Mała kuchnia w bloku - przykładowe aranżacje. Zainspiruj się!

Co zrobić, żeby mała kuchnia w bloku była piękna i funkcjonalna? Jak sprawić w niej wrażenie większej przestrzeni? Nie jest to łatwe w sytuacji, gdy wygospodarowana przestrzeń z trudem mieści podstawowe sprzęty AGD. Istnieją jednak sposoby, żeby obejść trudności i ciekawie zaaranżować wnętrze małej kuchni w bloku.

Mała kuchnia w bloku: podstawowe zasady

Nim zabierzemy się za szczegółowe rozwiązania, zyskajmy pewność co do tego, że mała kuchnia będzie w stanie spełniać podstawowe funkcje takiego pomieszczenia. Jej przestrzeń musi:

  • nadawać się do przechowywania sprzętów i podstawowych zapasów - niezbędne będą więc różne rodzaje zabudowy, górnych szafek kuchennych, szafki pod zlewozmywak i otwarte półki na najbardziej potrzebne rzeczy
  • umożliwiać sprawne gotowanie - także kuchnia w bloku musi posiadać niezbędne sprzęty do gotowania i zlewozmywak, by po tej czynności posprzątać
  • dawać możliwość wygodnego przygotowywania potraw - stąd popularne są kuchnie w kształcie litery L, ale też kuchnia z wyspą tam, gdzie istnieje możliwość postawienia na takie rozwiązanie

Często jesteśmy zmuszeni do trudnych wyborów - które z mebli kuchennych pozostawić, z których zrezygnować? Z reguły najlepiej jest pozostawić tylko najbardziej niezbędne z szafek, dużą ilość przyborów do gotowania wieszając na ścianach lub zawieszając pod szafki kuchenne. Dobrym wyborem jest też aranżacja kuchni, gdzie meble kuchenne projektuje się pod wymiar. Niestety, ale w przypadku małych kuchni każde kilkanaście dodatkowych centymetrów czyni różnicę.

Jeszcze trudniej, niż o przechowywanie lub miejsce do pracy, jest o zagospodarowanie przestrzeni do spożywania posiłków. Projekt musi zakładać bardzo ergonomiczne rozwiązania - choćby z blatem opuszczanym, który normalnie spoczywa na ścianie.

KuchniaKuchnia Fot. Abra Meble

Kolory w małej kuchni w bloku

W przypadku, gdy przestrzeń kuchenna jest mała, warto zadbać o kolory, które wykorzystamy w aranżacji pomieszczenia. Do takich wnętrz warto wybierać jasną kolorystykę, którą użyjemy, malując ściany, ale także w przypadku blatu kuchennego, sprzętów AGD lub frontów szafek. Chodzi o to, żeby jasna kolorystyka powiększała optycznie kuchnię. Biele, beże, pastele lub szarości położone na ściany doskonale sprawdzą się w takiej roli. Nieco ciemniejsza, ale również stosunkowo jasna i błyszcząca powinna być kuchenna podłoga. Być może nie ma tutaj miejsca dla niezbyt praktycznej bieli, ale świetnie sprawdzą się odcienie szarości. Ważne jest też oświetlenie. Jeśli do wnętrza nie wpada dość dużo naturalnego światła, ściany warto podświetlić w sposób sztuczny. Mały metraż będzie lepiej się prezentował wizualnie, gdy design będzie łączył światło, jasne barwy i połyskliwe wykończenia.

Mała kuchnia połączona z salonem

Kuchnia Artisan.Kuchnia Artisan. Fot. Abra Meble

Niewielkie kuchnie w bloku zyskują już wtedy, gdy połączymy je z salonem. Aneks kuchenny trzeba jednak umiejętnie połączyć z resztą przestrzeni. Zamiast ciężkiej ściany, dobrym wyborem będzie stworzenie wyspy dzielącej oba miejsca, dzięki czemu uzyska się dodatkowy blat roboczy. Od pozostających w salonie gości nie będą nas oddzielać ciężkie drzwi, a tylko niska przesłona. Kuchnia otwarta może pomieścić inne szafki ustawione w kształt litery L. Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne - nad blatem mogą pracować dwie osoby, nie przeszkadzając sobie wzajemnie. 

Kuchnia pod skosem lub bardzo wąska

Niewielką kuchnię w bloku trzeba niekiedy zaaranżować pod skosem. Aranżacja będzie jeszcze trudniejsza, ale odpowiednio wykonana zabudowa może przyczynić się do uzyskania dobrego efektu. Jeszcze większe jest zapotrzebowanie na to, żeby meble były wykonane na wymiar. Dzięki niej nawet małe przestrzenie wykorzystamy w pełni.

Trudno jest urządzić także miejsce w wąskiej kuchni. Wystające drzwiczki, drzwi i inne elementy zabudowy mogą skutecznie utrudnić pracę. Oszczędność przestrzeni wymusza, żeby meble były umieszczone tylko na jednej ścianie kuchni. Zabudowa powinna zajmować całą jej powierzchnię, blat zaś być możliwie długi i wąski. Taka kuchnia w bloku zdecydowanie może być funkcjonalna.

Jak zaaranżować małą kuchnię w bloku? Topowe pomysły

Meble do kuchniMeble do kuchni Fot. Abra Meble

Jaką zabudowę małej kuchni wybrać? W jakim stylu ją urządzić? Projekt musi być dobrze przemyślany. Warto inspirować się pomysłami niewielkich kuchni:

  • w stylu skandynawskim - kuchnia w bloku świetnie sprawdzi się z drewnianymi meblami i jasnymi ścianami, które oferuje styl skandynawski
  • łączących czerń i biel - klasyka wystroju kuchni jakby przekopiowana ze starszych amerykańskich filmów
  • w kolorze białym - taka kuchnia jest zawsze modna. Szafki kuchenne wiszące powinny być połyskliwe
  • z wyrazistą podłogą - patchworkowe płytki w różnych stylizacjach będą przykuwać uwagę swoim pięknym designem - nawet szara kuchnia zyska nietypowy urok. Do tego koniecznie jakieś ciekawe meble kuchenne
  • nowoczesnych i minimalistycznych - małe kuchnie w takich stylizacjach jest bardzo łatwo stworzyć. Bez problemu kupimy do nich nawet dość tanie zestawy mebli
  • w stylu angielskim - aranżacja kuchni w takim stylu powinna opierać się o klasyczny drewniany regał kuchenny np. w kolorze niebieskim, który da bardzo dobry dostęp do przestrzeni roboczej. Warto wtedy pamiętać, by pozostałe elementy wystroju były jaśniejsze.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.