają na bezpieczne zawieszenie. Zbyt małe drzewo lub zbyt giętka gałąź mogą nie wytrzymać obciążenia i złamać się podczas korzystania z hamaka.

Rozwieszając huśtawkę pomiędzy drzewami, zadbaj o to by nie uszkodzić kory. W tym celu użyj szerokich taśm z pętlami. Owiń je kilka razy wokół pnia lub gałęzi, dzięki temu huśtawka będzie bezpiecznie zamontowana a kora drzewa nie ucierpi.

Alternatywą taśmy jest gruba lina. Do zawieszenia hamaka na linach można użyć, prostych węzłów, tj. skrajnego tatrzańskiego z zabezpieczeniem lub cumowniczego. Przy wykorzystaniu drzew jako naturalnego stelażu, należy unikać używania wkrętów lub innego rodzaju mocowań, ponieważ mogą one nieodwracalnie uszkodzić korę, a nawet spowodować obumarcie drzewa. 

Hamaki na stelażu

Bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem, jest zakup stelaża dedykowanego do hamaków. Stelaż daje możliwość ustawienia hamaka w dowolnym miejscu na tarasie lub w ogrodzie. Stelaże hamakowe są idealną alternatywą dla tych, którzy nie mają w ogrodzie solidnych drzew lub możliwości montażu do ściany domu.

Producenci dają do wyboru dwa modele stelaży: drewniane oraz wykonane z metalowych rurek. Przed zakupem upewnij się, że jego rozpiętość będzie wystarczająca do zawieszenia Twojego hamaka. Ogromną zaletą hamaków na stelażu jest przede mobilność. Stelaż możesz nie tylko przestawiać w różne miejsca, ale również złożyć i zabrać na wycieczkę lub na wakacje.

Ciekawą funkcją, stelaży jest możliwość przymocowania zadaszenia chroniącego przed słońcem i deszczem.

Hamak ogrodowy dla dzieci

Nowością na rynku są hamaki dla dzieci. Wyglądem i kształtem przypominają klasyczne hamaki, są jednak mniejsze i lepiej przystosowane do potrzeb małych użytkowników. W przypadku hamaków dla dziecka możliwy jest zakup wraz ze stelażem, który zapewnia wygodne zawieszenie.

Hamak brazylijski

Hamak brazylijski zwany też wiszącym krzesłem jest alternatywą dla klasycznego hamaka. To materiałowe siedzisko, które można zawiesić na drzewie, na tarasie, balkonie lub werandzie. Jego zaletą jest zgrabny kształt, nie zajmujący zbyt wiele miejsca.

Turystyczny hamak

Hamak turystyczny to z kolei model, który idealnie nadaje się np. pod namiot. Jest chętnie wykorzystywany przez podróżników, ze względu na łatwość montażu i przechowywania. Hamaki turystyczne nadają się do rozwieszenia w rożnych miejscach zazwyczaj na drzewach i stelażach. Najnowsze są z jednej strony lekkie, a z drugiej bardzo wytrzymałe, dlatego stanowią idealną alternatywę dla łóżka polowego lub dmuchanego materaca.

Warto pamiętać, że hamaki w ogrodzie mogą zastąpić trampoliny ogrodowe.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.