Jak zrobić basen? Krótki poradnik

Baseny ogrodowe to w ciągu ostatnich kilku letnich sezonów wielka atrakcja. Dużo osób decyduje się na ich zakup, zyskały sobie ogromną popularność zarówno wśród dorosłych, jak i pośród dzieci. Zobaczmy, czy w naszym ogrodowym zaciszu będziemy w stanie samodzielnie wykonać taki basen ogrodowy.

Basen ogrodowy.Basen ogrodowy. Fot. Shutterstock

Basen ogrodowy - dlaczego warto go mieć?

Baseny ogrodowe to wielka atrakcja dla dużych i małych. Oprócz letniej rozrywki pozwolą także na zachowanie dobrej formy fizycznej. Pływanie w basenach poprawia nastrój oraz krążenie, pozwala zachować szczupłą sylwetkę i ogólne zdrowie. Nasz dom będzie również wyjątkowo atrakcyjnie wyglądał wraz z towarzyszącym mu basenem w ogrodzie. Warto zatem zdecydować się na posiadanie basenu i zbudować go według własnych planów.

Budowa basenu - etapy budowy basenu ogrodowego

Budowa basenu w ogrodzie nie jest wybitnie skomplikowana, ale wymaga pewnych nakładów pracy oraz kosztów, które musimy ponieść. Warto zatem wcześniej przygotować projekt oraz zorientować się w cenach materiałów tak, aby budowę przeprowadzić od początku do końca bez żadnych problemów.

Wybieranie lokalizacji oraz kształtu niecki

Aby zbudować basen należy rozpocząć od wybrania miejsca, gdzie będzie się on znajdował. Im bliżej domu będzie się on znajdował, tym mniejszy koszt kładzenia instalacji. Nie warto również lokalizować basenu pod drzewami - chociaż widok na pewno byłby atrakcyjny, czyszczenie i usuwanie liści z wody będzie bardzo pracochłonne. Następnie wybieramy kształt oraz wielkość niecki, czyli wgłębienia, które wypełnimy wodą. Zwykle przyszli właściciele decydują się na baseny prostokątne lub w kształcie nerki o wymiarach do 4 × 6 m. Głębokość basenu nie powinna być raczej mniejsza niż 1,5 m. Warto pamiętać, że im większy basen, tym co prawda więcej radości, ale również i większe koszty jego utrzymania.

Basen ogrodowy.Basen ogrodowy. Fot. Shutterstock

Prace ziemne - przygotowanie niecki

Kolejnym etapem budowy jest przygotowanie wgłębienia pod nieckę. Warto tutaj zdecydować się na zatrudnienie firm lub wypożyczenie sprzętu do prac ziemnych. Niecka powinna być zlokalizowana ponad poziomem wód gruntowych.

Wzmocnienie dna oraz ścian

Przed wykonaniem właściwej konstrukcji basenu należy wzmocnić dno oraz ściany. Woda, która będzie znajdowała się w basenie, będzie napierała na nieckę, dlatego należy dobrze zabezpieczyć wgłębienie. Zwykle wykonuje się płytę żelbetonową na dnie, dodatkowo można wzmocnić ściany, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na gotową nieckę plastikową lub stalową. Wzmocnienie ścian to zazwyczaj szkielet i osadzone na nim płyty z blachy, z betonu lub żelbetowe, a także wzmocnienie z bloczków.

Wykonanie lub montaż właściwej niecki

Do budowy basenu polecane są różne materiały: żelbet, bloczki betonowe, tworzywo sztuczne, stal i drewno. Każdy z materiałów musi być odpowiednio zabezpieczony przed działaniem wody i wilgoci. Najtrwalsze okazują się baseny wykonane z żelbetu lub bloczków betonowych. Mogą mieć też one dowolny kształt. Z tworzyw sztucznych oraz ze stali zwykle kupuje się gotowe już baseny. Producenci proponują takie niecki w wielu rozmiarach i kształtach, dla wymagających będzie zapewne możliwe również wykonanie przez nich specjalnego zamówienia. W szczególnych przypadkach (małe baseny) to folia do basenów może stanowić ściany niecki. To tani, chociaż mniej trwały sposób.

Wykonanie potrzebnych instalacji

Gdy niecka jest już gotowa, należy zająć się instalacjami, które doprowadzimy do basenu. Basen musi być wyposażony w pompy do basenu, które pozwolą na zachowanie czystości i higieny wody. Filtry, skimmery i pompy powinny być zainstalowane tak, aby w każdym momencie była możliwość dotarcia do nich w razie jakiekolwiek potrzeby (awarii, wymiany filtrów, regularnego czyszczenia). Oprócz systemu oczyszczania wody warto również zainstalować ogrzewanie. Ciepła woda będzie na pewno o wiele przyjemniejsza. Wodę w basenie możemy również oświetlić. Bardzo atrakcyjne jest oświetlenie dna. Po wykonaniu wszystkich instalacji możemy uszczelnić cały basen i zaizolować go.

Wykończenie basenu

Budowa basenu w ogrodzie to również jego wykończenie. Brzeg basenu, a również sam basen często wykłada się płytkami. Zarówno płytki, jak i klei oraz fuga powinny być mrozo-, wodo- oraz chloroodporne. 

Po wybudowaniu i wykończeniu basenu nasz dom oraz ogród nabiorą nowego charakteru, a my zyskamy przyjemne miejsce do spędzania czasu wraz z rodziną i znajomymi.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.