Jak położyć płytki pod prysznicem bez brodzika? Oto modne rozwiązania

Współczesne projekty wnętrz często opierają się na minimalistycznym podejściu do aranżowania przestrzeni. Dom to nie tylko salon czy sypialnia, dlatego również w łazienkach można odnaleźć podobne tendencje. Prysznic bez brodzika, gdzie woda wylewa się bezpośrednio na podłogę jest świetnym rozwiązaniem. Co jednak należy wiedzieć, zanim rozpocznie się realizację takiego projektu? Jakie płytki łazienkowe dobrać? Zobaczcie.
Prysznic bez brodzika.
Prysznic bez brodzika. Fot. Shutterstock

Zanim rozpoczniesz - co należy wiedzieć?

Kabina prysznicowa bez brodzika to rozwiązanie estetyczne i modne, niestety również pochłaniające więcej kosztów niż tradycyjny brodzik i prysznic. Cała instalacja musi bowiem schować się pod posadzką lub w ścianie i prace takie najlepiej wykonywać już na etapie budowy samego domu. Wtedy to można zaprojektować i wykonać strop odpowiednio gruby, który ukryje instalację prysznica oraz pozwoli na wykonanie odpowiedniego spadu z płytek na podłodze w łazience.

W przypadku remontu łazienki zainstalowanie kabiny bez brodzika może być utrudnione lub wręcz niemożliwe. Na pewno będzie się wiązało z kuciem istniejących płytek na podłodze i ścianie oraz z wykonaniem odpowiedniego spadu do odpływu na podłodze prysznica w łazience.

Prysznic bez brodzika ma jednak wiele zalet. Przede wszystkim zajmuje miej miejsca, polecany jest zatem do małej łazienki. Ponieważ nie ogranicza nas kształt brodzika, możemy zaaranżować prysznic według własnego upodobania, możemy umieścić go przy dowolnej ścianie. Prysznic bez brodzika to również dobry pomysł na zagospodarowanie wnęki.

Osobom, które nie chcą rezygnować z brodzika, ale których urzeka piękno minimalistycznych łazienek proponuje się rozwiązanie pośrednie - bardzo niski brodzik, który znajduje się niemal na poziomie podłogi. Ten sposób wymaga również umieszczania instalacji we wnętrzu podłogi. Montaż takiej instalacji jest bardzo podobny jak w opcji, w której rezygnujemy z brodzika.

Jak szybko i sprawnie wykonać prysznic bez brodzika?

Nowoczesna łazienka.
Nowoczesna łazienka. Fot. Shutterstock

Przygotowanie miejsca

Pierwszym etapem prac będzie wybranie odpowiedniego miejsca. Możemy zagospodarować wnękę, wyznaczyć miejsce przy ścianie lub obudować róg łazienki ściankami prysznicowymi. Decyzja zależy głównie od nas.

Wykonanie niezbędnej instalacji

Dobrze, jeśli to na etapie projektowania domu czy łazienki zdecydujemy się już na prysznic bez brodzika. Wtedy łatwiej nam będzie odpowiednio poprowadzić instalacje i ukryć je pod płytkami, wykonując odpowiedni odpływ. Przy remontach już istniejącej łazienki można zdecydować się na odpływ liniowy, którego montaż wymaga mniejszego wyliczania spadów w stronę kierunku odpływu.

Ważne również jest wykonanie instalacji przeciwwilgociowej- zabezpieczy ona płytki i całą podłogę przed wnikaniem do nich wody spod prysznica, a tym samym przed rozprzestrzenianiem się wilgoci, czy nawet zalaniem niższych kondygnacji budynku, ścian i pomieszczeń. Dobrze wykonana izolacja również będzie jak najbardziej wskazana.

Układanie płytek

Przy układaniu płytek łazienkowych należy pamiętać o dwóch najważniejszych rzeczach: wykonanie prawidłowego spadu oraz użycie odpowiednich materiałów.

Zadbanie o prawidłowy spad

Prawidłowy spad w prysznicu bez brodzika powinien wynosić 2% w kierunku odpływu. Przy odpływie punktowym spad musi być wykonany z każdej strony, tam, gdzie zastosowano odpływ liniowy - wystarczy z dwóch stron. Podczas układania płytek zadbajmy o ten prawidłowy spad, inaczej woda nie będzie prawidłowo uciekać odpływem.

Wybór odpowiednich materiałów

Niezwykle ważny jest również dobór materiałów - płytek, kleju oraz fugi. Do kabiny prysznicowej bez brodzika poleca się takie płytki łazienkowe, np. płytki ceramiczne, aby namoczone nie stanowiły śliskiej, niebezpiecznej podłogi. Warto zastosować tutaj płytki w odcieniu innym, niż na pozostałej części podłogi - dzięki temu ładnie wyróżnimy strefę do kąpieli. Musimy pamiętać o wykonaniu odpowiedniej grubości izolacji oraz o użyciu zaprawy, która będzie wodoodporna. Dzięki temu woda prawidłowo będzie ściekać po powierzchni podłogi, a dalej odpływem do instalacji w łazience.

Warto również starannie dobrać klej oraz fugi. Muszą one posiadać właściwości wodoodporne. Warto wykorzystać tutaj artykuły na bazie żywicy epoksydowej. Wodoodporne materiały zapobiegną przenikaniu wody wgłęb i pozwolą na prawidłowy odpływ wody z powierzchni prysznica.

Ścianka walk in lub inne szyby

Gdy wykonamy już podłogę, czas na zajęcie się montażem ścian, które odgrodzą prysznic od pozostałej części naszej łazienki. W kabinie bez brodzika możemy z powodzeniem zamontować ściankę walk in, czyli taką, która montowana jest na stałe po jeden stronie prysznica. Nie ma tutaj montowanych dodatkowych ścianek z drzwiczkami, miejsce z prysznicem jest więc otwarte na pozostałą część łazienki - daje to doskonały efekt powiększenia powierzchni pomieszczenia zwłaszcza w małych łazienkach. Montaż jest łatwy, a takie rozwiązania dopasują się do większości aranżacji. 

Jeśli zdecydujemy się na inne szyby, możemy z powodzeniem zamontować rozwiązania kabiny prysznicowej takie, jak przy brodziku. Miejsce z natrysku obudujemy kabiną z drzwiczkami rozsuwanymi lub otwieranymi. Ściany takiej kabiny mogą być przeźroczyste lub matowe o dowolnej grubości.

Więcej o: