Ustawianie łóżka w małej sypialni - jak to zrobić, by nie zagracić pokoju?

Odpowiednie ustawienie łóżka w sypialni gwarantuje pełny komfort snu, ale jest też sposobem na funkcjonalną organizację przestrzeni. Sypialnia nie może sprawiać wrażenia zagraconej, gdzie swobodny dostęp do niektórych części niewielkiego pomieszczenia jest ograniczony. Jak wybrnąć z trudnej sytuacji?

Łóżko do małej sypialni: Jakie wybrać?Łóżko do małej sypialni: Jakie wybrać? Fot. Shutterstock

Jak ustawić łóżko w małej sypialni? Bardzo ważny dylemat

Bardzo łatwo jest źle umeblować sypialnię, niewłaściwie ustawione łóżko stanowi do tego klucz. Jednocześnie jest to bardzo ważna przestrzeń w każdym domu. Powinniśmy się w niej cieszyć dobrym snem, który pozwoli nam na uzyskanie energii potrzebnej na cały dzień. Odpowiednio ustawione łóżko z wezgłowiem, wyposażone w dostosowany do naszych potrzeb materac, również może funkcjonować źle. Wystarczy, że przejścia do łóżka będą zbyt wąskie - przed snem będziemy się denerwować z ich powodu, zamiast cieszyć relaksem i spokojem.

Jakie łóżko w małej sypialni?

Nim zdecydujemy, jak ustawić łóżko w sypialni o niewielkich rozmiarach, powinniśmy się zastanowić nad nim samym. Jakie meble warto brać pod uwagę? W przypadku, gdy aranżacja dotyczy pokoju młodzieżowego lub studenckiego, często wybiera się rozkładaną kanapę, która w ciągu dnia zajmuje bardzo mało miejsca. W przypadku dwojga osób powinno być to klasyczne łóżko. Przede wszystkim warto zastanowić się nad jego wymiarami. Chociaż dla dwojga poleca się możliwie najszersze, to bardzo okazałych mebli nie uda nam się zmieścić do małego wnętrza. Wówczas optymalnymi rozwiązaniami są 140 cm lub 160 cm - o ile takie wymiary mebla będą pasowały do małej sypialni.

Gdzie nie ustawiać łóżka w sypialni?

Trzeba pamiętać, że nie tylko sama mała sypialnia nas ogranicza. Rozstawienie okien i drzwi, sposób rozmieszczenia instalacji elektrycznej (gniazdka) i grzewczej (kaloryfery) to także ważne cechy przestrzeni, które trzeba brać pod uwagę. Nie powinniśmy ustawić łóżka bezpośrednio pod oknem lub przy kaloryferze. Podobnie w przypadku ściany, w której znajdują się drzwi. Również zastawione łóżkiem gniazdka elektryczne przestają spełniać dobrze swoją rolę.

Szafa przesuwna.Szafa przesuwna. Fot. Abra Meble

Gdzie warto ustawić łóżko w sypialni?

W którym miejscu ustawić łóżko w sypialni? Najlepiej sprawdza się jego umiejscowienie naprzeciwko drzwi i przy ścianie, gdzie nie ma okna. Najlepiej wybrać miejsce pośrodku. Często jednak nie jest to takie proste. Istotne, czy chodzi o łóżko dla pojedynczej osoby, które można ustawić pod bokiem, czy też łoże dla dwojga osób. W ostatnim przypadku ważny jest równy dostęp dla obu osób. Jeśli jest możliwość takiego ustawienia, to można je odsunąć od ściany i ustawić wezgłowiem do okna. Znaczenie ma, żeby z obu stron zmieściły się stoliki nocne. Odsłonięte z trzech stron sypialni łóżko będzie bardzo praktycznym rozwiązaniem.

Jeśli chodzi o łóżko dla pojedynczej osoby, to można je przesunąć w róg pokoju. Być może nie będzie to bardzo atrakcyjne wizualnie, ale pozwoli zaoszczędzić wiele miejsca. Szansa na komfort i dobry sen pozostanie bez zmian.

Łóżko w sypialni - jak poradzić sobie w wąskim pomieszczeniu

Ustawienie łóżka w długim, ale bardzo wąskim pomieszczeniu również nie należy do łatwych zadań. Wówczas musimy się zdać na możliwości aranżacyjne, które daje nam konkretna przestrzeń. Często nie mamy wielkiego wyboru i trzeba ustawić łóżko pod oknem, choć lepszym rozwiązaniem byłoby umieszczenie go przy ścianie przeciwległej do okna, co z pewnością jest lepsze dla zdrowego snu. Jeśli pomieszczenie znajduje się na poddaszu, możliwości ograniczają dodatkowo skosy. Meble do sypialni wybiera się tak, żeby elementy architektoniczne nie przeszkadzały w ich użytkowaniu. W przypadku łóżka do sypialni może chodzić np. o niskie wezgłowie. 

Biała toaletka.Biała toaletka. Fot. Abra Meble

Jak ustawić łóżko w małej sypialni? Zabudowa

Problem braku przestrzeni w niewielkiej sypialni można rozwiązać również w kreatywny sposób. Dla samego ustawienia łóżka wybrać optymalne położenie na wprost drzwi, ułatwiające zdrowy sen. Jak poradzić sobie wtedy z przechowywaniem rzeczy? Szafkami nie może być przecież zastawione okno tak, aby nie było widać świata, który rozciąga się za nim. Warto wykorzystać przestrzeń nad i pod łóżkiem, decydując się na zabudowę. W tak przemyślnie urządzonym pokoju uda nam się zmieścić wiele rzeczy pomimo niewielkiej powierzchni użytkowej.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.