Układanie paneli jest łatwe wówczas, gdy w danym pomieszczeniu posiadamy idealnie równą podłogę. Ma to bardzo ważne znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy chodzi o panele winylowe. Nie jest to jednak jedyna funkcja, którą musi spełniać ten element. Wybór podkładu jest też ważny z uwagi na to, że pełni funkcje izolacyjne, chroniąc przed nadmiarem wilgoci. Sprawia też, że panele swobodnie pracują pod naciskiem, co przekłada się na ich trwałość. Panele na ogrzewanie podłogowe dodatkowo sprawiają, że podkłady muszą charakteryzować się możliwie niskim oporem cieplnym. Materiały, które dobrze przewodzą ciepło, wpłyną na dobrą wydajność systemu ogrzewania. Pożądana bywa również wysoka izolacja akustyczna, którą również może dać dobrze dobrany podkład pod panele.
Wybór odpowiedniego podkładu wymusza zapoznanie się z podstawowymi rodzajami takich materiałów. Co zrobić, żeby wybrać podkład odpowiednio dostosowany do naszych potrzeb? Który podkład pod panele kupić? Nierówne podłogi można niwelować, stosując:
Który rodzaj podkładu pod panele wybrać w przypadku układania paneli na nierówne podłogi? Chcąc załatwić sprawę bez wylewki samopoziomującej, należy sięgnąć po podkład z polistyrenu. Jego zaletą jest grubość i mniejsza podatność na ugniatanie - w tym miejscu widać przewagę XPSa nad tańszą pianką z polietylenu. Inną opcją, którą można rozważyć przy niskim poziomie nierówności, jest wybór eko płyty. Niestety, podobnie jak np. papier falisty czy tektura karbowana, zbyt łatwo chłonie wodę i nie wszędzie będzie się sprawdzać. Jednym z bardziej nowoczesnych rozwiązań jest możliwość wyboru drogiego podkładu pod panele poliuretanowo-mineralnego.
Wśród najczęściej wybieranych podkładów pod panele do ogrzewania podłogowego poleca się również te, które mogą niwelować nierówności. Kluczowy w przypadku efektywności ogrzewania podłogowego jest niski współczynnik oporu cieplnego. Również tutaj docenia się podkłady poliuretanowo-mineralne i podkład z polistyrenu ekstrudowanego (XPS). Jako tańszy zamiennik sprawdzą się podkłady z polietylenu o dużej gęstości PEHD. W przypadku ogrzewania podłogowego należy jednak zadbać o możliwie najlepszy podkład, na którym ułożymy panele. Chodzi o to, aby całość służyła sprawnie przez lata.