Jak urządzić mały pokój? Najładniejsze style dekoracyjne

Kamil Michaluk
08.02.2021 12:00
Jak urządzić mały pokój, aby wydał się bardziej przestrzenny? Których kolorów unikać, na jakie meble stawiać? Przy odrobinie pracy i oryginalnych pomysłach, nawet niewielkie pomieszczenie nabierze ciekawego wyglądu. Można w ten sposób wzbogacić mieszkanie o niewielki salon lub sypialnię, ale też przygotować w naszym domu bardzo przydatny pokój gościnny.

Jak zabrać się do aranżacji małego pokoju? Rzeczy, o których musisz wiedzieć!

Jak urządzić mały pokój w bloku? Przede wszystkim w takiej przestrzeni nie może zabraknąć najbardziej niezbędnych mebli. Z uwagi na to, że ilość miejsca nie pozwala na szaleństwa, trzeba rozpocząć meblowanie od tego, co najważniejsze. Później można starać się o pomieszczenie kolejnych rzeczy. Warto zaznaczyć, że w małym pokoju odradza się ustawianie bardzo dużej ilości sprzętów. Ściskanie ich na siłę tuż obok siebie sprawi, że wnętrze może stać się chaotyczne i jeszcze bardziej ciasne. Zamiast tego niech zapanuje modny minimalizm.

W przypadku salonu chodzi przede wszystkim o wygodną kanapę. Dodatkowym zyskiem będzie dla nas wybór modelu posiadającego funkcję spania. Niewiele potrzeba, by po rozłożeniu stał się wygodnym łóżkiem np. dla nieoczekiwanych gości, którzy zechcą u nas przenocować.

Aranżacja małego pokoju wymaga też, żeby wyznaczyć miejsce, gdzie przechowywać będziemy niezbędne przedmioty. Chodzi nie tylko o podwieszane półki na drobiazgi, ale przyda się również np. szafa do zabudowy. Ważne, żeby maksymalnie wykorzystać ściany, oszczędzając przestrzeń na podłodze. To dobry pomysł zwłaszcza tam, gdzie salon jest wysoki pomimo niewielkich rozmiarów. Szafy do salonu muszą być przy tym drobiazgowo przemyślane jeśli chodzi o ich wewnętrzny podział i zawartość półek. Wrażenie większej funkcjonalności pomieszczenia zyskamy wówczas, gdy najważniejszy punkt całej aranżacji umiejscowimy wzdłuż krótszej ściany.

Komplet wypoczynkowyKomplet wypoczynkowy Fot. Abra Meble

Jak wybrać łóżko do małego pokoju?

Mały pokój może też pełnić funkcję niewielkiej sypialni lub pokoju młodzieżowego. Pomysły na jego urządzenie powinny uwzględniać funkcję spania. W przypadku nieustawnego wnętrza najlepiej sprawdzają się łóżka rozkładane w różnych wariantach (od klasycznej kanapy, po system włoski). Znacznie trudniej zaplanować wystrój małej sypialni dla dwojga. Z reguły poleca się wtedy modele łóżka szerokie na 140 cm. Pozwalają komfortowo się wyspać, ale z zachowaniem dogodnego odstępu od ścian po każdej stronie mebla.

Których kolorów warto używać, o których zapomnieć?

Barwy, których używa się, by pomalować mały pokój w domu, to przede wszystkim kolory jasne. W takiej przestrzeni nie musi jednak królować wyłącznie biel. Poleca się także szarości i jasne beże. Odnosi się to zarówno do ścian, jak i sufitu niezależnie od stylu. Czasem wykorzystuje się również tapety z poziomymi pasami, które zdają się poszerzać optycznie wnętrza. Mały pokój zdecydowanie nie lubi tego, żeby wszystkie ściany pokryć ciemnymi barwami. Jeśli już koniecznie chcemy urządzić go w ten sposób, to najlepiej, aby ciemniejsza była tylko jedna ze ścian.

Szafa przesuwna z lustrem.Szafa przesuwna z lustrem. Fot. Abra Meble

Sposób oświetlenia małego pokoju - jest bardzo ważny

Najgorzej, gdy okno usytuowane jest na krótszej ze ścian w małym pokoju. Taki efekt da się odwrócić poprzez zastosowanie poziomych żaluzji, które odwrócą od tego uwagę. W sytuacjach, gdy naturalne oświetlenie jest nie dość intensywne, warto postawić na intensywne doświetlenie w sposób sztuczny, dzięki któremu również da się optycznie powiększyć przestrzeń.

Które meble warto wybrać?

W zgodzie z zasadą, że ''mniej znaczy więcej'', powinno się unikać zastawienia małego pokoju dużą liczbą mebli. Stąd też świetnym rozwiązaniem będą meble kompaktowe. Projektuje się je w taki sposób, żeby łączyły wiele funkcji specjalnych - były możliwe do ustawienia w dowolnej konfiguracji. Idealna opcja wtedy, gdy wyposażenie pomieszczenia ma być użyteczne i bogate, ale chcemy utrzymać dostęp do wszystkich jego części. Innym przydatnym sposobem aranżacji małych wnętrz w bloku, jest wybór transparentnych mebli ze szkła. Meble do salonu muszą być maksymalnie funkcjonalne.

Jak osiągnąć złudzenie większej przestrzeni?

Sposobów jest przynajmniej kilka - choćby zastosowanie barw, które optycznie powiększają pomieszczenie i unikanie wrażenia, że przestrzeń jest zagracona. Co jeszcze da się zrobić, żeby salon wydawał się być większy? Takie wrażenie uzyskuje się dzięki użyciu trójwymiarowej tapety lub luster. Nie bez znaczenia jest także wybór drzwi. Stosuje się w nich przeszklenia, co daje dodatkową porcję światła we wnętrzu. Alternatywą mogą być designerskie drzwi z lustrem.

Więcej o: