Jak odnowić stary fotel?

Stare fotele, wiekowe krzesła i stoły, masywne komody - odnowione i odświeżone coraz częściej stają się ozdobą nowoczesnych wnętrz. Podpowiadamy w jaki sposób odnowić stary fotel PRL i dopasować go do współczesnego wystroju mieszkania.

Potrzebne materiały

Aby profesjonalnie odnowić fotel przygotuj:

  • szlifierkę do drewna lub papier ścierny;
  • lakier, bejcę lub farbę do drewna oraz pędzle;
  • gąbkę - piankę tapicerska;
  • owatę meblową;
  • materiał na obicie;
  • klej do pianki tapicerskiej;
  • zszywacz tapicerski;

Prace należy przeprowadzać w wentylowanym, czystym pomieszczeniu. Uzbrój się w cierpliwość, renowacja fotela może zająć Ci trochę czasu, ale gwarantujemy, że jej efekt będzie zachwycający.

Renowacja starego fotela krok po kroku

Jak wyremontować fotele do salonu z czasów PRL i zrobić to dobrze? Przedstawiamy krótka instrukcję. Bez względu na wszystko zawsze warto mieć na to ciekawy pomysł.

Fotel o ponadczasowej stylistyce.Fotel o ponadczasowej stylistyce. Fot. Shutterstock

Krok 1 - Przygotowanie - demontaż elementów

Prace renowacyjne rozpocznij od odpowiedniego przygotowania fotela. Odkręć lub zdemontuj jego nóżki. Możesz je w kolejnym etapie odnowić i pomalować lub wymienić na nowe bardziej designerskie. Jeśli to możliwe, zdejmij podłokietniki i oddziel siedzisko od oparcia. Większość foteli składa się z kilku elementów. Postaraj się odseparować je od siebie, ułatwi Ci to dalszą pracę.

Pamiętaj! Jeżeli demontaż poszczególnych elementów może skutkować uszkodzeniem mebla, lepiej zrezygnować z tego etapu pracy. Odnawianie starych mebli tj. fotel PRL należny wykonywać zawsze bardzo ostrożnie.

Krok 2 - Zabezpieczenie drewnianych elementów

Jeśli chcesz ponownie wykorzystać drewniane elementy tj. nóżki lub oparcia boczne. Oczyść je, zaimpregnuj lub pomaluj.

Zacznij od dokładnego usunięcia lub zmatowienia starego lakieru. Możesz zrobić to drobnoziarnistym papierem ściernym lub pomóc sobie szlifierką o małej mocy. Precyzyjnie oczyść drewnianą powierzchnię. Nie musisz usuwać całej lakierowanej warstwy wystarczy, że ją dobrze zmatowisz i wyrównasz. Tak przygotowane drewno musisz ponownie zabezpieczyć. W jaki sposób to zrobisz, zależny od oczekiwanego efektu wizualnego. Drewniane elementy możesz zabejcować, zaolejować lub polakierować. Możesz całkowicie zmienić kolor mebla używając farby dedykowanej do drewnianych powierzchni. Malowanie nóżek na nietypowy kolor to częsty zabieg renowacyjny. Bobrze mieć ciekawy pomysł lub gotową inspirację, która połączy wygląd siedziska z wystrojem wnętrza.

Krok 3 - Wymiana tapicerki - wybór materiału

Tapicerowanie jest najtrudniejszym etapem renowacji, wymaga cierpliwości i precyzji. Rozpocznij od usunięcia obicia. Jest ono często przytwierdzona do fotela za pomocą zszywek tapicerskich. W takim wypadku wystarczy delikatnie usunąć kolejne zszywki i zdjąć tkaninę. Usuń zużytą gąbkę lub piankę, ale jej nie wyrzucaj. Przyda się do idealnego wycięcia i dopasowania nowej.

Meble z okresu PRL były czasem wypełniane trocinami lub kawałkami materiałów, niech Cię to nie zdziwi.

Zużyty wkład najlepiej zastąpić pianką i owatą meblową. Wytnij odpowiedni kształt z pianki i otul ją owatą, która zapewni ładne układanie się tkaniny tapicerskiej. Możesz wykorzystać jedną warstwę pianki lub zdecydować się na dwie, poprawiając tym samym miękkość siedziska. Piankę z owatą przyklej do stelaża ramy w miejscu poprzedniego wypełnienia. W dalszej kolejności zmierz i wytnij materiał na tapicerkę. Możesz się spotkać z bardziej lub mniej skomplikowanymi projektami, w zależności od modelu i układu fotela. Na tym etapie może Ci się przydać maszyna do szycia, dzięki której dokładnie zszyjemy ze sobą elementy na oparcie i siedzisko. Przygotowaną tkaninę ułóż na stelażu i przyszyj zszywkami pod ramą. Sprawdź czy rogi materiału zostały i wygląda estetycznie.

Pamiętaj! Jeśli chcesz żeby fotel wyglądał naprawdę elegancko - wykonaj ozdobne pikowania, które pięknie podkreślą jego kształt siedziska i ramę.

Krok 4 - Montaż nóżek

Ostatnim etapem pracy jest montaż nóżek. Jeżeli odnawiałeś stare, przed instalacja upewnij się że, że lakier lub farba dobrze wyschła. Przykręć nóżki w miejscach gdzie znajdowały się uprzednio. Końcówki zabezpiecz filcem aby powierzchnia na której stanie fotel nie rysowała się podczas jego przesuwania.

Koszt renowacji fotela

Komplet wypoczynkowyKomplet wypoczynkowy Fot. Abra Meble

Wiesz już jak odnowić stary fotel. Warto jeszcze zapoznać się z kosztem takiej inwestycji.

Ostateczna cena zależny od jakości użytych produktów. Ale przy rozsądnym podejściu do tematu koszt remontu, powinien zamknąć się w kwocie 150-200 zł. Jeżeli wykorzystasz do pracy super tkaniny z górnej półki, dodatkowo ozdobisz fotele guzikami, frędzlami lub poduszkami kwota może nieznacznie wzrosnąć. Jednak, naszym zdaniem efekt końcowy wart jest swojej ceny.

Pamiętaj, że piękne stare meble, wymagają niekiedy jedynie delikatnego szlifu, aby znów służyć funkcjonalnością i cieszyć pięknym wyglądem.

Więcej o:
Copyright © Agora SA