Jak wyrównać podłogę pod panelami bez wylewki? Podpowiadamy

Wyrównanie podłoża jest konieczne zwłaszcza wtedy, gdy układamy panele winylowe. Prosty sposób ich kładzenia wymaga jednak, żeby podłoga była pozbawiona nierówności. Chociaż często zaleca się stosowanie wylewki samopoziomującej, to takie rozwiązanie nie jest bez wad. Co innego można zrobić, żeby późniejsze układanie paneli przebiegło bez problemów?

Kuchnia z wyspą. Kuchnia z wyspą.  Fot. Shutterstock

Dlaczego unikamy robienia wylewki

Jak wyrównać podłogę pod panele bez wylewki? Z pewnością wylewka samopoziomująca może niwelować zarówno mniejszy, jak i większe nierówności. Wykorzystuje się ją także na już istniejące podłoże, które spękało lub uległo innym defektom. Wystarczy dobrze rozrobioną masę rozprowadzić po powierzchni, do czego wykorzystuje się prostą deskę lub listwę. Można doprowadzić do wyrównania podłoża bez odkształceń, dużych nakładów, samo przygotowanie również nie jest bardzo skomplikowane. Przy dobrym rozprowadzeniu, wylewka da efekt idealnie gładkiego podłoża, pozbawionego nierówności.

Jakimi wadami odznaczają się wylewki samopoziomujące? Niestety, są w pełni suche i gotowe, by ułożyć na nich panele, dopiero po upływie tygodnia. Jest to duży problem, gdy chcemy sprawnie przeprowadzić remont domu.

Jak wykonać podłogę pod panele bez wylewki? Dostępne sposoby

Jak wyrównać podłogę pod panele? Nierówności posadzki nie powinny przekraczać 2 lub 3 mm. Jeśli nie uda nam się dostosować podłogi do wymagań, to wkrótce na powierzchni paneli pojawią się mikrouszkodzenia, które z czasem zniszczą okładzinę. W przypadku, gdy chcemy wyrównać podłogę pod panele na starych deskach, stosuje się nierzadko różnego rodzaju płyty drewnopochodne (np. OSB).

Przy podłożach betonowych w użyciu są także płyty z suchego jastrychu. Taki materiał do wyrównania podłogi stosuje się zwłaszcza w przypadku starego budownictwa. Mogą to być np. płyty betonowe lub kartonowo-gipsowe. Stosuje się je zwłaszcza wtedy, gdy charakter wnętrza nie pozwala na wprowadzanie do środka dodatkowej wilgoci. Tak wyrównana podłoga jest też lekka i łatwa w montażu. Bez problemu dadzą sobie z tym radę nawet osoby bez doświadczenia. Bezpośrednio pod panele podłogowe, gdy nierówności podłogi są niewielkie, stosuje się podkład np. z polistyrenu ekstrudowanego lub eko płyt.

Nierówności podłogowe niweluje się też dzięki żywicom, lakierom i masom naprawczym.

Naturalna sypialnia.Naturalna sypialnia. Fot. Shutterstock

Sposób na nierówną podłogę pod panele podłogowe: żywice poliuretanowe i żywice epoksydowe

Podłogi wyrównywane dzięki użyciu żywic mogą mieć bardzo dobre właściwości jeśli chodzi o uzyskanie równej powierzchni. Co jeszcze jest zaletą takich preparatów? Również one mogą być używane przez osoby, które nie mają dużego doświadczenia jeśli chodzi o niwelowanie nierównych podłóg. Wyróżniamy:

żywice epoksydowe - tworzy nieprzepuszczalne powłoki; charakteryzuje się bardzo dobrą przyczepnością do różnych powierzchni. Jest bardzo odporna, poza domem, coraz częściej stosowana na balkony i tarasy

żywice poliuretanowe - wyróżnia je elastyczność i miękkość, dzięki czemu wykazują duży poziom odporności na mikropęknięcia (i dają się stosować m.in. do niwelowania nierówności pod podłogi z paneli).

Jak wyrównać podłogę pod panele bez wylewki? Stosowanie żywicy pod panele

Dodatkowo nad wylewkami samopoziomującymi żywice przeważają tym, że stosowane na podłodze szybko schną i nadają do stosowania w różnych sytuacjach. Można je stosować tak jako warstwę wierzchnią, jak i pośrednią. Docenimy je, kiedy przyjdzie nam wyrównać podłogę ze znacznymi ubytkami, które ciężko będzie skryć podkładem nawet z grubej pianki czy XPSa.

Wśród żywic brakuje pewnej standaryzacji w zakresie przygotowania produktu do użycia i jego aplikacji. Nabywając konkretny preparat, przed zastosowaniem na podłodze, trzeba się zapoznać z jego składem i instrukcją stosowania. Bez tego możemy narazić się na problemy i gorszy efekt, niż zakładaliśmy. Warto rozważyć zastosowanie żywicy jako preparatu, którego celem jest niwelowanie nierównych posadzek pod panele. Substancje tego rodzaju sprzyjają szybkiej pracy i są mało kłopotliwe w użyciu. Panele podłogowe zostaną położone zdecydowanie sprawniej.

Więcej o: