Fontanna ogrodowa: Jak zrobić samemu?

Jeśli marzysz o codziennym odpoczynku w zaciszu ogrodu, którego klimat przypomina ten z wakacyjnych podróży, pomyśl o zaaranżowaniu w nim fontanny ogrodowej. Podpowiadamy jak ją zrobić.
Fontanna ogrodowa.
Fontanna ogrodowa. Fot. Shutterstock

Jak jest zbudowana fontanna ogrodowa?

Budowa fontanny jest bardzo prosta. Składa się ze zbiornika, pompy elektrycznej lub solarnej oraz dyszy wypuszczającej lub rozpryskującej wodę. Pozostałe elementy wyposażenia zależą od gustu i upodobań właściciela ogrodu. W aranżacji wykorzystać można kwiaty rosnące w ogrodzie, figurki, ozdoby ogrodowe lub kaskady wykonane z kamienia.

Własnoręcznie wykonane fontanny ogrodowe ozdobią i ożywią każdy ogród.

Jak działa fontanna ogrodowa?

Woda w fontannie krąży w obiegu zamkniętym. Z pojemnika lub oczka wodnego, za pomocą pompy wypychana jest do otworów dyszy. Jeśli fontanna pracuje pod dużym ciśnieniem następuje dekoracyjny rozprysk, w modelach o mniejszym ciśnieniu woda spływa spokojnie po ozdobnych elementach fontanny, a dalej do pojemnika.

Jaka pompa?

Mamy dwa rodzaje pomp zasilających:

  • pompa elektryczna - jest zasilana elektrycznie, do pracy wymaga stałego podłączenia do źródła prądu, co bywa kłopotliwe i ogranicza możliwości lokalizacyjne fontanny. Ustawiamy ją zwykle blisko domu, aby zapewnić swobodny dostęp do gniazdka.
  • pompa solarna - jest wygodna w zastosowaniu, ponieważ nie wymaga podłączenia do prądu. Działa podobnie jak popularne panele słoneczne. Małe lampy solarne wychwytują promienie słoneczne i zamieniają je w energię, która zasila pracę fontanny. Zapotrzebowanie na energię jest tu na tyle nieduże, że panel solarny bez trudu nagromadzi odpowiednią ilość światła nawet w pochmurne dni.

Zanim kupisz pompę, zastanów się jak duży zbiornik zamierzasz założyć i jak dużo wody będzie przepływać przez fontannę. Warto więc na etapie planowania zapoznać się z parametrami i możliwościami pompy i dostosować jej wydolność do wielkości kontenerku. Pamiętaj również, że im większa pompa, tym większy jej koszt - ceny pompy wahają się od stu do kilkuset złotych.

Fontanna ogrodowa - jak ją zrobić samemu?

Fontanna ogrodowa.
Fontanna ogrodowa. Fot. Shutterstock

Wykonanie własnej fontanny ogrodowej jest proste i przyjemne. Będzie z pewnością kosztować mniej, niż zakup gotowej. Sklepowe produkty są często drogie, dlatego warto spróbować własnych sił i zrobić samodzielną aranżację.

Aby zbudować fontannę prawidłowo trzymaj się poniższego planu.

Zanim przystąpisz do pracy zaplanuj lokalizację fontanny. Wybór odpowiedniego miejsca jest bardzo ważny, zwłaszcza jeśli masz duży ogród, a Twoja fontanna będzie zasilana pompą elektryczną. Wybierając miejsce aranżacji, zadbaj o swobodny dostęp do źródła zasilania. Jeżeli zdecydujesz się na źródełko zasilane pompą solarną, postaraj się umieścić ją nasłonecznionej części działki, aby mogła działać efektywnie.

Po rozplanowaniu, przygotuj silos na wodę. Możesz wybrać podziemny lub nadziemny.

Pojemniki wkopanym w podłoże

W miejscu instalacji fontanny wykop otwór na pojemnik. Zbiornik nie musi być elegancki, schowany pod ziemią nie będzie "straszył" nieestetycznym wyglądem. Może posłużyć Ci np.: plastikowe pudełko, mała plastikowa beczka, donica, wiadro - ważne żeby miały pokrywę lub specjalna kratkę.

Umieść pojemnik w przygotowanym otworze, do środka wsadź pompę. Przewód zasilający oraz wąż odprowadzający wodę wyciągnij do góry. Na pojemniku ułóż pokrywkę z nawierconymi otworami lub kratkę. Nalej do zbiornika wody i uruchom urządzenie, zobacz, czy wszystko działa jak należy. Aby zapewnić czystość przepływającej wodzie przykryj pokrywkę agrowłókniną. Tworzywo to sprawi, że zanieczyszczenia i drobne kamienie płynące z wodą, nie dostana się do środka, lecz zostaną zatrzymane na powierzchni.

Tak przygotowany pojemnik zamaskuj za pomocą dekoracji. Na pokrywie lub kratce możesz ustawić donicę, kulę, kamień z nawierconym otworem lub inny dekoracyjny element przez który popłynie woda. Do wykończenia i ozdobienie możesz użyć kwiatów, roślin ogrodowych oraz drobnych kamyków dekoracyjnych. To jaki kształt będzie miała fontanna i jaką aranżację stworzysz, zależy od Twojej wyobraźni. Źródełka wykonywane własnoręcznie, to prawdziwe perełki. Ich niebanalny wygląd zachwyca i inspiruje.

Pojemnik naziemny

Cała konstrukcja wygląda podobnie, z tą różnicą, że pojemnik na wodę znajduje się na powierzchni ziemi i jest elementem ozdobnym. Za naziemny silos może posłużyć Ci ozdobna donica, dzban lub elegancki pojemnik. Musisz wykonać w jego dnie mały otwór. Do kontenerka wstaw pompę, a przez otwór wyciągnij na zewnątrz przewód zasilający. Następnie otwór zaklej za pomocą silikonu lub masy szpachlowej odpornej na wodę, tak by zapobiec ewentualnemu przeciekaniu pojemnika. Zaaranżuj fontannę. Możesz np. stworzyć kaskadę z kamieni, po której woda będzie spływać szumiąc przyjemnie. Całość udekoruj roślinami, kamieniami lub figurkami. I zobacz jak Twój ogród pięknie się zmienia.

Fontanna ogrodowa, a może oczko wodne?

Ciekawe możliwości aranżacyjne daje ogrodowe oczko wodne. Może stać się podstawą do wykonania pięknej, niepowtarzalnej fontanny. Ustawiając w zbiorniku oczka pompę, w prosty sposób zamienisz je w fontannę. Jeśli dodatkowo ozdobisz ją roślinnością, kamiennymi kaskadami lub kulą z kamienia, stworzysz ozdobę jedyną w swoim rodzaju, a całemu ogrodowi możesz nadać zupełnie nowy wygląd. Architektura ogrodowa łącząca oczka wodne i fontanny to prawdziwy hit nadchodzącego sezonu.

Musimy pamiętać, że przy oczkach wodnych gromadzą się owady, szczególnie znienawidzone przez wszystkich komary.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.