Jak ożywić beżowy salon? 6 prostych i tanich sztuczek

Salon ze ścianami w różnych odcieniach koloru beżowego uchodzi za elegancki, ale bardzo bezpieczny wybór. Czasem warto jednak ożywić go poprzez kontrastujący kolor dodatków, ciekawe meble lub rośliny. O czym należy pamiętać w takich sytuacjach? Podpowiadamy.

Salon z jadalnią.Salon z jadalnią. Fot. Shutterstock

Beżowe ściany jako podstawa aranżacji wnętrza. Dlaczego je lubimy?

Salon w odcieniach beżu? Wiele osób wciąż uważa, że to dobra i stonowana propozycja, która nigdy nie wychodzi z mody. Wbrew pozorom nie musi być nudna, ale stanowi dobrą podstawę dla licznych aranżacji np. w nowoczesnym lub skandynawskim stylu. Wnętrza takie kojarzą się z odpoczynkiem, wyciszeniem i powracającą równowagą. Według psychologów, którzy zajmują się relacjami pomiędzy kolorami a naszym usposobieniem czy samopoczuciem, beż jest bardzo znaczącym kolorem. Wystrój wnętrza w jakimś odcieniu beżu zdradza osobę niechętną do wyróżniania się z tłumu, skłonną do pomagania innym i pragnącą wieść spokojne życie w czterech ścianach właśnie beżowego salonu.

Beż a inne kolory w salonie

Beżowy salon, gdy chcemy go ożywić, wymaga zastosowania we wnętrzu innych barw w sposób bardzo przemyślany. Jakich pomysłów się trzymać? Na całe szczęście beże można łączyć z dość szeroką gamą innych barw, choć nie ze wszystkimi się dobrze skomponuje. W każdym razie ich zdolności adaptacyjne są duże. Dobrze wypada obok barwy żółtej, ale też w towarzystwie brązu, zieleni, pomarańczowego lub pudrowego różu. Pokój będzie też świetnie się prezentował, gdy użyjemy kolorów granatowego, błękitnego, turkusowego lub czerni. Wówczas mówimy o beżowym wnętrzu w chłodnej tonacji.

Dodatki do beżowego salonu

Jakie dodatki dobrze wypadają, gdy użyjemy ich do aranżacji beżowych wnętrz? W jakich barwach powinno się szukać czegoś dla siebie?

Rada 1: Wykorzystaj jedną barwę do ożywiania beżowego salonu

Sugeruje się, żeby nieco nudne beżowe wnętrze ożywić przy użyciu jednego przewodniego koloru. Ciekawy odcień jednej z barw może być wykorzystany, gdy chodzi o zasłony, lampy, poduszki czy obrazy. W ostateczności można postawić na dwa lub trzy kolory, ale trzeba uważać na to, żeby nie stworzyć wnętrza chaotycznego.

Rada 2: Dobór dodatków ułatwi stosowanie próbek w interesujących nas barwach

Beżowy salon może posiadać różne odcienie. Nie każdy z nich tak samo dobrze komponuje się z innymi barwami. Nim wydamy pieniądze na zasłony czy poduszki w określonych kolorach, powinniśmy postarać się o próbki w tej samej barwie. Z łatwością przystawimy je do ścian, oceniając przydatność.

Meble dopasowane do beżowych ścian

Czy do ścian w kolorze beżowym można dobrać takie same meble do salonu? Jest to podejście bardzo ryzykowne, bo wnętrze może się stać zbyt monotonne. Beżu będzie w nim zwyczajnie zbyt dużo.

Wnętrze, które lubi drewno.Wnętrze, które lubi drewno. Fot. Abra Meble

Rada 3: Jeśli meble również mają mieć kolor beżowy, niech będą w innym odcieniu

Właściwym podejściem jest postawienie na ciemniejsze odcienie beżu. Zerwiemy wówczas z tym, co w beżowym salonie może być uznawane za nudne i bardzo codzienne.

Rada 4: Zadbaj o detale

Gdy zdecydujemy, że meble i ściany będą w jednym kolorze, możemy fotele lub szafki ożywić np. poprzez drobne zmiany dokonane domowym sposobem. Sama zmiana uchwytów może dużo wnieść jeśli chodzi o takie wnętrze.

Rada 5: Postaw na mebel lub meble w jaskrawym kolorze tapicerki

Interesujący efekt w pokoju dziennym otrzymamy wtedy, gdy zakupimy np. fotel z czerwonym obiciem i o oryginalnych kształtach. Ten typ mebli korzystnie wyróżni się na tle ścian o stonowanym kolorze. W takich przypadkach warto również zamówić dywany do salonu w stonowanych barwach.

Rośliny do salonu, gdzie króluje beżowy kolor

Oprócz mebli o ciekawym kolorze warto też postawić na rośliny do beżowych wnętrz. Oczywiście powinny być dopasowane do stylu, w którym urządzono wnętrze.

Rada 6: Salon o beżowych ścianach ożywią tropikalne rośliny

Inspiracje można znaleźć między innymi w najbardziej popularnych tropikalnych roślinach doniczkowych. Tropikalny akcent w soczyście zielnych kolorach sprawi, że z nudnego, wnętrze stanie się niezapomniane. Można z nich stworzyć rodzaj zielonej ściany, która dodatkowo będzie oczyszczać powietrze.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.