Oddzielanie kuchni od salonu - jak to dobrze i mądrze zrobić? Podpowiadamy

Jak oddzielić kuchnię od salonu? Chodzi o to, żeby podział był przeprowadzony estetycznie i stanowił płynne przejście pomiędzy obiema strefami. Ważne, że można go przeprowadzić na wiele sposobów - używając wyspy, stołu, ale też przesłony lub ścianki. Który będzie najbardziej odpowiedni dla nas?

Salon z jadalnią w niewielkim mieszkaniu.Salon z jadalnią w niewielkim mieszkaniu. Fot. Shutterstock

Jak oddzielić kuchnię od salonu wykorzystując stół?

Bardzo praktyczne rozwiązanie, oddzielające aneks kuchenny od salonu, sprowadza się do wykorzystania stołu. Jego prawdziwa siła tkwi w prostocie. Sprawdzi się w przypadku różnych wnętrz, także tych o mniejszych wymiarach. Nie tylko chodzi tutaj o granicę pomiędzy kuchnią a salonem, ale o wytyczenie bardzo funkcjonalnego ciągu w aranżacji mieszkania. Z kuchni przechodzimy do miejsca spożywania posiłków, jadalnia zaś posiada już widok na salon. Można też zestawić stół z wyspą kuchenną.

Przyjmuje się różne sposoby na funkcjonalne oddzielenie kuchni od salonu. W domach, gdzie jest dużo przestrzeni do zagospodarowania, mebel wraz z krzesłami może być ustawiony centralnie - z przejściem po obu stronach. Gdy część poświęcona na aneks jest węższa, blat stołu ustawia się pod jedną ze ścian.

Stół do jadalni.Stół do jadalni. Fot. Abra Meble

Wyspa lub półwysep

Także wyspa kuchenna lub półwysep może dzielić otwartą przestrzeń na strefy. Pomysły, by w ten sposób wyodrębnić salon od kuchni, są nie tylko ciekawe i nowoczesne, ale także bardzo funkcjonalne. Otrzymujemy dodatkową przestrzeń i blat roboczy, który możemy wykorzystać bez tracenia kontaktu z naszymi gośćmi. Dobry pomysł na podział przestrzeni, który pozwala brać udział w życiu towarzyskim także podczas przygotowywania posiłku dla naszych gości.

Jak oddzielić kuchnię od salonu? Przesłona

Jak przeprowadzić oddzielenie kuchni od salonu, gdy wnętrze jest utrzymane w nowoczesnym stylu? Wspaniałym pomysłem będzie ażurowa przesłona. Można ją spotkać w postaci drewnianych szczebli, ale przede wszystkim wyciętą z płyty MDF w formie gotowych paneli. Ostatnie rozwiązanie jest bardzo estetyczne - można zdecydować się na różne rodzaje wzoru, który dodatkowo ozdobi pomieszczenie. Wysoka transparentność sprawia, że nie musimy rezygnować z idei otwartej kuchni.

Wykorzystanie ścianki działowej

Czym oddzielić salon od kuchni na etapie wczesnych prac aranżacyjnych i nie wydać na to zbyt dużej ilości pieniędzy? Takim tanim rozwiązaniem może być półścianka z płyty karton-gips. Preferuje się wąskie ściany do samego sufitu, które przesłonią część aneksu tak, że kuchnia zostanie wyraźnie wyodrębniona. Zaletą rozwiązania jest jego niski koszt, ale też łatwość wykonania. Wiele osób decyduje się wprowadzić takie rozwiązanie w życie samemu (pomogą liczne materiały w Internecie).

Jak zrobić ''ścianę'' z mebli?

Czym oddzielić kuchnię od salonu? Wypróbowanym od lat rozwiązaniem jest ''ścianka'' z mebli. Wykorzystując większy regał, zyskujemy jednocześnie dość miejsca do przechowywania rzeczy potrzebnych w salonie i kuchni. Sprawdzi się zwłaszcza w domu, w którym ceniony jest styl retro. Do takiego wnętrza będzie idealnie pasować ciekawa komoda. Można ją np. utrzymać w stylu shabby chic. Wówczas otwarta kuchnia może zostać wyodrębniona przy pomocy starszych mebli, które zostały odnowione i stylowo przemalowane.

Nie zawsze musi to być klasyczna wysoka ''ścianka'' z mebli. Pomiędzy salonem a kuchnią zdarzają się ciekawe aranżacje dzielące pomieszczenia na strefy np. przy wykorzystaniu kompletu wypoczynkowego. Kanapa i telewizor doskonale oddzielą miejsce do wypoczynku, od przeznaczonego na przygotowywanie posiłków. Kuchnia otwarta może być też oddzielona od salonu dzięki zielonej ściance stworzonej przez pnące rośliny.

Kreatywny sposób, czyli ruchoma przesłona

Czy drzwi przesuwne lub chowane w ścianie mogą wydzielić kuchnię od pozostałej części wnętrza? Oczywiście, że tak. Można także postawić na mniej inwazyjny sposób montażu. Zwłaszcza drzwi rustykalne świetnie się prezentują na prowadnicach przytwierdzonych do ściany. Drewno to uniwersalny surowiec przeznaczony do prac wykończeniowych w domu. Kuchnie, gdzie zostało użyte, mogą być wykańczane w rozmaity sposób. Takie pomieszczenia mogą stać się bardzo klimatyczne i ciekawe - często w środku wykorzystuje się inne meble kuchenne z drewna (zwłaszcza bardzo estetyczne stoły kuchenne wykonane z tego naturalnego surowca).

Więcej o: