Jak kłaść panele winylowe na stare płytki? Podpowiadamy

Redakcja
09.02.2021 16:00
Podłogi są obligatoryjnym elementem każdego pomieszczenia. To na nie jest kierowany pierwszy wzrok po wejściu do domu, mieszkania czy biura. Podłoga jest to także element, który jest codziennie mocno eksploatowany i poddany na uszkodzenia. Chcąc położyć panele winylowe powinniśmy dobrać je tak, aby pasowały do pozostałego wnętrza. Podłogi winylowe cieszą się w obecnych czasach ze względu na swe walory dużym powodzeniem co procentuje tym, że na rynku jest ich spory wybór i każdy z nas wybierze z pewnością coś dla siebie.

Drewniana podłoga w kuchni.Drewniana podłoga w kuchni. Fot. Shutterstock

Zalety ułożenia paneli na starych płytkach

Podłoga winylowa, ma z pewnością wśród swoich zwolenników sporo atutów natomiast bez wątpienia jednym z nich jest to, że podłoga winylowa może być położona na podłogę z płytek ceramicznych. Dzięki tej cesze, koszty remontu znacząco się zmniejszają, a oszczędności wynikające z usuwania i skuwania podłogi, wywozu gruzu, czy chociażby zakupu kleju bądź korzystania z płatnej porady fachowca możemy przeznaczyć na zakup wyższej jakości paneli bądź innych akcesoriów do pomieszczenia. Aby układać panele na podłodze nie potrzebujemy ani fachowców, ani specjalistycznego sprzętu czy też chociażby kleju bądź gwoździ. Jeszcze do niedawna w większości polskich domostw podłogi, ze względu na swoją trwałość były z płytek ceramicznymi. Ułożenie paneli winylowych na starych płytkach to propozycja dla osób, które chcą zaoszczędzić środki materialne, ponieważ nie trzeba rozbierać starej podłogi oraz duży zysk jeżeli chodzi o aspekt czasowy. Panele winylowe są także doceniane przez osoby ceniące wysoką estetykę podłóg. Wybór odpowiednich paneli doda wnętrzu efektu świeżości. Sporą zaletą montażu paneli winylowych na stare płytki jest to, iż nie potrzebujemy do tego zatrudniania fachowców oraz żadnych specjalistycznych narzędzi do montażu. Dodatkowym atutem jest to, że panele winylowe doskonale absorbują obciążenie i pozostają odporne na mechaniczne zarysowania. Dzięki temu panele lvt są bardziej popularne niż panele laminowane. Cienka warstwa winylu natomiast pozwoli nam uniknąć wielu dodatkowych problemów, które mogłyby wyniknąć z powodu podniesienia poziomu wysokości posadzki. Unikniemy na przykład potrzeby podcinania drzwi w mieszkaniu. 

RegałRegał fot. Merkury Market

Jak położyć panele winylowe na stare płytki - krok po kroku

Aby ułożyć winyl w formie paneli winylowych na płytki potrzebujemy przede wszystkim równej powierzchni. Nawet przy pojawieniu się sporych niedoskonałości na starej podłodze jest odpowiednie rozwiązanie. Możemy wykorzystać w tym celu specjalne panele tzw. sztywny winyl. Jest on wytrzymalszy i nie ma potrzeby wyrównania nierówności podłoża.

Krok pierwszy

Układanie i montaż paneli winylowych na podłogę powinniśmy rozpocząć przede wszystkim od sprawdzenia czy podłoże jest równe. Podłoga powinna być równa, natomiast odchylenia nie powinny wynosić więcej niż 2-3 mm. Jeżeli występują nierówności można je wyrównać przez warstwę szpachli. Przed rozpoczęciem prac należy płytki dokładnie umyć i poczekać, aż wyschną. Przygotowanie podłoża do układania paneli polega również na wykorzystaniu odpowiedniego podkładu. Podkład pozwoli nam osiągnąć odpowiednie wyciszenie, oraz zabezpieczy podłogę przed różnego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi.

Krok drugi

Podczas kładzenia podłogi winylowej trzeba pamiętać, aby pozostawić około 5 milimetrowe odstępy dylatacyjne pomiędzy ścianami, a panelami. Przydadzą się do tego tzw. kliny dystansowe. Co ważne kładzenie paneli w pomieszczeniu czy przedpokoju powinniśmy rozpoczynać od lewej strony. Panele winylowe najlepiej, aby przebiegało wzdłuż ściany, najlepiej tak, aby światło, które wpada do wnętrza pokoju było prostopadłe do okien. Panele podłogowe są wyposażone w specjalne zamki, dzięki czemu przy montażu paneli nie będą potrzebne ani gwoździe ani klej. W większości przypadków montaż jest szybki, a panele łączy się dłuższym bokiem, a powstające pasy zakleszczamy wzdłuż krótszego boku do nowo powstałych rzędów. Gdy warstwa winylu pokryje się z warstwą winylu drugiej deski poinformuje nas o tym charakterystyczny klik.

Krok trzeci

Należy zwrócić szczególnie uwagę, aby układać kolejne panele winylowe od tego elementu, który został odcięty od ostatniej deski z poprzedniego rzędu. Przesunięcie paneli nie powinno być większe niż 30-40 cm.

Krok czwarty

Na samym końcu kładzenia podłóg winylowych należy usunąć zamontowane poprzednio kołki. Odstępy dylatacyjne możemy zakryć dobrze dobranymi listwami przypodłogowymi, aby uzyskać najlepszy efekt.

Więcej o: